Dodatkowy urlop wypoczynkowy, obowiązek ustalenia tzw. dnia dyrektorskiego, zniżki na przejazdy kolejowe i zmiany przepisów dotyczących zapewnienia wyżywienia to niektóre rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Minister Sportu i Turystyki dokonał zmian w programie Aktywna Szkoła. Zmiany dotyczą m.in. wysokości środków przeznaczonych na program i nowych stawek dla prowadzących zajęcia.
Resort środowiska chce zachęcić gminy do szerszego zaangażowania w zbiórkę odpadów tekstylnych; przygotował listę dobrych praktyk w tym zakresie - poinformowała w poniedziałek wiceminister klimatu Anita Sowińska. Wśród nich są m.in. organizowanie odbioru odpadów typu „door-to-door”, zbiórki charytatywne oraz giełdy wymiany ubrań i obuwia.
Dwa nabory wniosków o dofinansowanie rozwoju cyfrowego ogłosi w pierwszym kwartale br. Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Na rozwój e-usług oraz digitalizację zasobów kultury trafi w sumie 900 mln zł - poinformowała PAP Agnieszka Węglińska z CPPC. W dalszej części roku planowany jest też start programu Cyberbezpieczne wodociągi.
Więcej środków na realizację programu i rezygnacja z Narodowej Bazy Talentów – to główne zmiany, jakie wprowadziło Ministerstwo Sportu i Turystyki w Programie Klub.
Rozpoczął się nabór wniosków w programie budowy kompleksów sportowych Orlik – Edycja 2025. Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać do 70 proc. dofinansowania na inwestycje związane z boisk oraz obiektów towarzyszących. Do podziału jest 100 mln zł.
Krótszy czas trwania egzaminu maturalnego z biznesu i zarządzania i skrócenie czasu przechowywania przez okręgowe komisje egzaminacyjne protokołów zbiorczych przebiegu egzaminu maturalnego – to główne zmiany wprowadzone w projekcie rozporządzenia MEN w sprawie egzaminu maturalnego.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt zmian rozporządzenia dotyczącego zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych. Chodzi o uwzględnienie nowych rodzajów urlopu macierzyńskiego wprowadzonego grudniową nowelizacją Kodeksu pracy.
Sprawny, przyjazny i szybki system transportowy o zoptymalizowanych kosztach to marzenie mieszkańców i samorządowców wszystkich polskich miast i gmin. Rozwój systemów w coraz większym stopniu opiera się na cyfrowych zbiorach danych, a te rosną niezwykle szybko. W jaki sposób ich odpowiednia analiza pomaga w mieście, urzędzie, czy w transporcie?
W poniedziałek w Europejskim Centrum Solidarności odsłonięto tablicę upamiętniającą tragicznie zmarłego 6 lat temu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Chcemy upamiętnić osobę, bez której determinacji ECS by nie powstało – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Opowiadam się za tym, żeby rok 2025 był z jednej strony rokiem analiz, a z drugiej – poważnego potraktowania samorządów, dalszej decentralizacji i wycofania się ze wszystkich centralistycznych pomysłów, które były realizowane przez 8 lat władzy Prawa i Sprawiedliwości – powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik w wywiadzie dla Serwisu Samorządowego PAP.
Blisko połowa Polaków i Polek uważa, że podatki i opłaty od „małpek” powinny zostać podniesione, a akcyza na wódkę powinna pozostać wyższa niż na piwo. 57% respondentów twierdzi, że wódka w małych butelkach jest za bardzo dostępna, a 45% zgadza się z postulatem wprowadzenia zakazu sprzedaży „małpek”. Badania SW Research pokazują, że Polacy widzą problem społeczny i zdrowotny związany z dostępnością wódki w opakowaniach do 300 ml.