facebook RSS # #

16.02.2019 09:45

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-26 14:20       aktualizacja: 2018-01-26 14:22       CZYTELNICY
  A A A

Co może zwierzchnik. Czytelnicy komentują zmiany w ustawach samorządowych

Co może zwierzchnik. Czytelnicy komentują zmiany w ustawach samorządowych
Fot. Fotolia
Czy niezadowolony i wkurzony przewodniczący rady może mnie zwolnić z pracy, czy tylko poskarżyć się na mnie wójtowi? – zastanawia się Czytelnik.

31 stycznia wejdzie w życie tzw. ustawa zwiększająca udział obywateli. Od kolejnej kadencji JST będą musiały wypełniać nowe obowiązki wynikające z nowelizacji ustaw samorządowych. Publikujemy przegląd kolejnych komentarzy Czytelników w tej sprawie.

Prawo radnego do informacji

Zgodnie z nowymi przepisami w wykonywaniu mandatu radnego radny ma prawo do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały, oraz wglądu w działalność urzędu gminy i innych gminnych jednostek organizacyjnych.

„Ciekawe, czy +prawo do uzyskiwania informacji+ to np. zaglądanie do szaf i szperanie w segregatorach z dokumentami, przeglądanie służbowej korespondencji wójta i urzędników? Wgląd do dokumentów urzędu stanu cywilnego? Co na to GIODO?” – pyta w komentarzu Krzysztof.

„Aby ktokolwiek uzyskał możliwość przetwarzania danych osobowych (a więc np. wglądu w dokumenty zawierające takie dane) musi posiadać upoważnienie wydane przez Administratora Danych Osobowych” – wskazuje Obywatel w odpowiedzi na post Krzysztofa.

Wylicza, że osoba taka "musi teoretycznie przejść szkolenie zorganizowane przez ABI, w zależności od przyjętej polityki bezpieczeństwa być może także zdać test z ochrony danych osobowych, uzyskać od ADO upoważnienie do przetwarzania danych osobowych z wybranych zbiorów i dopiero wtedy może szperać w segregatorach (uprzednio przejrzanych i wyselekcjonowanych przez pracownika urzędu, aby nie udostępnić danych osobowych z innych zbiorów niż wskazuje upoważnienie wydane przez ADO)".

„W przypadku jakiegokolwiek konfliktu między radnym a wójtem będzie ciekawie” – podsumowuje Obywatel.

Przewodniczący zwierzchnikiem

Czytelnik podpisujący się jako „obsługa rady” pisze z kolei: „Oświećcie mnie: w jakim akcie prawnym znajdę legalną definicję określenia „uprawnienia zwierzchnika służbowego”? To istotne, by wiedzieć, czy np. niezadowolony i wkurzony przewodniczący rady może mnie zwolnić z pracy, czy tylko nawtykać i poskarżyć się na mnie wójtowi”.

Kwestia magistra

„Skoro rada gminy będzie miała takie duże uprawnienia, to może pora wprowadzić wymagania co do radnych. Chodzi mi tu o minimalne wykształcenie (co najmniej średnie). Na dzień dzisiejszy co niektórzy radni nie potrafią czytać ze zrozumieniem, robią kolosalne błędy, szkoły żadnej nie skończyli a urzędnika, który musi mieć wyższe wykształcenie chcą kontrolować” – wytyka Samorządowiec.

„Burmistrz również może mieć wykształcenie podstawowe” – punktuje Janka.

„No dobrze, a co z wykształceniem skarbników” – zastanawia się przy okazji Pracownik UM. Jego zdaniem takie stanowisko powinna sprawować osoba z wyższym wykształceniem. „Niestety są przypadki, że tak nie jest. W mojej gminie od lat siedzi osoba bez wyższego wykształcenia. Na tym punkcie ma kompleksy i robi wszystko, co jej każą, oby tylko się nią nie zainteresowali” - opisuje.

aba/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-01-31 09:54:32
Juno: Jak Marszałek sejmu może być tylko ogrodnikiem, to wójt wystarczy żeby był sprzątaczem ?
 
2018-01-29 11:14:55
kij: Najwyższy czas wprowadzić w Polsce służbę cywilną w samorządzie zupełnie niezależną od lokalnych pseudopolityków w małych gminach wybieranych trzydziestoma głosami.
Tu trzeba prawdziwych gospodarzy a nie politykierstwa typu centralnego.Swoją drogą przydałyby się wszystkim kandydatom, wszystkich szczebli, bowiązkowe badania psychiatryczne.
To może by poprawiło jakość debaty publicznej.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25