facebook RSS # #

11.12.2019 16:06

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-21 07:17       aktualizacja: 2019-05-30 12:22       SZKOLENIA
  A A A

Cyfrowe PKB. Ekspert: już za dwa lata połowę światowego PKB będzie generować gospodarka cyfrowa

Cyfrowe PKB. Ekspert: już za dwa lata połowę światowego PKB będzie generować gospodarka cyfrowa
Fot. PAP/M.Obara
Według optymistycznych przewidywań firmy analitycznej International Data Corporation (IDC) cyfrowa gospodarka będzie generowała co najmniej 50 proc. światowego PKB już w 2021 roku – uważa dr Leszek Mosiejko z SGH.

Autor wykładu „Rewolucja cyfrowa a gospodarka” opublikowanego w ramach Prasowej Akademii Pieniądza wskazuje, że osiągnięcie tego wyniku będzie możliwe ponieważ dynamicznie postępująca cyfryzacja i nowe technologie umożliwią coraz lepsze profilowanie ofert. „Przedsiębiorstwa będą bowiem w stanie szybciej podejmować decyzje o wprowadzaniu nowych produktów czy usług na rynek, będą też sprawniej komunikowały się z biznesowymi partnerami i klientami wykorzystując w tym celu wiele kanałów komunikacji” – wyjaśnia dr Mosiejko.

Ekspert przypomina, że cyfryzacja gospodarki to nic innego jak „proces konwergencji rzeczywistego i wirtualnego świata, który staje się siłą sprawczą implementacji innowacyjnych rozwiązań oraz zmian w gospodarce”. 

Według Mosiejko obserwowany obecnie dynamiczny postęp technologiczny w dziedzinie cyfryzacji umożliwia rejestrowanie danych o coraz większych wolumenach, szybsze ich przesyłanie oraz coraz bardziej zaawansowane przetwarzanie. 

Zdaniem eksperta do kluczowych technologii niezbędnych dla zafunkcjonowania gospodarki opartej o dane zalicza się m.in.: rozwój sieci 5G, czyli nowej generacji technologii mobilnych, która ma na celu zapewnienie większej pojemności sieci bezprzewodowych, ich większej niezawodności i wydajności; rozszerzony mobilny szerokopasmowy dostęp do internetu (eMBB) oraz masową komunikację pomiędzy maszynami, która umożliwi podłączenie się blisko 100-krotnie większej liczby urządzeń niż obecnie przy jednocześnie większej prędkości sięgającej jednego Gb/s i minimalnych opóźnieniach.

Ekspert wylicza też ultraniezawodną transmisję o niskich opóźnieniach (URLLC), która umożliwi połączenia w czasie rzeczywistym, dzięki minimalnym opóźnieniom na poziomie jednej milisekundy. „Umożliwi to rozwój autonomicznych samochodów, które muszą otrzymywać i reagować na sygnały od otoczenia bez opóźnień, a zamontowane na drogach czujniki zapewnią maksymalne bezpieczeństwo” – tłumaczy dr Mosiejko.

Jego zdaniem pozostałymi elementami gospodarki opartej o dane są internet rzeczy i wszechrzeczy oraz rozwój aplikacji opartych na chmurze obliczeniowej.

Dostęp do tego szkolenia oraz pozostałych materiałów przygotowanych w ramach Prasowej Akademii Pieniądza jest możliwy po bezpłatnej rejestracji na platformie e-learningowej dostępnej pod adresem www.pap21.pl
 
Aktualnie na stronie dostępnych jest 7 szkoleń z testami sprawdzającymi. Docelowo zostanie opublikowanych 10 szkoleń. 

Uczestnicy, którzy zaliczą online wszystkie 10 testów sprawdzających online otrzymają certyfikat wydany przez PAP i NBP.

mp/
TAGI: SZKOLENIA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25