W Sejmie rozpoczęły się prace nad ustanowieniem obligatoryjnego funduszu sołeckiego w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Proponowane przepisy zakładają też wprowadzenie obowiązku wypłacania sołtysom diet z budżetu gminy. Według przedstawicieli korporacji samorządowych zmiany w tym zakresie mogą osłabić gminy i wymagają szerokiej konsultacji.
Członkowie koła parlamentarnego Razem chcą, by apteki poszkodowane w powodzi mogły ubiegać się o pożyczki. Propozycję poprawek w imieniu koła złożyła posłanka Marta Stożek.
Pomoc młodzieży dla seniorów we wprowadzaniu do cyfrowego świata to główne założenie nowego programu Szkoła międzypokoleniowa. Start pilotażu zapowiedzieli ministrowie cyfryzacji, edukacji i polityki senioralnej.
Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – wynika z poselskiego projektu ustawy. Oznacza to, że samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.
Zdaniem prezesa UODO projekt ustawy zakładający utworzenie Krajowego Rejestru Psów i Kotów wymaga zmian bo naraża nawet 12 mln Polaków na naruszenie ich prywatności. PUODO wskazał m.in. na problemy w aktualizowaniu bazy danych, lokalizowaniu zwierząt czy dostępności do numeru telefonu.
Zapewnione pracownikowi narzędzia pracy muszą uwzględniać zasady ergonomii, laptop bez zastosowania np. dodatkowej podstawy lub dodatkowego monitora oraz dodatkowej klawiatury zasad tych nie uwzględnia – wskazała Państwowa Inspekcja Pracy w rekomendacjach dotyczących organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.
O śmierci Mirosława Mikietyńskiego poinformował w środę wieczorem urząd miasta. Prezydent Koszalina w latach 2002-2010 pod koniec swojej drugiej kadencji zrezygnował z urzędu z powodu ciężkiej choroby neurologicznej.
Od 5 grudnia połowa środków przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń społecznych z tytułu ubezpieczenia od ognia trafi bezpośrednio do Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej – wynika z nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
Straty w infrastrukturze samorządowej po powodzi to ok.7,6 mld zł – powiedziała w środę w Senacie wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Dodała, że te szacunki nie obejmują majątku zarządzanego przez państwo.
Gotowość wystąpienia przez Europejski Komitet Regionów do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przypadku wejścia w życie zmian w unijnej polityce spójności naruszających zasadę pomocniczości zapowiedział jego przewodniczący Vasco Alves Cordeiro.
Samorządy mają wiele narzędzi do ochrony krajobrazu, pytanie - czy potrafią je wykorzystywać? - zauważa dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej Szkoły Głównej Handlowej. „Jako kluczowe narzędzie wymieniane są instrumenty planowania przestrzennego” - mówi ekspertka.