facebook RSS # #

17.02.2019 12:02

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-01-12 14:19       aktualizacja: 2017-01-12 15:42       CZYTELNICY
  A A A

Wsparcie z urzędu. Rodziny osób niepełnosprawnych często świadomie rezygnują z pomocy

Wsparcie z urzędu. Rodziny osób niepełnosprawnych często świadomie rezygnują z pomocy
Fot. Fotolia
Zdarza się, że rodziny osób niepełnosprawnych rezygnują ze wsparcia, gdy dowiadują się, że będą musiały opłacić część usługi – mówi Teresa Klimek, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Długołęce.

Jak zapewniła, mieszkańcy gminy są odpowiednio poinformowani o możliwości uzyskania pomocy. „Nie miałam takiego przypadku, że ktoś mógł korzystać z pomocy, ale o tym nie wiedział. Zawsze należy jednak mieć świadomość, że gdzieś może być człowiek, do którego z jakichś powodów informacja nie dotarła, dlatego szczególną uwagę zwracamy na osoby samotne” – zaznaczyła.

Kierownik GOPS wyjaśniła, że informacje o udzielanej przez GOPS pomocy umieszczane są na stronie urzędu gminy. Przekazuje je również pracownik socjalny podczas rozmów z rodzinami i osobami publicznymi, np. radnymi i sołtysami. „Bardzo aktywnie współpracujemy także z ośrodkami zdrowia. Pracownik socjalny idzie tam z pytaniem o osoby niepełnosprawne i ma za zadanie dotrzeć do nich, udzielić im pomocy” – podkreśliła.

Teresa Klimek dodała, że w zeszłym roku GOPS w Długołęce przeprowadził kampanię ulotkową informującą o wsparciu dla osób niepełnosprawnych. „Mamy gazetę gminną, do której okresowo wkładamy ulotki i to jest świetne źródło dystrybucji, bo docieramy przynajmniej do 5 tys. osób” – powiedziała.

Kierownik GOPS zwróciła również uwagę, że często rezygnacja ze świadczenia jest świadomą decyzją rodzin osób niepełnosprawnych. Usługa opiekuńcza jest wielu przypadkach częściowo płatna, a przy podjęciu decyzji o jej wysokości, brane są pod uwagę dochody rodziny.

„Często zdarza się, że rodziny rezygnują ze wsparcia, gdy dowiadują się, że będą musiały zapłacić 10-50 proc. kosztów tej usługi. Mówią, że łatwiej będzie im kogoś zatrudnić, niż korzystać z naszych usług. Mając powiadomienie, że ktoś zwracał się o udzielenie pomocy, jesteśmy jednak zobowiązani do okresowego sprawdzania, jak ta opieka jest sprawowana” – wyjaśniła.

W środę powiadomiliśmy, że resort rodziny pracuje obecnie nad rozwiązaniami legislacyjnymi do programu wspierającego m.in. rodziny osób niepełnosprawnych „Za życiem” (czytaj: Za życiem. MRPiPS zapowiedziało konsultacje społeczne w sprawie programu).

Tymczasem na naszym forum czytelnik alarmuje, że państwo nie wspiera wystarczająco rodzin dzieci niepełnosprawnych. Jak zwrócił uwagę, rodziny osób niepełnosprawnych nie są informowane o możliwości skorzystania ze specjalistycznych usług opiekuńczych, przyznawanych przez ośrodki pomocy społecznej. Publikujemy fragmenty komentarza:

„Jeśli chodzi o wsparcie dzieci a tym bardziej rodzin dzieci niepełnosprawnych - TAKIE COŚ NIE ISTNIEJE(…) Wszystko to fikcja jeśli sam nie znajdziesz dla swojego niepełnosprawnego dziecka PRZYSŁUGUJĄCEGO MU Z URZĘDU WSPARCIA, NIKT CI O NIM NIE POWIE, ŻE CI PRZYSŁUGUJE (…)

Jestem rodzicem niepełnosprawnego dziecka 4 latka i każdy o tym wie (…), ale nikt (…) NIGDY NIE PRZYSZEDŁ Z GOPSU NAWET NIE ZADZWONIŁ CZY CZEGOŚ POTRZEBUJEMY WSZYSTKO ZAŁATWIAMY SAMI SAMEMU SZUKAJĄC CO NAM SIĘ NALEŻY”.

A jakie są Państwa spostrzeżenia na ten temat? Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi opiniami.

Nasz adres: samorzad@pap.pl

dap/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-01-13 09:06:35
zula: Szanowni Państwo. Bardzo dużo mówi się o osobach, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi dorosłymi samotnymi i dziećmi. Nikt tak naprawdę nie zastanawia się z jakimi problemami finansowymi borykają się takie osoby. Dlaczego opiekunowie nie mają stałych zasiłków za opiekę? Dlaczego rodzic opiekujący się niepełnosprawnym dzieckiem nie nabiera prawa do emerytury? Dla zrównoważenia moich"dlaczego" podaję i osoba, która jest uzależniona od alkoholu ma dostęp do bezpłatnych specjalistów,korzysta ze zwolnień, które jej przysługują a jak często się zdarza choruje na marskość wątroby , staje na komisji orzekającej stopień niepełnosprawności i otrzymuje II grupę i rentę !? TAKIE MAMY PAŃSTWO - TAKIE PAŃSTWO STWORZYLIŚMY :(
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25