Rezygnacja z wiążącej opinii kuratora przy sieciowaniu szkół, ułatwienia w tworzeniu zespołu szkół tego samego typu czy zmiany w tworzeniu oddziałów łączonych w małych szkołach – to niektóre zmiany w Prawie oświatowym zapowiedziane przez MEN. Konsultacje nowego projektu mają rozpocząć się niebawem.
Uruchomienie w 2026 roku szeroko zakrojonego programu szkoleń dla samorządowców z wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w pracy urzędów – zapowiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Budownictwo społeczne może pomóc zwalczyć nieuczciwe praktyki niektórych deweloperów, a mieszkańcom umożliwić spełnienie marzeń o własnym domu – uważa wójt podwarszawskiej gminy Wieliszew Paweł Kownacki. W rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP opowiedział o problemach samorządów z patodeweloperką, trudnościami w lokowaniu mieszkań oraz sprzecznych oczekiwaniach mieszkańców.
Rekomendacja dotycząca udziału przedstawicieli samorządu uczniowskiego w pracach komisji konkursowej powoływanej w celu wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora szkoły została pozytywnie przyjęta przez kierownictwo ministerstwa. W kolejnych miesiącach zostanie ona skierowana do dalszych prac koncepcyjnych na poziomie ministerialnym i poddana analizie w celu zbadania możliwości i sposobu jej wdrożenia – poinformowała wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer.
W środę ruszyły otwarte konkursu ofert na organizację i przeprowadzenie olimpiad przedmiotowych, interdyscyplinarnych i zawodowych na lata 2025-2028. Łączna pula środków na realizację tych zadań to odpowiednio 37 i 10 mln zł.
Ponad 1,7 tys. nowych mieszkań komunalnych i społecznych powstało od 2015 r. w Poznaniu. W tym roku miasto chce oddać łącznie ok. 500 tego typu lokali. Mówiąc o nowych inwestycjach zastępca prezydenta Poznania Natalia Weremczuk powiedziała PAP, że samorząd czeka na wsparcie z Funduszu Dopłat.
Związek Miast Polskich zaprasza do włączenia się w kampanię profrekwencyjną w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Do udziału zaproszone są samorządy z całej Polski.
W niedzielę, 11 maja, odbędzie się referendum ws. odwołania prezydentki Agnieszki Rupniewskiej i Rady Miasta Zabrze. Głosowanie potrwa w godz. 7-21.
W Dzienniku Ustaw opublikowano tekst jednolity ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o aplikacji mObywatel, która wprowadza nowe funkcje w aplikacji, w tym m.in. mLegitymację nauczyciela, mStłuczkę czy wirtualnego asystenta obywatela. Projektowane zmiany rozszerzają także możliwości podpisu elektronicznego.
Głos miast i regionów musi być bardziej słyszalny w Europie, a samorządy muszą być włączone w debatę o przyszłości polityki spójności – podkreśliła rozpoczynająca swoją pracę w Europejskim Komitecie Regionów prezydent Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim.