W Wigilię pracownicy licznych samorządów będą mieć wolne. Jednak mimo nadchodzących świąt wielu urzędników będzie musiało tego dnia stawić się w pracy.
Umożliwienie działania straży na terenie innej gminy, zniesienie wymogu ukończenia 21 lat do podjęcia służby w charakterze strażnika oraz uznanie pracy strażnika jako pracy o szczególnym charakterze - to niektóre ze zmian zaproponowanych w ustawie o strażach miejskich i gminnych. Na środowym posiedzeniu KWRiST omówiono najważniejsze rozwiązania, jakie znajdą się w nowych przepisach.
Mamy już sygnały, nadchodzące z całej Polski, że w tej chwili zaczyna brakować pieniędzy. To nie tylko „sławny” już Bodzentyn, ale i wiele innych miast na Śląsku przyznaje, że ze względu na brak środków przestano opłacać ZUS. Reasumując, myślę, że dopiero zobaczymy, jak sytuacja będzie się kształtowała w praktyce – mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zawarł już 201 umów pożyczki wspierającej zieloną transformację miast. To oznacza, że kolejny cel z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) na 2024 r. został osiągnięty w wyznaczonym terminie. Łącznie BGK udzielił finansowania na ponad 1 mld zł, które przyczyni się do zazielenienia polskich miast.
19 marca przyszłego roku wejdą w życie znowelizowane przepisy Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą ochrony przed zwolnieniem oraz urlopów uzupełniających dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych. Ustawa reguluje też w Karcie Nauczyciela kwestię urlopów uzupełniających przysługujących nauczycielom.
Strona samorządowa KWRiST zaapelowała o powołanie trójstronnego zespołu w sprawie nowego systemu finansowania oświaty. Jednocześnie samorządowcy oczekują od ministra Andrzeja Domańskiego spełnienia obietnicy dotyczącej wypracowania nowego systemu.
Operacja Feniks to również podnoszenie umiejętności zarządzania kryzysowego – oświadczył w środę we Wrocławiu wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział, że będzie wnioskował o to, aby każdy samorządowiec nowej kadencji przechodził obowiązkowe szkolenie z zarządzania kryzysowego.
Wszystkie skontrolowane samorządy podejmowały działania mające ograniczyć ruch samochodowy w miastach. Ich działania nie zawsze były jednak systematyczne, ani oparte na kompleksowych planach – poinformowała NIK.
Premier Donald Tusk powołał Annę Leżańską na stanowisko komisarza dla Miasta i Gminy Bodzentyn (Świętokrzyskie). Decyzja zapadła po zawieszeniu burmistrza i rady gminy z powodu problemów finansowych oraz paraliżu decyzyjnego w samorządzie.
Gmina Łagów znajdująca się w zapaści finansowej pozyskała pożyczkę z budżetu państwa w kwocie 51,6 mln zł na uratowanie swoich finansów. To pierwszy od prawie czterech lat samorząd, który skorzystał z tej formy wsparcia.
W rozmowie z PAP przewodniczący nowo powołanej komisji ds. zdrowia publicznego Parlamentu Europejskiego Adam Jarubas przekonuje, że działając wspólnie państwa członkowskie UE będą w stanie skuteczniej zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwo zdrowotne. Prezentujemy zapis webinaru zrealizowanego podczas sesji plenarnej europarlamentu w Strasburgu.
Już dziś ponad połowa światowej populacji mieszka w miastach, a do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 70%. To właśnie w miastach skutki zmiany klimatu odczuwane są najdotkliwiej – od fal upałów, przez powodzie, po inne ekstremalne zjawiska pogodowe – i wpływają na życie milionów ludzi.