facebook RSS # #

24.01.2020 17:27

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-02 11:33       aktualizacja: 2019-12-02 11:39       WIADOMOŚCI
  A A A

Ostrowiec Św.: Prezydent spotkał się z biznesem

Ostrowiec Św.: Prezydent spotkał się z biznesem
Fot. UM Ostrowiec Św.
Prezydent Jarosław Górczyński spotkał się z przedstawicielami największych firm przemysłowych funkcjonującymi w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także członkami Rady Inicjatyw Gospodarczych. Głównym tematem było omówienie współpracy w roku 2020 na linii samorząd- biznes.

Na zaproszenie prezydenta odpowiedzieli prezesi bądź właściciele firm tj. Celsa „Huta Ostrowiec”, WOST Walcownie Ostrowieckie, Climatic, Elkom Trade, OZMO, Finow Polska, Signal, Bimerg, Publima, Odlewnia Ostrowiec oraz reprezentanci Cechu Rzemiosł Różnych, Staropolskiej Izby Przemysłowo- Handlowej.

- Chciałem się spotkać się z firmami, które z jednej strony płacą największe kwoty podatków od nieruchomości, a także zatrudniają najwięcej pracowników- mówił prezydent Jarosław Górczyński. Spotykamy się okresie, gdy docierają do nas z kraju informacje o tym, że samorządy decydują się na podwyżki podatków od nieruchomości. Skala jest różna, bowiem mówi o wzrostach rzędu 2%, ale i o 30%. Jako prezydent na sesji Rady Miasta będę chciał zgłosić projekt uchwały, która zamrozi na rok 2020 stawki podatku od nieruchomości oraz od środków transportowych.

Prezydent zaprezentował też symulacje związaną z niepodnoszeniem podatku od nieruchomości przez ostatnie lata, wykazał, że jako samorząd w regionie mamy najniższe stawki podatkowe i jak się to odbija na realizowane tu przedsięwzięcia.

- Chcąc być, jako samorząd, przewidywalnym partnerem dla lokalnych firm liczę, że 9 grudnia br. podczas sesji dotyczącej podatków radni poprą naszą propozycję dotyczącą zamrożenia podatków- mówił prezydent. Receptą na zdrowe finanse miasta, podobnie zresztą jak w przypadku naszych domowych budżetów, są trafne inwestycje oraz dbanie o to, aby przychody były stabilne i zróżnicowane, zaś zadłużenie miasta minimalne.
Podczas spotkania prezydent mówił też o optymalizacji zatrudnienia zarówno w samym Urzędzie Miasta, ale także w gminnych spółkach. Zatrudnienie na przestrzeni ostatnich lat zmniejszyło się o 170 osób, gdzie 90% przypadków związane było to z odejściami na emeryturę. Włodarz miasta zachęcił przedstawicieli lokalnych firm w znalezieniu koncepcji na teren po obecnej bazie MPK, która za dwa lata zlokalizowana zostanie w innym miejscu.
Na zakończenie to przedsiębiorcy mogli zgłaszać swe uwagi. Aleksander Panek prezes firmy Climatic mówił o potrzebie lobbingu w kwestii, jak najlepszego skomunikowania Ostrowca Świętokrzyskiego, prezes Odlewni Ostrowiec Zbigniew Gorazda o uszczelnieniu poboru lokalnych podatków, głównie od podmiotów, które unikają opłat, zaś dyrektor operacyjny WOST Beniamin Szczepaniec mówił o problemach infrastrukturalnych, z którymi borykają się firmy inwestujące na terenie Starej Huty.

-Należy podziękować za podejście samorządu do polityki podatkowej- mówił Grzegorz Lichota właściciel firmy „Publima”. My również borykamy się z podobnymi problemami, jak zatrudnienie, czy wzrost płac, a także kosztów. Dobrze, że chociaż lokalnie nie jesteśmy dodatkowo obciążani.

- Z mojej wiedzy Ostrowiec Świętokrzyski będzie na mapie Polski w gronie nielicznych tej wielkości miejscowości, która nie podniesie lokalnych podatków- akcentował Cezary Tkaczyk, prezes Staropolskiej Izby Przemysłowo- Handlowej.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25