facebook RSS # #

11.12.2019 14:39

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-04-11 07:47       aktualizacja: 2019-05-30 12:21       SZKOLENIA
  A A A

Teorie na czasie. Dr Mosiejko: teorie ekonomicznych noblistów są aktualne do dziś

„Teorie laureatów nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, nawet te sprzed kilkudziesięciu lat, są aktualne do dziś” – przekonuje dr Leszek Mosiejko z SGH, wykładowca drugiej edycji szkolenia dla dziennikarzy i blogerów pt. „Prasowa Akademia Pieniądza”.

Ekspert, który przygotował szkolenie pt. „Czego nas uczą ekonomiczni nobliści” podał przykłady nagrodzonych teorii, które mają praktyczne zastosowanie do dziś. Jedną z nich są dzieła Franco Modiglianiego, noblisty z 1985 roku.

Mosiejko: „Razem z Mertonem Millerem zbudowali model przedsiębiorstwa, w którym odłączyli wszystkie te czynniki, które mogłyby zaburzyć istotę zrozumienia sprawy. A sprowadzała się ona do zbadania, od czego zależy wartość przedsiębiorstwa? Udało im się ustalić, że zależy ona od strumienia generowanych przez przedsiębiorstwo przepływów pieniężnych. To był 1958 r. 

Pięć lat później zmodyfikowali trochę ten model przyjmując założenie, że jest podatek dochodowy. I wtedy stwierdzili że np. istnieje taka optymalna struktura kapitału przedsiębiorstwa, przy którym koszt kapitału się minimalizuje, a w związku z tym akcje przedsiębiorstwa maksymalizują się. Teoria ta ma do dziś  przełożenie na wszystkich tych, którzy są uczestnikami giełdy, stając się to takim benchmarkiem dla wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć , czy można optymalizować strukturę kapitału.

Model Modiglianiego i Millera stał się asumptem do wielu kolejnych modeli ekonomicznych. Za chwilę pojawił się model Baxtera, w którym dopuścił ryzyko bankructwa przedsiębiorstwa. W dużym uproszczeniu odkrył on, że jeżeli  korzyści związane z zaciąganiem kredytu, a więc lewarowaniem przedsiębiorstwa, są większe od kosztów to w związku z tym można bezkarnie się zadłużać. Natomiast, jeżeli ten punkt zostanie przekroczony, a więc jeśli korzyści będą mniejsze niż koszty, wówczas  istnieje ryzyko bankructwa”. 

„Czego nas uczą ekonomiczni nobliści” to jedno z 10 szkoleń dostępnych bezpłatnie w ramach II edycji projektu „Prasowa Akademia Pieniądza” realizowanego przez PAP we współpracy z NBP. W ramach projektu dotychczas ukazały się następujące szkolenia :

1. "Ekonomia w pigułce - wprowadzenie nie tylko dla początkujących" 
2. "Państwo, a gospodarka"
3. "Warsztat dziennikarza ekonomicznego"
4. "Demografia, jako wyzwanie dla Polski i świata" 
5. "Podatki w gospodarce" 
6. "Czego nas uczą ekonomiczni nobliści?"
7. "Zamykanie się gospodarek a globalizacja"
8. "Rewolucja cyfrowa a gospodarka" 
9. "Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy – fikcja czy cel do osiągnięcia"

Uwaga, 15 kwietnia br. w Centrum Prasowym PAP w Warszawie, przy ul. Brackiej 6/8 odbędzie się dodatkowy, specjalny warsztat praktyczny. Będzie się on składał z trzech bloków: warsztatu dziennikarza ekonomicznego, ekonomii w pigułce oraz relacji państwa z gospodarką. Warsztat dedykowany dziennikarzom i blogerom interesującym się ekonomią i gospodarką rozpocznie się o godz. 9 rano. Pierwszą część poświęconą gospodarce i finansom poprowadzi dr Piotr Maszczyk z SGH. Z kolei zajęcia warsztatowe z dziennikarstwa ekonomicznego poprowadzi redaktor Wojciech Kaźmierczak z PAP.
Zajęcia potrwają ok. 4-5 godzin. Zapewniamy przerwy kawowe i obiad.

Zainteresowanych udziałem w szkoleniu prosimy o wypełnienie formularza dostępnego TUTAJ

Więcej na temat projektu i zasad rejestracji na www.pap21.pl.


TAGI: SZKOLENIA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25