facebook RSS # #

22.02.2019 03:59

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-08-25 12:20       aktualizacja: 2017-08-25 13:06       CZYTELNICY
  A A A

Majątek na dłoni. Czytelnicy o składaniu oświadczeń majątkowych przez urzędników samorządowych

Majątek na dłoni. Czytelnicy o składaniu oświadczeń majątkowych przez urzędników samorządowych
Fot. Fotolia
Oświadczenia majątkowe powinny składać wszystkie osoby wynagradzane z publicznych pieniędzy, w tym także urzędnicy – piszą Czytelnicy. Prezentujemy cotygodniowy przegląd komentarzy.

Jak poinformowaliśmy w minionym tygodniu, trwają prace nad projektem ustawy o jawności życia publicznego. Według ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego proponowane przepisy będą zawierać nowe instrumenty i rozwiązania, które przyczynią się do ograniczenia korupcji.

„Ten projekt będzie się odnosił do oświadczeń majątkowych wszystkich funkcjonariuszy publicznych” – zaznaczył Kamiński (czytaj: Jawne życie wójta. Trwają prace nad projektem ustawy o jawności życia publicznego).

Informacja wywołała wśród naszych Czytelników poruszenie. Publikujemy wybrane komentarze.

Xyz dopytuje: „Czy to znaczy, że każdy pracownik samorządowy będzie musiał składać oświadczenie majątkowe, które później zostanie opublikowane w biuletynie? Nawet jakiś podinspektor ds. nieważnych w Pcimiu Dolnym?”.

„Jako księgowa pracuję w urzędzie 10 lat, nie wydaję żadnych decyzji, nie jestem osobą, którą można skorumpować, gdyż nie ma po co. I teraz będę musiała składać każdego roku oświadczenie i moi sąsiedzi będą wszystko o mnie wiedzieć?” – komentuje Jola.

Suweren-sponsor pisze: „Mnie to się podoba, oświadczenia majątkowe powinny składać wszystkie osoby wynagradzane z publicznych pieniędzy”.

„Ok, zgoda, ale wszystkie począwszy od samej góry władzy, a nie od dołu. Wtedy przynajmniej dowiemy się, ile zarabiają informatycy w COI (gdzie na razie bronią się przed ujawnieniem zarobków) i dowiemy się, ile zarabiają naprawdę informatycy w urzędach” – twierdzi ASI_2.0.

„Ja tam chętnie bym takie oświadczenie złożył” – deklaruje MB.

„W którym miejscu jest napisane, że oświadczenia majątkowe będą składać inspektorzy czy referenci? Nic takiego nie widzę. Jest tylko +ten projekt będzie się odnosił do oświadczeń majątkowych wszystkich funkcjonariuszy publicznych+. Szeregowy urzędnik nie jest funkcjonariuszem publicznym. Nie jest nim nawet kierownik wydziału, choćby wydawał decyzje w imieniu prezydenta miasta” – zaznaczył urzędnik.

AF odpowiada: „Każdy pracownik samorządowy pracujący jako urzędnik jest funkcjonariuszem publicznym”.

„Równe traktowanie obywateli to jedna z podstaw demokratycznego państwa prawa. Więc dlaczego tylko wybrani mają składać oświadczenia? A co z innymi biorącymi pieniądze publiczne, np. wojsko, policja, lekarze, nauczyciele (…). Dojdziemy do absurdu? Może. Szanowni Państwo, żadne prawo nie zastąpi zwykłej uczciwości ludzkiej. Nie można uważać wszystkich za nieuczciwych (…). Dobre, proste, a nie rozbudowane do granic kosmosu prawo pomoże uczciwym obywatelom w codziennym życiu” – uważa czytelnik o nicku 09.

dap/
 
KOMENTARZE: 16 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-09-18 08:44:09
sekretarz: Dlaczego tylko urzędnicy samorzadowi!!! A urzędnicy państwowi nie sa wynagradzani z publicznych pieniędzy?
 
2017-08-31 14:16:56
jst: do Alfa: Popieram. Dodać można jeszcze kościoły, księży. Wgl skąd wziął się pomysł aby to pracownik miał tłumaczyć się z tego ile zarabia? Jest to przecież normalna umowa o pracę pomiędzy pracodawcą (np. Państwem a obywatelem). Wynika z tego, że Państwo (dysponujące całą armią urzędów skarbowych) nie wie ile płaci swemu pracownikowi i musi żądać od niego danych. Totalny absurd!!! Jeśli Państwu zależy na informacji publicznej w tym zakresie, to samo może takie informacje ujawniać. Nie są tu potrzebne żadne oświadczenia.
 
2017-08-31 09:39:21
Alfa: Oświadczenia majątkowe powinny składać się z 2 części: publicznej i niepublicznej. W części publicznej powinny być wykazane wszystkie dochody uzyskane w danym okresie a w części niepublicznej czyli do wiadomości określonych instytucji informacje na temat posiadanego majątku. Nie powinno interesować statystycznego Polaka to czego się wspólnie ze współmałżonką/współmałżonkiem w ciągu całego życia człowiek dorobił, co odziedziczył, na co wydaje zarobione pieniądze. Jedni kupują mieszkania, inni akcje, waluty, obrazy, biżuterię, zegarki a jeszcze inni lokują pieniądze w banku czy jeżdżą na atrakcyjne wycieczki. Po co komu informacja jaki jest rocznik samochodu prywatnego urzędnika i jakie posiada lokaty. Są to bardzo ciekawe informacje szczególnie dla mieszkańców małych miast i miasteczek. Wiele osób, które byłyby bardzo dobrymi samorządowcami nie rozważa pracy w samorządzie ze względu na oświadczenia majątkowe. Tłumaczą, że często współmałżonek nie zna stanu posiadanych środków finansowych a co dopiero gdyby taką informację posiadała cała wieś - wówczas wędrówki po sąsiedzką pożyczkę byłyby częstą formą kontaktu, nie mówiąc już o niebezpiecznych formach szantażu lub porwań dla okupu. Poza tym nie wiem, dlaczego jest taka nagonka na urzędników skoro z pieniędzy publicznych wynagradzani są lekarze, nauczyciele, wojsko, policja, celnicy, sędziowie, prokuratorzy i wiele innych grup zawodowych.
 
2017-08-30 15:08:46
staż 20 plus: BARDZO DOBRZE,ŻE WSZYSCY NIE TYLKO PODPISUJĄCY DECYZJĘ, OSOBY NIE POPISUJĄCE WIĘCEJ ZARABIAJĄ OD PODPISUJĄCYCH, CZEMU TYLKO O MNIE MAJA WSZYSTKO WIEDZIEĆ I KOMENTOWAĆ
 
2017-08-30 01:51:20
MB: @OldestWoman Emeryt nie bo już nie pracuje i za nic nie odpowiada ale jakby sobie dorabiał w instytucji publicznej to jak najbardziej musiałby swoje świadczenie ujawnić.
 
2017-08-29 15:11:42
ja: Może to nie taki głupi pomysł. Będzie się można pośmiać, że niektórzy inspektorzy/specjaliści z wyższym zarabiają mniej niż ich koledzy referenci...ze średnim wykształceniem, ale za to mający dobre relacje z szefem. I jeśli już...to niech składają wszyscy...od wójtów po sprzątaczki. Od prezesów Zus czy naczelników US, aż do portierów. Tak samo jawnie nauczyciele, policjanci, pielęgniarki itd...wówczas okaże się że samorządowi mają 1/2 tego co nauczyciele, którzy ciągle narzekają że mają mało...Wieczne "napadanie" tylko na pracowników samorządowych, ileż to oni nie zarabiają...jest co najmniej nie fair. A często urzędnik z wykształceniem i odpowiedzialnością kilku "działek", zarabia mniej niż pani sprzątająca...Mimo, że żadna praca nie hańbi i każda jest potrzebna...nie może być tak, by ci z większą odpowiedzialnością i koniecznością znajomością iluśet przepisów, zarabiali mniej lub podobnie jak osoby które np. zajmują się sprzątaniem czy przykręceniem śrubki...
 
2017-08-29 14:24:20
jst: Nawet tzw. "komunie" nie udało się stworzyć samokonktrolującego się społeczeństwa. Już nie mówię, że w KRLD też nie. Fajnie co...?
 
2017-08-28 22:42:31
OldestWoman: No i zacznie się raj dla złodziei. Emeryci też mają świadczenia częściowo z budżetu. Niech też składają oświadczenia majątkowe. Jak wszyscy, to wszyscy. Tylko tak dalej kochani, wymyślcie jeszcze kogoś.
 
2017-08-28 14:14:32
głos anty: A ja pójdę jeszcze dalej. Wszystkie wynagrodzenia powinny być jawne. Skończyłoby się płacenie "pod stołem", bo by sąsiad sąsiada pilnował czy za dużo nie zarobił.
 
2017-08-28 10:18:53
m.j.: Będzie wstyd jak się ludzie dowiedzą, że urzędnik zarabia tyle co stróż na budowie. Nareszcie wyjdzie, że pielęgniarki i nauczycielki (sfera budżetowa) zarabiają dwa razy tyle, a policjant 2,5 razy.
Ps. Lekarze i prokuratorzy to też budżetówka.
 
2017-08-28 09:40:01
urzędnik: wszyscy to wszyscy wynagradzani z publicznych pieniędzy: politycy, sędziowie, lekarze, nauczyciele, pracownicy ZUS i Urzędu Skarbowego itp. a nie tylko urzędnicy samorządowi i to ci najniższego szczebla w przysłowiowej Koziej Wólce
 
2017-08-28 08:05:58
czytelniczka: ja tez jestem za oświadczeniami majtkowymi wszystkich osób wynagradzanych z publicznych pieniędzy, także wojskowych. nauczycieli tez, rzecz jasna
 
2017-08-28 07:53:35
Buuu...: Popieram 'byłego informatyka gminnego'. Tylko do nauczycieli dołożyłabym jeszcze lekarzy, policję, wojsko... wtedy dowiemy się ile kto naprawdę zarabia, i wielu wówczas się zdziwi...
 
2017-08-27 21:52:59
basia: jak wszyscy to wszyscy: z budżetu wynagradzani są: lekarze w publicznych placówkach, pielęgniarki, nauczycie, policjanci, straż pożarna.... , wszystkie spółki skarbu państwa: kolej, LOT, itp... a nie znowu naganka na jedną grupę i dyskryminacja jednej grupy zawodowej
 
2017-08-26 13:59:01
urzędnik: dotychczasowa regulacja prawna zobowiązująca określone grupy urzędników do składania oświadczeń majątkowych jest wadliwa. Pracownicy wydający w imieniu wójta decyzje składają oświadczenia nawet jeżeli wydają decyzje rozstrzygające mało istotne sprawy, a osoby organizujące przetargi i zawierające umowy na kwoty czasami kilkumilionowe już nie.Pytam dlaczego?
Przecież decyzje podlegają zaskarżeniu i kontroli sądowoadministracyjnej, więc gdzie tu miejsce na korupcję?
 
2017-08-25 19:22:13
były informatyk gminny: Jestem jak najbardziej ZA, ale pod warunkiem, że to obejmie także nauczycieli.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25