Ze wsparcia sztucznej inteligencji w 2024 r. korzystało 25 proc. urzędów marszałkowskich i nieco ponad 5 proc. urzędów gmin. Natomiast w służbowe urządzenia przenośne pozwalające na mobilny dostęp do Internetu było wyposażonych 23,8 proc. pracowników administracji samorządowej – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Trzy a nie jak dotąd cztery tury ferii zimowych, terminy rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego a także dokładny czas szkolnej przerwy świątecznej – wszystkie te informacje znalazły się w kalendarzu roku szkolnego 2025/2026 opublikowanego przez MEN.
Rozszerzenie uprawnień wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) w zakresie przeciwdziałania inwazyjnym gatunkom obcych roślin i zwierząt oraz dofinansowanie zadań własnych gmin w tym zakresie – to niektóre z postulatów zgłoszonych przez NIK po kontroli dotyczącej rozpoznania i zwalczania IGO.
Usługa asystencji osobistej przyczyni się do aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami - wskazał w środę wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Łukasz Krasoń. Wyraził nadzieję, że systemowy dostęp do usług asystenckich będzie możliwy już w przyszłym roku.
Tylko aktywna postawa gminy pozwoli skutecznie chronić mieszkańców przed nadużyciami i wspierać wiarygodność programu – wskazano w komunikacie NFOŚiGW. Samorządy powinny też reagować na przypadki podszywania się pod instytucje publiczne w programie Czyste Powietrze.
MSWiA planuje uproszczenie procedur administracyjnych w obszarze ewidencji ludności, by były one bardziej przyjazne m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego. „Obecnie są prowadzone prace mające na celu poprawę efektywności funkcjonowania systemu” – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański.
Centrum Europa Experience - Spotkania z Europą, które jest zlokalizowane w samym sercu stolicy (przy ul. Jasnej 14/16A), w tym roku również zaprasza na wyjątkową Noc Muzeów.
Wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros poinformował, że w Senacie trwają prace nad nowelizacją przepisów, które umożliwią uzyskanie odszkodowania za usunięte tablice i urządzenia reklamowe. Zgodnie z projektem, wysokość odszkodowania ma ustalić wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach na temat programu wsparcia rozwoju gospodarczego, społecznego i przestrzennego samorządów, na które bezpośredni wpływ ma powstanie CPK. Uwagi można przesyłać do 16 czerwca.
735 tys. laptopów, laptopów przeglądarkowych i tabletów trafi do szkół w roku szkolnym 2025/2026. Zostaną one przekazane na własność organom prowadzącym szkoły. Będą używane przez uczniów na zajęciach – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. We wtorek ogłoszono przetarg na zakup tych urządzeń.
Głos miast i regionów musi być bardziej słyszalny w Europie, a samorządy muszą być włączone w debatę o przyszłości polityki spójności – podkreśliła rozpoczynająca swoją pracę w Europejskim Komitecie Regionów prezydent Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim.