facebook RSS # #

17.10.2019 23:52

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2014-05-27 17:24       aktualizacja: 2014-05-28 11:05       WIADOMOŚCI
  A A A

Nagrody Prezydenta. Mozaika sukcesów Polski 25-lecia Wolności

Nagrody Prezydenta. Mozaika sukcesów Polski 25-lecia Wolności
Fot. Nagroda Obywatelska Prezydenta RP
Społeczny projekt zagospodarowania plaży w gminie Płużnica i program budowy mieszkań socjalnych w powiecie nyskim są wśród finalistów II edycji Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP.

Nagrody w trzech kategoriach zostały wręczone w Pałacu Prezydenckim podczas spotkania Bronisława Komorowskiego z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.

Prezydent, nawiązując do ciężaru statuetki Nagrody Obywatelskiej, mówił, że za tym się kryje także waga dokonań i sukcesu. – Chcę za te wszystkie sukcesy podziękować. One się składają na wielką mozaikę sukcesów Polski całego 25-lecia Wolności – podkreślił prezydent.

- Z ogromną satysfakcją można stwierdzić, ż idea samorządności, zwiększenia udziału obywateli w zadaniach publicznych szeroko się rozwija i znajduje odbicie w wielu działaniach w Polsce – podkreślał Doradca Prezydenta RP, przewodniczący Kapituły nagrody, prof. Jerzy Regulski.

Nagroda w kategorii Wspólnota Obywatelska:

Opracowanie społecznego projektu zagospodarowania plaży w gminie Płużnica - Gmina Płużnica

W 2012 roku władze gminy Płużnica przystąpiły do opracowania dokumentacji dla zadania „Zagospodarowanie plaży w miejscowości Ostrowo”. W prace te włączyła się Młodzieżowa Rada Gminy Płużnica. W innowacyjny sposób przeprowadziła diagnozę użytkowników plaży i ich potrzeb. Dzięki nowatorskim metodom konsultacji społecznych wypracowała także społeczny projekt zagospodarowania jeziora. Był on podstawą dla władz gminy do wykonania projektu technicznego. Inwestycja wykonana zostanie w 2014 roku.

Nagroda w kategorii Partnerstwo Samorządów:

Program budowy mieszkań socjalnych/obiektów użyteczności publicznej systemem szkoleń osób bezrobotnych - Powiat Nyski (bezpośredni realizator: Powiatowy Urząd Pracy w Nysie)

Współpraca Powiatu Nyskiego oraz Gmin Paczków, Otmuchów oraz Nysa zaowocowała programem budowy mieszkań socjalnych/obiektów użyteczności publicznej poprzez szkolenia bezrobotnych polegające na pionierskim (w skali Europy) i efektywnym wykorzystaniu powszechnego w Polsce systemu kursów i przekwalifikowań bezrobotnych. W ramach kursów budowlanych bezrobotni uczą się zawodu, a efektem finalnym są domy/ mieszkania/ żłobki/ przedszkola dla najuboższych rodzin. Projekt oparty o ideę samopomocy jest bardzo korzystny finansowo, bowiem koszt budowy są znacznie niższe niż ceny rynkowe.

Nagroda w kategorii Obywatelska Inicjatywa Lokalna:

Razem dla Motylkowego Oddziału - Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych „Kreatywni”  w powiecie gostyńskim

Celem głównym projektu było zaangażowanie mieszkańców w działanie społeczne, które poprawi warunki pobytu pacjentów na oddziale dziecięcym. Motylkowy Oddział jest dobrem wspólnym mieszkańców całego powiatu gostyńskiego. Cel w pełni udało się zrealizować. W największą na terenie powiatu gostyńskiego i pierwszą skierowaną nie na prywatną osobę, a na instytucję, akcję społeczną włączyły się 52 firmy, organizacje pozarządowe, uczniowie Gimnazjum nr 1 w Gostyniu, Szkoły Muzycznej w Gostyniu, Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, wolontariusze siedmiu gmin powiatu gostyńskiego, a to co w projekcie było najistotniejsze zawiązał się i włączył się w realizację tak dużego przedsięwzięcia wolontariat pracowniczy Starostwa Powiatowego w Gostyniu.

Zobacz nominacje do Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP
 
Po trzech nominowanych w każdej kategorii wskazała Kapituła - pod przewodnictwem prof. Jerzego Regulskiego, na podstawie oceny 197 zgłoszonych wniosków. Zwycięzców wskazał Prezydent RP.

Nagroda Obywatelska Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej została ustanowiona przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Jest wyróżnieniem wybitnych, nowatorskich i efektywnych działań obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, które mogą stanowić wzory do naśladowania. Do Nagrody Obywatelskiej mogą kandydować wyłącznie inicjatywy zamieszczone na Witrynie Obywatelskiej Prezydenta RP.

Źródło: Prezydent RP

Kkż/
Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25