facebook RSS # #

17.02.2019 11:58

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-08 13:45       aktualizacja: 2017-12-09 15:47       CZYTELNICY
  A A A

Czas na zmiany. Czytelnicy m.in. o zmniejszeniu obciążenia biurokratycznego JST

Czas na zmiany. Czytelnicy m.in. o zmniejszeniu obciążenia biurokratycznego JST
Fot. Fotolia
Najwyższy czas na zmniejszenie biurokracji w sprawozdawczości budżetowej – pisze Czytelnik, komentując planowane przez MF zmniejszenie obciążenia biurokratycznego po stronie samorządów.

Jak poinformowaliśmy, wiceminister finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, że resort przedstawi wkrótce szczegółowy harmonogram prac nad modyfikacją art. 243 ustawy o finansach publicznych dotyczącego indywidualnego wskaźnika zadłużenia. Według wiceszefowej MF, prace rozpoczną się na początku 2018 r., a w zmianach uwzględnione zostaną postulaty samorządowców dotyczące m.in. możliwości wcześniejszej spłaty długu i uwzględnienia w limicie tzw. niestandardowych umów.

CZYTAJ: Zapowiedź zmian. MF zapowiada prace nad odbiurokratyzowaniem sprawozdawczości budżetowej JST

Publikujemy tygodniowy przegląd komentarzy.

Marcin Skonieczka komentuje: „Podstawowe pytanie - po co te wszystkie dane są zbierane? Do czego są wykorzystywane informacje wysyłane z naszych urzędów? Czy są one analizowane, czy jest to tylko biurokratyczny obowiązek?”.

„Czas najwyższy na zmniejszenie biurokracji w sprawozdawczości budżetowej (…). Wydłużenie wyliczania wskaźnika zadłużenia z trzech do siedmiu lat dopiero +dowali+ samorządom roboty” – kwituje dziwny.

Samorządowiec stwierdza: „Wystarczy tylko zrezygnować z aktualnie obowiązującego wskaźnika z art. 243 ustawy o finansach publicznych i powrócić do wcześniej obowiązujących wskaźników 15 proc. (spłata) i 60 proc. (dług) (…).

W minionym tygodniu chętnie komentowali Państwo również wypowiedź marszałka woj. wielkopolskiego Marka Woźniaka, który ocenił, że gminy mają problemy z rozstrzyganiem przetargów na projekty unijne z powodu ogromnych podwyżek cen. Jako przykład podał oferty na roboty drogowe, które są nawet 100 proc. droższe od zakładanego kosztorysowo poziomu.

CZYTAJ: Drogie oferty. Marszałkowie: oferty na roboty drogowe nawet 100 proc. droższe od kosztorysów

„Gdy ceny są zbyt wysokie, to nie kupujemy. Sprzedawca zostaje ze swoim produktem. Może go sam skonsumować lub obniżyć cenę. Odradzam kupowanie za wszelką cenę. Usługodawcy chcą wykorzystać +modę+ na wysokie ceny, a my dysponujemy wszak kasą publiczną i nie powinniśmy finansować +mody+” – pisze wb.

Przedsiębiorczy samorządowiec odpowiada: „To nie "moda", lecz realia rynkowe. Pracownik również w sektorze budowlanym chce otrzymać godziwe wynagrodzenie za swoją pracę. Pracodawca, chcąc utrzymać zasoby osobowe w firmie, podnosi pensje pracownicze i czasami tylko to przynosi efekty. Przedsiębiorca i jednocześnie pracodawca kalkuluje swoje koszty, w wyniku czego rośnie cena wykonywanej pracy. Szkoda , że tak wiele osób -pracowników budżetówki widzi w tym +modę na wysokie ceny+”.

„+Tysiąc siedemset+ to jest obecna cena netto pracownika w firmie budowlanej. Nieistotne, czy z Polski czy z Ukrainy. Dlaczego brakuje wykonawców? A dlaczego z rynku zniknęła jedna trzecia firm budowlanych? Bo kiedyś pracowały na skraju opłacalności. Jeżeli ceny są ruchome, a kwoty w umowach o dotacje sztywne, to przyczyna rozwiązywania umów jest tylko jedna. Biurokracja nie reaguje na zmiany” – podkreśla jotka.

dap/kkż/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25