Rozszerzenie katalogu aktywności, w związku z którymi wymagane jest zaświadczenie o niekaralności, wprowadzenie procedury sprawdzania karalności w stosunku do cudzoziemców i nowe regulacje dla rodziców uczestniczących np. w wycieczce szkolnej – to niektóre ze zmian zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w projekcie nowlizacji tzw. ustawy Kamilka.
Ustalanie całkowitej wysokości wynagrodzenia pracowników [intendentek i pracowników kuchni w szkołach publicznych – red.] pozostaje w gestii pracodawców samorządowych – poinformowała ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w odpowiedzi na poselską interpelację.
Do 29 kwietnia br. szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe, które chcą wyposażyć swoje pracownie fizyczne, chemiczne lub biologiczne, mogą składać wnioski do II edycji programu grantowego Fun Lab. Maksymalna wysokość dofinansowania to 50 tys. zł.
Ministerstwo Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska Cyfrowa zapraszają na webinar „Jak poprawnie złożyć wniosek sprawozdawczy oraz rozliczający projekt Cyberbezpieczny samorząd?”. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
„Kompetentny Mały Człowiek” – to hasło nowej sieci współpracy i samokształcenia, do której mogą dołączyć nauczyciele wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Organizatorem programu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Przepisy ustawy Prawo Oświatowe nie przewidują „stanu zawieszenia” działalności szkoły lub placówki oświatowej. Również przepisy ustawy o systemie informacji oświatowej nie zwalniają z obowiązków przekazywania danych w związku z „brakiem naboru” – informuje kuratorium oświaty w Kielcach. Kto w takim przypadku jest odpowiedzialny za wprowadzenie danych do SIO?
Do 30 czerwca br. urzędy i podmioty, które mają obowiązek prowadzenia strony BIP muszą przenieść karty kontaktowe na nową stronę bip.gov.pl. Po tym terminie opublikowane dane zostaną przeniesione na stronę archiwalną.
Powinniśmy wymagać dowiedzenia konieczności zmiany, a w przypadku dokonywanych zmian granic gmin niezbędne są rekompensaty finansowe dla poszkodowanych – uważają eksperci Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. Ich zdaniem należy też zwiększyć rolę konsultacji społecznych oraz wprowadzić ograniczenia czasu zmian granic tylko do początku kadencji.
W tegorocznym naborze do rządowego programu „Klub” złożono 8584 wniosków na łączną kwotę sięgającą 113,1 mln złotych. Obecnie trwa ocena przesłanych dokumentów, a ogłoszenie wyników naboru nastąpi 28 kwietnia br. – poinformował operator programu Krajowe Zrzeszenie LZS.
„Budżet. Dziś planujesz, jutro zyskujesz!” to hasło tegorocznej, X. edycji programu edukacyjnego dla nauczycieli i uczniów klas V-VIII szkół podstawowych. Zgłoszenia potrwają do 5 maja br.
Głos miast i regionów musi być bardziej słyszalny w Europie, a samorządy muszą być włączone w debatę o przyszłości polityki spójności – podkreśliła rozpoczynająca swoją pracę w Europejskim Komitecie Regionów prezydent Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim.
Warszawa, 09 kwietnia 2025 - Jak skutecznie chronić mieszkańców przed powodzią, cyberatakiem czy przerwami w dostawach prądu? Na te pytania odpowie Krajowe Forum Samorządowe w Ochronie Ludności i Odporności Społecznej, które odbędzie się 5 czerwca w Piasecznie - wyjątkowe wydarzenie łączące konferencję ekspercką z praktycznymi warsztatami i pokazami najnowszych technologii bezpieczeństwa.