W Sejmie rozpoczęły się prace nad ustanowieniem obligatoryjnego funduszu sołeckiego w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Proponowane przepisy zakładają też wprowadzenie obowiązku wypłacania sołtysom diet z budżetu gminy. Według przedstawicieli korporacji samorządowych zmiany w tym zakresie mogą osłabić gminy i wymagają szerokiej konsultacji.
W wyniku powodzi w gminie Głuchołazy uszkodzeniu uległo 1200 adresów. Tamtejszy burmistrz Paweł Szymkowicz powiedział, że na razie do 200 z nich trafiły pieniądze na remonty i odbudowę. Podkreślił też, że nie ma konfliktu na linii rząd-samorząd w zakresie szacowania strat i wypłaty tych środków.
Rząd zaproponował samorządom okres przejściowy dla wdrożenia e-Doręczeń. Aby przygotować się do tego zadania, muszą jednak zacząć działania już teraz. Jak w praktyce wygląda takie wdrożenie w urzędzie gminy i jakie technologie wspierają ten proces? To tylko niektóre z tematów, jakie zostaną poruszone podczas debaty Serwisu Samorządowego PAP „Doręczenia elektroniczne i transformacja cyfrowa administracji samorządowej”.
Naprawa sytuacji w polskiej szkole, a zwłaszcza odbudowanie prestiżu zawodu nauczyciela – to zdaniem ministry edukacji Barbary Nowackiej najważniejsze wyzwania, z jakimi dziś się mierzymy. Podczas Szczytu dla edukacji ministra zapowiedziała też prace nad wynagrodzeniami dla nauczycieli.
Wymagające warunki pracy i niskie zarobki powodują, że pracowników socjalnych ubywa; rośnie za to zapotrzebowanie na ich usługi - powiedział PAP przewodniczący Polskiej Federacji Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej Paweł Maczyński. Podkreślił, że praca z potrzebującymi daje jednak wiele satysfakcji.
Komisja Nadzwyczajna do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024 pozytywnie zaopiniowała część poprawek zgłoszonych do rządowego projektu noweli specustawy powodziowej. „Pierwotna nowelizacja ustawy (…) nie była w stanie odpowiedzieć na wszystkie, często nierozpoznane szczegółowe problemy” - powiedział poseł sprawozdawca Marek Chmielewski.
W przyjętym jednogłośnie pakiecie opinii Europejski Komitet Regionów zaproponował kierunki przyszłej reformy unijnej polityki spójności i wyraził sprzeciw wobec wszelkich działań zmierzających do jej centralizacji i poszerzania kompetencji władz UE oraz rządów państw członkowskich w tym obszarze.
Członkowie koła parlamentarnego Razem chcą, by apteki poszkodowane w powodzi mogły ubiegać się o pożyczki. Propozycję poprawek w imieniu koła złożyła posłanka Marta Stożek.
Pomoc młodzieży dla seniorów we wprowadzaniu do cyfrowego świata to główne założenie nowego programu Szkoła międzypokoleniowa. Start pilotażu zapowiedzieli ministrowie cyfryzacji, edukacji i polityki senioralnej.
Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – wynika z poselskiego projektu ustawy. Oznacza to, że samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.
Samorządy mają wiele narzędzi do ochrony krajobrazu, pytanie - czy potrafią je wykorzystywać? - zauważa dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej Szkoły Głównej Handlowej. „Jako kluczowe narzędzie wymieniane są instrumenty planowania przestrzennego” - mówi ekspertka.