facebook RSS # #

24.08.2019 07:51

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2014-10-30 16:09       aktualizacja: 2014-10-30 18:45       WIADOMOŚCI
  A A A

Error czyli horror. Test udał się, bo wykazał istotne błędy - mówi przedstawiciel KBW

Error czyli horror. Test udał się, bo wykazał istotne błędy - mówi przedstawiciel KBW
Następny test 7 listopada
Fotolia

- Test będziemy kontynuować po rozwiązaniu problemów wydajności, w ciągu kilku najbliższych dni, będzie pewnie rozbity na etapy - powiedział nam Romuald Drapiński, wicedyrektor Zespołu Prawnego i Organizacji Wyborów KBW ds. Informatycznego Systemu Wyborczego.


Serwis Samorządowy PAP: Od rana informatycy gminni informowali nas o problemach z przeprowadzeniem testu systemu wyborczego. Test został przerwany, co będzie dalej?


Romuald Drapiński, wicedyrektor Zespołu Prawnego i Organizacji Wyborów KBW ds. Informatycznego Systemu Wyborczego: - Test będziemy kontynuować po rozwiązaniu problemów wydajności, które zostały skumulowane.


Z informacji, jakie otrzymujemy od informatyków, wynika, że system zawiera błędy. Czy te problemy będą rozwiązane i kiedy?


- Na bieżąco rozwiązujemy problemy. Test został przerwany o 12.15 ze względu na skumulowanie się obciążenia i brak możliwości kontynuacji. Wykazano dużo zgłoszeń z sygnałami, co należy poprawić.


Co więc należy według Państwa poprawić?


- W szczególności należy poprawić wydajność systemu tak, żeby można było kontynuować test. Będzie ustalony nowy termin testu.


Kiedy może się on odbyć?


- W ciągu kilku najbliższych dni. Wcześniej zaplanowaliśmy też drugi test, który ma być realizowany 7 listopada i zgodnie z zamierzeniem odbędzie się.


Czy nie obawia się Pan, że znowu będą trudności z jego przeprowadzeniem?


- Trudno jeszcze powiedzieć szczegółowo, będziemy pewnie test rozbijać na kilka etapów, żeby przetestować poprawność rozwiązań dla wybranej gminy czy delegatury, a potem dopiero ustalić test dla całej Polski.


Jak wyglądał obieg informacji o problemach podczas testu?


- Gminni informatycy zostali poinformowani o godz. 11.40, że test może być przerwany, trwały wówczas próby ustabilizowania pracy systemu. O godz. 12.15 powiadomiliśmy delegatury o przerwaniu testów. Zamieściliśmy również komunikat, że test został przerwany na stronie internetowej, z której pobierane jest oprogramowanie.


Czy zdają sobie Państwo sprawę z tego, że takie problemy mogą pojawić się w czasie trwania wyborów? I co wtedy?


- Testy są przeprowadzane właśnie po to, aby nie dopuścić do takiego scenariusza podczas głosowań. Nie było też jeszcze takiej sytuacji, żeby test nie wykazał błędów.


Czyli można powiedzieć, że test spełnił swoją funkcję?


- Test udał się i wykazał istotne błędy.


Jakie to były błędy?


- Istotne kłopoty z działaniem wydawania licencji, wprowadzania danych, podpisywania i wysyłania - czyli najważniejszych elementów systemu oraz obciążenia. Jest materiał do tego, żeby szybko przeanalizować i udostępnić gminom poprawione narzędzie.


Rozumiem, że w ciągu kilku dni gminy dowiedzą się o terminie powtórnego testu?


- Tak, cały czas firma, która podjęła się tego działania, pracuje nad tym, żeby usunąć błędy. KBW, które te działania nadzoruje, analizuje wszystkie zgłoszenia, przekazuje i sprawdza, czy zostały poprawnie wdrożone.


W jaki sposób o problemach i terminach są informowani gminni informatycy?


- Dzisiaj podczas testu wdrożyliśmy informowanie przez stronę internetową. Istotne komunikaty, które chcieliśmy przekazać o błędach i naprawach, były przekazywane, jak już wspomniałem, przez stronę do pobierania oprogramowania. Docelowo informujemy też delegatury, które przekazują informacje gminom mailowo. W taki sposób była też przekazana informacja o przerwaniu testu.


Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiała Katarzyna Kubicka-Żach


Kkż/


Serwis Samorządowy PAP


 
KOMENTARZE: 30 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2014-11-10 15:03:17
Anotni: wszystkiemu są winne przetargi, podstawowym kryterium była jak zwykl ecena: http://www.press.pl/newsy/internet/pokaz/44508,Panstwowa-Komisja-Wyborcza-wybrala-agencje-do-serwisow-wyborczych
 
2014-11-01 10:10:18
koordynator: To że wszystko padło to już jest oczywiste ale nikt słowem nie wspomina o kwestii zabezpieczenia. Logujemy sie do platformy hasło login bez jakiegokolwiek certyfikatu, zweryfikowac autentyczności instalki kalkulatora tez nie można (brak sum kontrolnych) Czyli pole do popisu dla hakerów amatorów :-)
 
2014-11-01 08:17:06
ZP: Firmy, które są w stanie obiecać wszystko w dowolnie krótkim czasie - powinno się tępić. Dzięki duża część przetargów IT to kpina. A KBW jest współwinne - po klapie w wyborach uzupełniających - udawało że nic się nie stało.
 
2014-11-01 01:11:46
Informatyk: Ja bym wykonawcy nie obarczal odpowiedzialnoscia za ten cyrk, no chyba ze mamy do czynienia z kolegami krolika. Zdaje sie, ze wykonawca porwal sie z motyka na slonce i to jeszcze za smieszne pieniadze. Czytalem zapytania do specyfikacji, po ich tresci szefowie tej lodziej firmy powinni sobie darowac dalsze wyglupy. Swoja droga pixel tez dostawal na poczatku ciegi. W mojej ocenie za caly ten syf odpowiada PKW bo pozwolili, aby KBW stracilo nazedzie tuz przed samymi wyborami.
 
2014-10-31 22:43:11
jackx: stek bzdur, 11.40 gminni informatycy zostali poinformowani???? przez kogo i o czym. Proszę nie kłamać, jest pan kłamcą. Delegatury nie miały kontaktu z wami nie mówiąc o gminach. Nic się nie udało zrobić. Kontakt żaden, nie ma nr telefonu maila, ba nawet nie ma w programie informacji o wersji więc nowe pojawiające się na stronie "wielkie słowo" nic nie mówią użytkownikom, bo skąd mają wiedzieć jaka mają wersję. A jeśli koordynator ma ich powiadomić to gratuluję pomysłu. NIE KŁAMCIE - jest lipa i tyle
 
2014-10-31 18:48:14
Marian: Kalkulator na test 1 - 30.10.20141 - 31.10.2014 r. Test roboczy dla wybranych uczestników. Ktoś był WYBRAŃCEM żeby powiedzieć jak się sprawuje to dzieło o wersji v.2.0.0.55?
 
2014-10-31 18:40:13
informatyk: "Dzisiaj podczas testu wdrożyliśmy informowanie przez stronę internetową. Istotne komunikaty, które chcieliśmy przekazać o błędach i naprawach, były przekazywane, jak już wspomniałem, przez stronę do pobierania oprogramowania."
Panie Drapiński kończ waść, wstydu oszczędź. To teraz informatycy gminni mają bez przerwy odświeżać stronę do pobierania kalkulatora, bo może ukaże się nowa wersja lub jakiś komunikat? Jak bym szefowi zaproponował taki system powiadamiania, to po pierwsze by mnie wyśmiał, a po drugie z roboty wywalił i to dyscyplinarnie! To co się dzieje z obsługą informatyczną tych wyborów to jakaś kpina. Firma, która wygrała przetarg nie powinna ani złotówki dostać z PKW i jeszcze potężne kary zapłacić. A wszystkie osoby decyzyjne po stronie PKW/KBW do dymisji i to natychmiast.
 
2014-10-31 14:51:53
Inf: Jeżeli test tak się udał to proponuję przyznać nagrody za dobrze wykonaną robotę.

ps. piszę ironicznie mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy realizować ten pomysł. ;)
 
2014-10-31 12:18:48
inf: będzie ciekawie, zmiany ? : http://www.nabino.pl/aktualnosci-nabino/106,panstwowa-komisja-wyborcza-wybrala-nabino-do-obslugi-serwisow-wyborczych.html
 
2014-10-31 12:07:24
kibic: "Komunikat
Test roboczy dla wybranych uczesników zostanie uruchomiony po publikacji kalkulatora v.2.0.0.51 ... dalej występuje błąd w wydruku protokołu, Wykonawca pracuje nad zgłoszonymi uwagami wstępnego sprawdzenia." Od rana coś w tym guście się pokazuje (nawet literówki typu "uczesników" wiszą nie poprawione) - muszą ostro pracować. PS Dziś serwer o której włączyli? Bo wczoraj dopiero przed siódmą rano...
 
2014-10-31 11:40:37
informatyk: Właśnie szef mi powiedział, że jest stanowisko KBW, że jeśli system zawiedzie komisje wszystkie dane mają przekazywać telefonicznie :))))), ludzie w jakim kraju my żyjemy ? Jeszcze niech nam dadzą młotki, dłuta i tabliczki kamienne !!! Ja się wypisuję z tego cyrku.
 
2014-10-31 10:53:58
informatyk gminny: Tak jak poprzednik również oświadczam, że nie narażę swoich operatorów na kolejne straty powodowane koniecznością pracy w tym czymś. Kolejny test jest 7 listopada i nie przyjmiemy do realizacji żadnego innego terminu dodatkowego.

Oświadczenie zostało podpisane przez władze gminy (moich zwierzchników) i przekazane do Delegatury KBW. To samo proponuję zrobić innym Pełnomocnikom TKW.
 
2014-10-31 10:33:25
koordynatorzy_i_pełnomocnicy: Panie Drapiński, czy ma Pan nas za jakiś debili czy kretynów? Oczekuję w imieniu informatyków w samorządach, których naraża Pan na śmieszność o publiczne przeprosiny a nie rzucanie frazesów - że wszystko jest dobrze. Gdyby tak było, finał wczorajszego testu miał by chociażby optymistyczne perspektywy. Proszę sobie poczytać komentarze pod artykułami dot. tegorocznych wyborów samorządowych , od samego początku NIC nie jest dobrze. Proszę sobie wybić z głowy określanie nam kolejnych terminów testu, kolejny jest 7.11 i żadnego innego już nie będzie, chyba że za Pańskie pieniądze, bo nikt frajerem nie jest i wolontariatu dla idei uprawiać nie zamierza. A jeśli wam się wydaje że możecie nam cokolwiek kazać to żebyście się nie zdziwili, jak was opuścimy dzień przed wyborami... są na to sposoby. Pozdrawiamy
 
2014-10-31 10:32:04
c: SIWZ strona 20 (http://pkw.gov.pl/zamowienia-publiczne/zaprojektowanie-i-wykonanie-modulow-do-wyborow-samorzadowych-2014r-wraz-z-administrowaniem-i-utrzymaniem.html), ostatnie zdanie to masakra: Przeprowadzenie minimum 2-dniowego szkolenia, dla około 150 - 200 użytkowników zamawianego oprogramowania, w terminie do 17 października 2014r., (w zakres szkolenia wchodzi także uroczysta kolacja dla uczestników szkolenia).
Czy 17.10 było cokolwiek, jak odbyło się szkolenie?
 
2014-10-31 10:18:39
Informatyk gminny: Jeśli na teście nie zobaczę aplikacji i systemu noszącego choć znamiona profesjonalnej aplikacji a nie programu robionego na zaliczenie przez średnio wyróżniającego się studenta nie podpisuję umowy na prowadzenie cyrku w noc wyborczą. Myślę, że dla własnego dobra psychicznego wszyscy powinniśmy tak postąpić.
 
2014-10-31 09:13:00
rewers: Test się udał, bo się nie udał? Chyba pan żartuje, panie Drapiński... Ten gniot, wysmażony przez PKW i KBW, nie nadaje się do niczego! To nie z pana kieszeni (rób pan co chcesz ze swoimi), ale z publicznej kasy poszły pieniądze na bezużyteczną "słomianą inwestycję"! I według was, wszytko w porządku, ponownie "nic się nie stało"?! Kto wpadł na pomysł, aby tuż przed wyborami (wielkie zaskoczenie dla PKW/KBW(!) zmieniać dostawcę oprogramowania? Kto odpowiada za chaos informacyjny (a precyzyjnie za brak informacji, instrukcji, brak możliwości pobrania tego cuda i certyfikatów? Personalnie, proszę. Bajki, o tym, że test się udał, proszę zachować dla siebie. Po warszawskim bruku starówki powinny toczyć się głowy. A szafot pozostawmy- przyda się na następny ogólnokrajowy test "na żywym organizmie"- ŻRÓDŁA i ePUAPU!
I jeszcze jedna propozycja na uzdrowienie sytuacji "informatyzacji" państwa- przywróćmy starą, sprawdzoną instytucję pręgierza publicznego. Korzystających z jego dobrodziejstwa nie zabraknie...
 
2014-10-31 08:50:37
infor: Kto otrzymał informację o przerwaniu testu o godz. 12.15?

KTO?
 
2014-10-31 08:02:30
lost: Skoro test w tym przypadku się udał, to ja bardzo proszę o podanie przykładowej okoliczności, kiedy test mógłby się nie udać...
 
2014-10-31 01:28:59
Piotr Müller: Ja rozumiem, że zima może zaskoczyć drogowców. Żywioł jest nieobliczalny i atakuje z dnia na dzień. Ale data zmiany systemów wyborczych była znana od... ostatniego przetargu.
Nie rozumiem co stało na przeszkodzie by zamówić system z rocznym wyprzedzeniem i zapewnić sobie elementarną ciągłość działania.
Moim zdaniem ktoś powinien odpowiedzieć za to co najmniej stanowiskiem.
 
2014-10-30 22:30:57
informatyk w UG: Jak można mówić, że "test się udał" w momencie, gdy został przerwany z powodu błędów i to nie tylko wydajnościowych serwera, które nie stanowią dużego problemu do rozwiązania?
Jeżeli to mówi osoba pełniąca obowiązki wicedyrektora ds Informatycznego Systemu Wyborczego to to JEST właśnie najlepszy komentarz do całej sytuacji. Chyba Pan powinien zwolnić te stanowisko.
Problemem jest sama aplikacja, który nomem omem nazywa się Kalkulatorem a ma problemy z podstawowymi zadaniami arytmetycznymi (wg niej 1000-900 nie jest równe 100). Nie wspominając już o komunikatach, które się pojawiają z błędami (najlepszy był ten, w którym wyskoczyło puste okno:D :D).
Wygląd samej aplikacji to żenada. Brak skalowania obrazu i inne...nie dał bym zaliczenia mojemu studentowi, gdyby mi przyniósł taki badziew jako wykonany projekt. Potraktował bym to jako obrazę mojej osoby.
 
2014-10-30 19:50:31
jachim: "0" nie jest równe zero
"test się udał" test został przerwany
"problemy wydajności" żaden, przynajmniej u nas, protokół nie było gotowy do wysłania
"kalkulator wyborczy" liczydła?
...., d...a, kamieni kupa
a telewizja milcząc kłamie
 
2014-10-30 19:24:07
ifn: Najlepszym komentarzem do całego tego "testu" systemu wyborczego jest właśnie działanie programów antywirusowych które kasują bez zastanowienia tzw kalkulator, słusznie uznając go za niebezpieczny :))
 
2014-10-30 19:04:24
ober: jakby było mało to samo ściągnięcie programu kalkulatora wyborczego jest problemem bo programy antywirusowe blokują go i uznają za szkodliwy!!!!!!
 
2014-10-30 19:01:09
facet na etacie: Gminni operatorzy może będą to testować - ja miałem mieć dwa testy + obsługa na wyborach. Niech pracownicy tej pseudofirmy sobie potestują - ja jeden test już miałem, na drugi przychodzę 7.11.2014. Chyba, że ktoś mi zapłaci, to wezmę urlop bezpłatny w pracy. Takim jestem zwolennikiem polskiej demokracji, że pogadam z szefem za friko...
 
2014-10-30 18:58:49
informatyk gminny: Panie Romualdzie!
Niech Pan będzie mężczyzną i przestanie takie rzeczy opowiadać! Jeżeli nie wie Pan o czym mówi, to proszę to jasno powiedzieć.

Wydajność systemu to jedno - faktycznie był nieco za słaby, to akurat dość łatwo można poprawić.

Ale proszę nie pisać, że wydajność wpłynęła w jakikolwiek sposób na działanie Kalkulatora, który dane tak czy inaczej pobrał, tylko nie miał pojęcia co z nimi zrobić! Kalkulator jest zupełnie niedopracowanym programem. Już pomijając jego wygląd, za który wstydziłby się uczeń 1 klasy gimnazjum lub programista amator, to jego działanie jest zupełnie nieprzewidywalne, a wydruk protokołu to już zupełne mistrzostwo świata! Wstyd tak zadrukowane kartki przekazać jako oficjalne pismo. Z przykrością mówię, że faktycznie za to wszystko osoby odpowiedzialne powinny zostać pozbawione stanowiska.
 
2014-10-30 18:39:06
co za syf: zamiast go pytać co nie zadziałało, powinni zapytać co działało! tyle czasu chłopu niepotrzebnie zabrali :)
 
2014-10-30 18:37:41
mercedes kropka home kropka pl: Ja pierniczę? Rozłożyłem głosy 1303 karty, 131 nie wydane, 1172 wydane - i dostałem komunikat, że mi się wydane i nie wydane nie sumują do całości... To jest wina za słabej wydajności???? To jak działały komputery 15 lat temu????? Liczyły tylko do 100??? Te 400 tysięcy do zwrotu!!!
 
2014-10-30 18:23:54
Marcin - informtyk gminny: Puenta do mojego wcześniejszego postu...
https://www.youtube.com/watch?v=HZ8qBioPlHE
 
2014-10-30 18:23:35
inf: W dniu dzisiejszym pan Romuald Drapiński właśnie wy tym wywiadzie powinien poinformować że podał się do dymisji w związku z efektami swojej pracy, jakie mieliśmy okazje oglądać.
Oczywiście zdarzyło by się to wtedy, gdyby istniała odpowiedzialność za swoje działania zawodowe.
Pan Romuald firmuje totalne dyletanctwo. Oczywiście bez konsekwencji.
 
2014-10-30 17:48:05
Marcin - informtyk gminny: Przecież to jest jawna kpina z ludzi. Piszę to z całą odpowiedzialnością za swoje słowa. A co z aplikacją? Czyżby była idealna? Wszystko zwalamy na internet? O nie... Ktoś dał ciała w KBW i powinien za to odpowiedzieć. Gratuluję optymizmu Panu. Ale nie tędy droga. Nie jesteśmy osłami. Swój rozum mamy.
A gdzie słowo o opóźnieniach w stosunku do harmonogramu, który został nam przedstawiony. Gdzie słowo o programie, który nie nadaje się do normalnego użytkowania? Aż mi się ciśnie na usta, za jednym z klasyków kina, filmu... "...Pan sie nawet nie kwalifikuje do sądu dla ludożerców buszmenie!..."

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25