Resort rozwoju poinformował o pracach nad przepisem, który umożliwi wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego również po utracie mocy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, a jeszcze przed wejściem w życie planu ogólnego gminy.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Łukasz Krasoń zapowiedział podwyższenie kwot dofinansowania warsztatów terapii zajęciowych. Pierwsze zmiany mają pojawić się na przełomie maja i czerwca.
Nowe zasady uczestnictwa w przetargach dla wykonawców z państw trzecich, w tym możliwość niedopuszczenia ich do postępowania przez zamawiającego lub wymagania od nich dodatkowych dokumentów do oceny oferty – przewiduje opublikowany w RCL projekt nowelizacji ustaw o zamówieniach publicznych i koncesjach.
Zespół ds. deregulacji, któremu przewodniczy prezes InPostu Rafał Brzoska zaproponował m.in. ujednolicenie godzin pracy urzędów, również samorządowych. Zdaniem Grzegorza Kubalskiego ze Związku Powiatów Polskich przepisy powinny pozostawić swobodę decyzji w tym zakresie podmiotowi zarządzającemu danym urzędem.
Konieczność utwardzenia określonych dróg wewnętrznych w schronisku, obowiązek przeprowadzania dezynfekcji obok obligatoryjnej dotychczas dezynsekcji oraz uszczegółowienie danych wprowadzanych do wykazu zawierającego opis zwierzęcia – zaproponowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w projekcie rozporządzenia dotyczącego schronisk dla zwierząt.
Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wprowadzenie obligatoryjności tworzenia rad szkół i placówek. Zmianie ulec mają też przepisy dotyczące samorządu uczniowskiego. To założenia projektu nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe, która została wpisana do wykazu prac legislacyjnych rządu.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta RP ws. wprowadzenia żałoby narodowej 26 kwietnia, dniu pogrzebu papieża Franciszka. W czasie żałoby flaga Polski ma być opuszczona do połowy masztu. Radia, telewizje i gazety mają uwzględnić potrzebę uczczenia pamięci papieża.
W czwartek weszły w życie przepisy dotyczące przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. Określają one m.in. sposób przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów, a także kto może wejść w skład komisji rekrutacyjnej i jakie są jej zadania.
Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zapraszają uczennice i uczniów oraz nauczycielki i nauczycieli na obchody Dnia Europy w Europa Experience - Spotkania z Europą w Warszawie.
W środę połączone komisje sejmowe powołały podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia nowelizacji ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe.
Głos miast i regionów musi być bardziej słyszalny w Europie, a samorządy muszą być włączone w debatę o przyszłości polityki spójności – podkreśliła rozpoczynająca swoją pracę w Europejskim Komitecie Regionów prezydent Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim.