Kolejny rok z rzędu zmniejszyła się liczba negatywnych opinii izb obrachunkowych do projektów budżetów samorządowych i WPF-ów – wynika z danych KR RIO. Podczas ostatniej kampanii budżetowej Izby wydały zaledwie 35 opinii negatywnych na ponad 8,2 tys. badanych dokumentów.
Większa dynamika rozwoju przy jednoczesnym poczuciu dysproporcji i niesprawiedliwości – to główne wnioski z badań przeprowadzonych przez NIST na temat funkcjonowania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z perspektywy gmin.
31 inwestycji w infrastrukturę kulturalną otrzyma dofinansowanie w efekcie rozstrzygnięcia drugiego naboru wniosków w ramach programu FEnIKS. Ogółem do beneficjentów trafi 866 milionów złotych – poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przewodnik metodyczny dla nauczycieli edukacji obywatelskiej jest dostępny na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej - poinformowała wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer. Dodała, że Ośrodek Rozwoju Edukacji planuje też szkolenia dla nauczycieli, doradców metodycznych i dyrektorów szkół.
Czy gmina może zlecić zadania operatora programu „Czyste Powietrze” na zewnątrz? Czy korzystanie z pomocy operatora jest obowiązkowe? Jakie wymagania muszą spełnić osoby wykonujące zadania operatorskie w gminie – na te i wiele innych pytań odpowiada przygotowany przez NFOŚiGW poradnik dla gmin w formie pytań i odpowiedzi.
Od 1 września 2025 roku w szkołach pojawią się dwa nowe przedmioty – edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska. Rozporządzenia w sprawie podstawy programowej obu przedmiotów zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Stwierdzone przez NIK nieprawidłowości związane z przygotowaniem i wdrożeniem programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” nie wpłynęły negatywnie na wsparcie udzielane osobom z niepełnosprawnościami – stwierdziło MRPiPS. Dodało, że w 2024 r. rozpoczęło ujednolicanie zasad funkcjonowania centrów.
Wprowadzenie definicji treści szkodliwych i treści pornograficznych to zdaniem Rzeczniczki Praw Dziecka elementy niezbędne, które powinny się znaleźć w projekcie ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści szkodliwych w internecie.
Poradnictwo specjalistyczne realizowane w ramach usług społecznych będzie tematem bezpłatnego webinarium zorganizowanego w ramach projektu „Premia społeczna”. Wydarzenie przeznaczone jest m.in. dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego oraz ośrodków pomocy społecznej.
Związek Województw RP zaapelował o pilne zwiększenie puli środków w ramach KPO na inwestycje wodno-kanalizacyjne na obszarach wiejskich. Zgłoszone przez samorządy zapotrzebowanie przekracza dostępne limity pięciokrotnie.
Głos miast i regionów musi być bardziej słyszalny w Europie, a samorządy muszą być włączone w debatę o przyszłości polityki spójności – podkreśliła rozpoczynająca swoją pracę w Europejskim Komitecie Regionów prezydent Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim.