facebook RSS # #

17.02.2019 12:04

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-01 14:39       aktualizacja: 2017-09-01 14:57       CZYTELNICY
  A A A

Jawne zarobki. O wynagrodzeniach i oświadczeniach majątkowych urzędników na forum serwisu

Jawne zarobki. O wynagrodzeniach i oświadczeniach majątkowych urzędników na forum serwisu
Fot. Fotolia
Nie może być tak, by osoby z większą odpowiedzialnością zarabiały mniej niż te przykręcające śrubki – to jeden z komentarzy do tekstu dot. jawności życia publicznego.

Jak wynika z postów zamieszczonych na forum naszego serwisu, większość Czytelników uważa, że oświadczenia majątkowe powinny składać wszystkie osoby wynagradzane z publicznych pieniędzy, w tym także urzędnicy.

Do takich refleksji skłoniła Państwa wypowiedź koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, który poinformował o rozpoczęciu prac nad projektem ustawy ws. jawności życia publicznego. Według Kamińskiego, proponowane przepisy „będą się odnosić do wszystkich funkcjonariuszy publicznych”.

CZYTAJ: Jawne życie wójta. Trwają prace nad projektem ustawy o jawności życia publicznego

Publikujemy wybrane komentarze.

Basia pisze: „Jak wszyscy to wszyscy. Z budżetu wynagradzani są: lekarze w publicznych placówkach, pielęgniarki, nauczycie, policjanci, straż pożarna, wszystkie spółki skarbu państwa: kolej, LOT, itp. A nie znowu nagonka i dyskryminacja jednej grupy zawodowej”.

„Będzie wstyd, jak się ludzie dowiedzą, że urzędnik zarabia tyle, co stróż na budowie. Nareszcie wyjdzie, że pielęgniarki i nauczycielki (sfera budżetowa) zarabiają dwa razy tyle, a policjant 2,5 razy. Ps. Lekarze i prokuratorzy to też budżetówka” – dodaje m.j.

Głos anty twierdzi: „Skończyłoby się płacenie "pod stołem", bo by sąsiad sąsiada pilnował czy za dużo nie zarobił”.

„Może to nie taki głupi pomysł (…). Niech składają wszyscy, od wójtów po sprzątaczki. Od prezesów ZUS czy naczelników US, aż do portierów(…). Wówczas okaże się że samorządowi mają 1/2 tego co nauczyciele, którzy ciągle narzekają że mają mało(…). Często urzędnik z wykształceniem (…) zarabia mniej niż pani sprzątająca. Mimo że żadna praca nie hańbi i każda jest potrzebna nie może być tak, by ci z większą odpowiedzialnością i znajomością (…) przepisów, zarabiali mniej lub podobnie, jak osoby które np. zajmują się sprzątaniem czy przykręceniem śrubki” – komentuje użytkownik o nicku ja.

Alfa podkreśla: „Oświadczenia majątkowe powinny składać się z dwóch części: publicznej i niepublicznej. W części publicznej powinny być wykazane wszystkie dochody uzyskane w danym okresie a w części niepublicznej czyli do wiadomości określonych instytucji informacje na temat posiadanego majątku (…). Po co komu informacja jaki jest rocznik samochodu prywatnego urzędnika i jakie posiada lokaty. Są to bardzo ciekawe informacje szczególnie dla mieszkańców małych miast i miasteczek. Wiele osób, które byłyby bardzo dobrymi samorządowcami nie rozważa pracy w samorządzie ze względu na oświadczenia majątkowe”.

„(…) W ogóle skąd wziął się pomysł, aby to pracownik miał tłumaczyć się z tego, ile zarabia? Jest to przecież normalna umowa o pracę pomiędzy pracodawcą (np. państwem a obywatelem). Wynika z tego, że państwo (dysponujące całą armią urzędów skarbowych) nie wie, ile płaci swemu pracownikowi i musi żądać od niego danych. Totalny absurd. Jeśli państwu zależy na informacji publicznej w tym zakresie to samo może takie informacje ujawniać. Nie są tu potrzebne żadne oświadczenia” – uważa jst.

dap/ woj/
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-09-04 10:01:51
kij: To taka głupia wścipskość, urzędnicy zarabiają tylko i aż tyle, ile przewidują tabele płac. One od kilkunastu lat nie były zmieniane, czyli górne stawki zarobków są jawne. Ale po coś komuś wiedzieć, ile zarabia dokładnie konkretna osoba, jak by nie wystarczała informacja, że całkiem przeciętnie. W samorządzie kokosów nie było i nie ma.Dlaczedo w małej gminie nie sposób zatrudnić architekta, urbanistę, dobrego skarbnika czy prawnika???
Bo ludzie wykształceni na lepszych uczelniach nie pójdą do pracy za 2,5 tys miesięcznie.
takie informacje wydają się być potrzebne harcownikom politycznym i złodziejom, by omijali urzędników bo tam się zanadto nie pożywią.
 
2017-09-04 09:42:31
Gosia: Ja jednak jestem temu przeciwna. Nie mam nic do ukrycia- w rozumieniu że mam całkowicie legalne dochody, jednak nie chciałabym aby wszyscy moi znajomi i przyjaciele, jaknrowniez członkowie rodziny wiedzieli ile dokładnie zarabiam i ile mam na koncie, w jakiej wysokości mam kredyt na to czy na tamto. To rodzi pewne komplikacje wsród bliskich osób- na tym gruncie mam wątpliwości.
 
2017-09-04 09:29:34
nudziarz: W Norwegi wszystkie zarobik są jawne. Mozna sobie przez internet sprawdzić ile sasiad zarabia na stronie ministerstwa. Tylko sąsiad będzie wiedzial o tym, kto go sprawdza. Da się? Da się.
 
2017-09-03 11:07:14
idealistka: Może nareszcie doczekamy się czasów , kiedy prawo w Polsce będzie takie samo dla każdego, jestem za jawnością ale niech ona dotyczy wszystkich a nie dyskryminuje jedną grupę: pracownicy budżetu do nie tylko referenci w urzędach: to POSŁOWIE, SENATOROWIE, nauczyciele, policjanci, prokuratorzy, sędziowie , kolejarze, lekarze, strażacy .... koniec z fikcją, że radny, sołtys, strażak ... to funkcja społeczna i nazywanie ich wynagrodzenia "dietą".
 
2017-09-01 18:05:48
głos anty: Moja wypowiedź została niestety skrócona do ostatniego zdania i trochę zmanipulowana. Chodziło mi o jawność zarobków wszystkich Polaków.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25