facebook RSS # #

16.02.2019 19:49

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-19 10:47       aktualizacja: 2018-01-19 21:19       CZYTELNICY
  A A A

O nowych zadaniach. Czytelnicy komentują zmiany w ustawach samorządowych

O nowych zadaniach. Czytelnicy komentują zmiany w ustawach samorządowych
Fot. PAP/J. Kamiński
Przewodniczący może sobie wydawać polecenia [urzędnikom], ale nie może ani karać, ani zwalniać – pisze w komentarzu pod artykułem Czytelnik.

Tzw. ustawa zwiększająca udział obywateli, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw, przewiduje szereg nowych rozwiązań w ustawie o samorządzie gminnym, ustawie o samorządzie powiatowym i ustawie o samorządzie województwa. W artykule „Nowe obowiązki” omówiliśmy najważniejsze zmiany.

„Ciekawe, jak w praktyce będzie działać art. 21a o zwierzchnictwie służbowym nad pracownikami obsługi rady. Czy ktoś z wielce szanownych (p)osłów w ogóle o tym pomyślał, jak ma działać taki model zarządzania?” – zastanawia się Obywatel. „W przypadku konfliktu przewodniczącego z wójtem powstanie sytuacja patowa. Jeden wyda polecenie A, drugi je anuluje poleceniem B itd.” – dodaje.

„Większego bałaganu i zamieszania w jst już dawno nie było” – ocenia samorządowiec. „To pracowników kto w końcu zatrudniać będzie - przewodniczący rady też?” – pyta.

„Przewodniczący może sobie wydawać polecenia, ale nie może ani karać, ani zwalniać, bo nie jest pracodawcą i nie reprezentuje pracodawcy (nie jest kierownikiem urzędu gminy zatrudniającego pracowników samorządowych)” – komentuje z kolei Czytelnik podpisany jako Kodeks pracy.

„A kto zapłaci za urządzenia do głosowania oraz rejestracji dźwięku i wizji?” – pyta natomiast Rob. „Pewnie sobie posłowie wyobrażają, że kamerką za 1500 zł załatwią sprawę, nie mają zielonego pojęcia, jakie to będą koszty, a i tak w małych gminach nikt tego nie będzie oglądał” – uważa.

„Liczę na to, że jak już się ktoś uparł na transmisję [sesji rady], to chociaż określi minimalne parametry sprzętu, aczkolwiek szczerze w to wątpię” – pisze Infor.

Jotka zwraca zaś uwagę na zmiany w ustawie o samorządzie województwa, zgodnie z którą przewodniczącym komisji rewizyjnej będzie mógł być radny największego klubu radnych, który złożył oświadczenie o odmowie udzielenia poparcia zarządowi województwa.

„Tego jakoś pojąć nie mogę. (…) Jeżeli bowiem żaden klub radnych nie odmówi udzielenia poparcia zarządowi, a to przecież możliwe, to komisja rewizyjna nie będzie miała przewodniczącego. Może potrzebna jest jakaś definicja opozycji, która określa, że opozycja to ci, którzy nie rządzą? Opozycja obligatoryjna?!” – pisze Jotka. „I jakoś mi brakuje mechanizmu odwoływania radnych przez obywateli w trakcie kadencji” - dodaje.

aba/
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-01-22 12:21:26
obsługa rady: Oświećcie mnie: w jakim akcie prawnym znajdę legalną definicję określenia "uprawnienia zwierzchnika służbowego"?
To istotne by wiedzieć, czy np niezadowolony i wkurzony przewodniczący rady może mnie zwolnić z pracy czy tylko nawtykać i poskarżyć się na mnie wójtowi.
 
2018-01-22 08:25:36
czytelniczka: a czy my mamy jeszcze w ogóle jakieś elity? Czy elitami chcemy nazwać tych, którzy siedzą w rządzie i wykształcili się w latach powojennych i teraz krzyczą, że to wszystko było bleeeee.
 
2018-01-21 15:29:59
obywatel: do Krzysztof: Aby ktokolwiek uzyskał możliwość przetwarzania danych osobowych (a więc np. wglądu w dokumenty zawierające takie dane) musi posiadać upoważnienie wydane przez Administratora Danych Osobowych. Więc teoretycznie osoba taka musi przejść szkolenie zorganizowane przez ABI, w zależności od przyjętej polityki bezpieczeństwa być może także zdać test z ochrony danych osobowych, uzyskać od ADO upoważnienie do przetwarzania danych osobowych z wybranych zbiorów i dopiero wtedy może szperać w segregatorach (uprzednio przejrzanych i wyselekcjonowanych przez pracownika urzędu, aby nie udostępnić danych osobowych z innych zbiorów niż wskazuje upoważnienie wydane przez ADO). Także w przypadku jakiegokolwiek konfliktu między radnym a wójtem będzie ciekawie :)
 
2018-01-19 20:35:42
krzysztof: cyt. "W wykonywaniu mandatu radnego radny ma prawo, jeżeli nie narusza to dóbr osobistych innych osób, do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały, oraz wglądu w działalność urzędu gminy, a także (...)innych gminnych jednostek organizacyjnych"

Ciekawe czy "prawo do uzyskiwania informacji" to np. zaglądanie do szaf i szperanie w segregatorach z dokumentami, przeglądanie służbowej korespondencji wójta i urzędników? Wgląd do dokumentów urzędu stanu cywilnego? Co na to GIODO?
 
2018-01-19 13:55:24
kij: Psuje i tyle. Na siłę trzeba będzie się umawiać kto jest radnym z opozycji a kto nie. Oj nie rozumieją "stwórcy prawa" polskiej prowincji w tej biegunce legislacyjnej. Nie chcą zrozumieć ,że rura kanalizacyjna nie ma wymiaru politycznego, a ma rzeczywiste tj długość , średnicę, grubość ....A te ich spory warszawskie regularnie powtarzane np. o aborcję najlepiej zostawić klerowi i sumieniom Czy my naprawdę jesteśmy po 30 latach demokracji takim ciemnogrodem za jaki nas mają elity?????
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25