W Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowano nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim art. 21, który określa obowiązki pracodawcy i organizatora względem osób pracujących z dziećmi.
"Zawód nauczyciela nie może być opłacany niżej niż przeciętna płaca" - powiedział w piątek Donald Tusk. Premier zobowiązał się do przyspieszenia prac nad obywatelskim projektem dotyczącym tej kwestii. Zaznaczył jednak, że negocjowane będą tylko pewne aspekty zgłoszonego projektu.
Zdaniem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów odszkodowania za przejmowanie prywatnych gruntów powinny trafiać nie do właścicieli, a wspólnoty mieszkaniowej. ŚZGiP propozycję argumentuje obniżeniem kosztów procesu wywłaszczania.
"Nowy system finansowania oświaty nie jest wystarczający; samorządy zawsze podkreślały, że wynagrodzenia nauczycieli powinny być finansowane przez rząd, bo to nie my kreujemy ich wysokość. Potrzebne są dalsze konsultacje oraz elastyczne podejście do stosowania nowych przepisów, bo to grozi destabilizacją naszych budżetów” – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański.
Nowe rozporządzenie wprowadza obowiązek montowania czujek dymu w budynkach mieszkalnych i obiektach świadczących usługi hotelarskie. Dokument podpisał w czwartek szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. Dokument obejmuje nowelizacje przepisów wprowadzone w 2023 i w 2024 r., zawiera też aktualny formularz wniosku o refundację kosztów.
W wyniku powodzi w gminie Głuchołazy uszkodzeniu uległo 1200 adresów. Tamtejszy burmistrz Paweł Szymkowicz powiedział, że na razie do 200 z nich trafiły pieniądze na remonty i odbudowę. Podkreślił też, że nie ma konfliktu na linii rząd-samorząd w zakresie szacowania strat i wypłaty tych środków.
Strona samorządowa KWRiST wystosowała do rządu apel o objęcie JST ograniczeniem wysokości cen energii elektrycznej w roku 2025. "Pozbawienie samorządów wsparcia w ograniczaniu skutków wysokich cen energii elektrycznej uważamy za niedopuszczalne i szkodliwe dla wspólnot mieszkańców" - podkreślił Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.
Rząd zaproponował samorządom okres przejściowy dla wdrożenia e-Doręczeń. Aby przygotować się do tego zadania, muszą jednak zacząć działania już teraz. Jak w praktyce wygląda takie wdrożenie w urzędzie gminy i jakie technologie wspierają ten proces? To tylko niektóre z tematów, jakie zostaną poruszone podczas debaty Serwisu Samorządowego PAP „Doręczenia elektroniczne i transformacja cyfrowa administracji samorządowej”.
Naprawa sytuacji w polskiej szkole, a zwłaszcza odbudowanie prestiżu zawodu nauczyciela – to zdaniem ministry edukacji Barbary Nowackiej najważniejsze wyzwania, z jakimi dziś się mierzymy. Podczas Szczytu dla edukacji ministra zapowiedziała też prace nad wynagrodzeniami dla nauczycieli.
Samorządy mają wiele narzędzi do ochrony krajobrazu, pytanie - czy potrafią je wykorzystywać? - zauważa dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej Szkoły Głównej Handlowej. „Jako kluczowe narzędzie wymieniane są instrumenty planowania przestrzennego” - mówi ekspertka.