facebook RSS # #

20.02.2019 01:11

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-12-23 14:31       aktualizacja: 2016-12-26 15:23       CZYTELNICY
  A A A

Cięte komentarze. Czytelnicy piszą o nowelizacji ustawy o ochronie przyrody

Cięte komentarze. Czytelnicy piszą o nowelizacji ustawy o ochronie przyrody
Absurdalny przepis ograniczający
korzystanie ze swojej własności
Fot.Fotolia
Proponowałabym, aby za każde wycięte drzewo właściciel sadził kolejne (…) czy wpłacał symboliczną kwotę na specjalny fundusz – komentuje Urzędnik.

Informowaliśmy, że w miniony piątek sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie przyrody, który umożliwi wycinkę drzew na prywatnych posesjach bez zezwolenia wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (Prawo cięcia. Maksymalne: 500 zł za cm obwodu drzewa i 200 zł za m2 krzewów).

Minister środowiska Jan Szyszko ocenił projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody jako realizowanie postulatów społeczeństwa (czytaj: MŚ o wycince. Prof. Szyszko uspokaja: nie będzie masowej wycinki drzew). Państwa opinie na ten temat są podzielone. Publikujemy najciekawsze komentarze.

„Ja proponowałabym aby za każde wycięte drzewo właściciel sadził kolejne czy to w lesie czy w parku czy wpłacał symboliczną kwotę na specjalny fundusz by gmina mogła za te pieniądze posadzić nowe drzewka. Bo wycinać każdy potrafi ale sadzić to już nie wszyscy” – pisze do nas Urzędnik.

Według prac. UG, „Wreszcie sejm (…) zniósł absurdalny przepis ograniczający swobodne korzystanie ze swojej własności. Było to ograniczenie wolności. Absorbowani byli pracownicy urzędów do wydawania nikomu niepotrzebnych zezwoleń (…)".

Tę opinię podziela tomi: „popieram jak najbardziej te zmiany, od wielu lat wydaję decyzję na wycinkę drzew i jest to sztuka dla sztuki. Dlaczego jakiś urzędnik ma decydować czy ktoś może sobie wyciąć drzewo czy nie. Ja w 99,9 proc. dawałem zgodę mieszkańcom, gdyż uważam że do tego mają prawo jako właściciel w pełni decydować o swojej własności”.

Z kolei OldestWoman pisze: "(...) Jeżeli moje drzewo oczyszcza nie moje powietrze, to mój piec ma prawo zanieczyszczać nie moje powietrze. Taki jest mój "ekologiczny" punkt widzenia. Tylko wtedy nie narzekajcie na złe powietrze. Nie można przesadzać w żadną stronę(...)".
 
„Polska jest najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie... Społeczeństwo oczekuje tych zmian - zgoda. Tylko pamiętajmy o naszych dzieciach, bo według mnie proponowane zmiany nie idą w kierunku poprawy jakości powietrza" - uzupełnia Jak najwięcej drzew.

Za wszystkie opinie serdecznie dziękujemy i zachęcamy do dalszego komentowania.

dap/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-12-27 13:37:49
Równowaga ma różne oblicza...: W 1998 lub w 1999 roku jako urzędnik starostwa uczestniczyłem w pewnym seminarium na którym odczyty wygłaszali między innymi duńscy urzędnicy samorządowi z zakresu zagadnień ochrony środowiska. Ktoś z polskich uczestników zadał im poprzez tłumacza pytanie: jak wysokie są kary w Danii za wycięcie bez zezwolenia swojego drzewa na swoim gruncie... Nastąpiła zabawna konsternacja z udziałem tłumacza bowiem duńscy specjaliści nie mogli zrozumieć istoty pytania i dopiero po pewnej chwili stwierdzili, że w Danii istnieje wolność posiadacza do dysponowania swoją własnością w sposób nie naruszający praw innych podmiotów. Dodali, że w Danii nie istniała i nie istnieje „instytucja” zezwoleń i opłat za wycięcie swojego drzewa na własnym gruncie i widocznie proces odchodzenia od rozwiązań ustrojowych totalitarnego systemu jeszcze w Polsce trwa... I sądząc po niektórych wypowiedziach – proces ten trwa i trwa... Lepiej aby "obrońcy" przyrody i czystości powietrza zajęli się kwestią na przykład obligatoryjnego posiadania kompostownika przydomowego na posesjach jednorodzinnych z odpowiednio dużym ogrodem... Jakoś wcale nie słyszę głosów zgorszenia tym co można zobaczyć w kubłach na odpady przy domach ze sporym ogrodem... Oznakiem kultury mieszkańców są nie tylko drzewa i krzewy....
 
2016-12-27 09:44:59
m.j.: Żeby słuchać pseudo-ekologów mieszkających w dużych miastach i najczęściej w blokach, to niedługo wnosili by oni o nakazanie rolnikom otrzymywania decyzji urzędu skoszenia zboża, wykopania ziemniaków itp.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25