MSWiA planuje uproszczenie procedur administracyjnych w obszarze ewidencji ludności, by były one bardziej przyjazne m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego. „Obecnie są prowadzone prace mające na celu poprawę efektywności funkcjonowania systemu” – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański.
735 tys. laptopów, laptopów przeglądarkowych i tabletów trafi do szkół w roku szkolnym 2025/2026. Zostaną one przekazane na własność organom prowadzącym szkoły. Będą używane przez uczniów na zajęciach – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. We wtorek ogłoszono przetarg na zakup tych urządzeń.
Z ustawy o dostępie do informacji publicznej nie wynika, jakimi przesłankami należy się kierować przy ocenie, czy udostępnienie nie naruszy prawa do prywatności osoby, której wniosek dotyczy - zauważył Prezes UODO. Jego zdaniem przepisy w tym zakresie należy doprecyzować.
Samorządy wielkopolskie chcą poluzowania przepisów dotyczących opłat za wycinkę drzew na terenach przeznaczonych na inwestycje o charakterze użyteczności publicznej z zakresu sportu, turystki, rekreacji i krajoznawstwa. Petycję w tej sprawie skierowano do Sejmu.
Niewłaściwa podstawa przyznania nagrody, pomyłki w naliczeniach i niedotrzymywanie terminów – Regionalne Izby Obrachunkowe wskazały błędy popełniane przez gminy w przyznawaniu nagród pracownikom samorządowym.
Pod zarzutem przyjmowania łapówek za korzystne decyzje dotyczące gospodarki odpadami śląscy policjanci zatrzymali byłego naczelnika jednego z wydziałów urzędu w Siemianowicach Śląskich. Obciążające go informacje pojawiły się w śledztwie dotyczącym jednej z największych mafii śmieciowych.
W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Dokument określa m.in. zadania samorządu powiatu w zakresie aktywności zawodowej, wspierania zatrudnienia oraz rynku pracy.
Prawie 12,5 tys. nauczycieli wzięło udział w ankiecie przeprowadzonej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w sprawie tzw. godzin czarnkowych. Większość z nich opowiedziała się za likwidacją istniejącego przepisu. Prezes ZNP wystosował w tej sprawie oficjalny list do ministry edukacji.
W sytuacji, gdy wyborca w celu otrzymania karty do głosowania wylegitymuje się mDowodem w aplikacji mObywatel, członkowie komisji wyborczej będą mieli obowiązek zweryfikowania okazanego im dokumentu elektronicznego – wynika z najnowszej uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Wyjaśniamy, jak krok po kroku to zrobić.
Podmiotem odgrywającym kluczową rolę w rozładowaniu obecnego kryzysu w pieczy zastępczej są samorządy gminne (praca z rodziną, profilaktyka) i powiatowe (zapewnienie miejsc w pieczy zastępczej) – wskazała wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska. Zapowiedziała też zmiany legislacyjne mające wzmocnić rodzinną i instytucjonalną pieczę zastępczą.
Głos miast i regionów musi być bardziej słyszalny w Europie, a samorządy muszą być włączone w debatę o przyszłości polityki spójności – podkreśliła rozpoczynająca swoją pracę w Europejskim Komitecie Regionów prezydent Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim.