Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – wynika z poselskiego projektu ustawy. Oznacza to, że samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.
„Nie jest wykluczone, że niektóre propozycje zawarte w petycji pn. „Pięć razy tak dla transportu publicznego” zostaną wdrożone” – poinformował wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec w odpowiedzi na interpelację dotyczącą wykluczenia komunikacyjnego.
Krajowy Fundusz Rewitalizacji powinien być zasilony środkami w wysokości co najmniej kilku mld zł. MRiT nie dysponuje takimi środkami – poinformował wiceminister rozwoju Krzysztof Paszyk.
Deweloperzy chcą wydłużenia obowiązywania specustawy mieszkaniowej m.in. ze względu na zbyt krótki czas uchwalenia ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego. Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest przeciwne z powodu naglących terminów KPO.
Samorządy, mali i średni przedsiębiorcy oraz instytucje wrażliwe, takie jak szkoły, domy kultury czy szpitale, powinny być objęte ustawą o mrożeniu cen prądu - przekonywali w środę samorządowcy związani z PiS i apelowali do rządu o zmiany w projekcie.
Praca socjalna w Polsce wymaga wzmocnienia kadr pracowników pomocy społecznej, w tym w szczególności samych pracowników socjalnych – wskazano w apelu skierowanym do ministry rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Przedstawiciele pracowników socjalnych chcą, by nowy system pomocy społecznej gwarantował m.in. stabilne warunki pracy i wynagradzania.
Przekazanie Krajowej Administracji Skarbowej uprawnień do przeprowadzania kontroli dotacji w szkołach niepublicznych rozwiązałoby praktyczne problemy, na jakie w tym zakresie natrafiają samorządy. Takie stanowisko wydał Konwent Powiatów Województwa Pomorskiego.
Prezydent Bełchatowa Patryk Marjan wystawił na licytację biurko z poprzedniego wieku, przy którym pracowali byli prezydenci miasta. Dochód z aukcji ma trafić na cele charytatywne.
W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie sposobu podziału środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Zmiany dotyczą m.in. podziału środków przeznaczonych na dopłatę do dofinansowań.
Podczas drugiego czytania do projektu ustawy okołobudżetowej na 2025 r. zgłoszone zostały poprawki. Projekt wrócił do Komisji Finansów Publicznych.
Propozycja zastąpienia ponad 400 programów regionalnych polityki spójności 27 programami narodowymi jest w mojej ocenie bardzo szkodliwy zarówno dla samej Komisji, jak i dla miast i regionów – ocenił marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.