facebook RSS # #

26.05.2019 02:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-23 12:11       aktualizacja: 2018-02-23 12:46       CZYTELNICY
  A A A

Powodzenia. Czytelnicy o naborze na urzędników wyborczych

Powodzenia. Czytelnicy o naborze na urzędników wyborczych
Fot. PAP/B. Ostrowska
Jesteśmy bardzo bogatym krajem, skoro nas stać na zatrudnianie za prawie 9 tys. zł dwóch urzędników wyborczych w małych gminach – komentuje Czytelnik.

Dyrektorzy delegatur Krajowego Biura Wyborczego w całej Polsce rozpoczęli przyjmowanie zgłoszeń od osób, chcących pełnić funkcję urzędnika wyborczego. Czytaj: Ruszył nabór. Rozpoczął się nabór kandydatów na urzędników wyborczych

„Napływać będą drzwiami i oknami. Ciekawe, co pracodawcy na wydelegowanie swojego pracownika do innej gminy” – pisze w komentarzu Czytelnik podpisujący się jako OCB?!.

„Żeby było ciekawiej, gminę, w której chcemy pełnić funkcję, mamy sobie wybrać sami. Żadne pieniądze nie są warte takiego stresu. Do tego piętrzące się zaległości w obowiązkach służbowych. A i z zapłatą za ten trud może być bardzo różnie” - uważa urzędasjr.

Były urzędnik wyborczy z kolei zauważa: „Tyle lat pracowałem sam, a teraz na moje miejsce będzie dwóch urzędników wyborczych – powodzenia!”.

„Jeżeli będzie dwóch, to w jaki sposób będą się dzielić obowiązkami? Czy może podzielą między siebie gminę? A może to znaczy, że jeden będzie w rezerwie na wypadek niemożności drugiego? Ciekawe, jak będą to ogarniać? Czy ktoś wie?” – pyta OldestWoman.

A Jeszcze urzędnik wyborczy kwituje: „Jesteśmy bardzo bogatym krajem, skoro nas stać na zatrudnianie za prawie 9 tys. zł dwóch urzędników wyborczych w małych gminach.”

„Do tej pory całą tę pracę wykonywała jedna osoba za mniej niż 1/9 tej kwoty i to nie przeszkodziło wygrać wybory partii rządzącej. Jeśli wykonuje się pracę uczciwie, to nie ma znaczenia, za jakie pieniądze” – podkreśla. „Chciałabym wiedzieć, co tych dwóch urzędników będzie robiło za tak duże pieniądze. (…) Powodzenia” - dodaje.

„Stare powiedzenie jednak sprawdza się: nie ma osób niezastąpionych, pozostaje tylko pytanie, iloma osobami je zastąpisz” - pisze były urzędnik wyborczy2. „Ci urzędnicy będą wykonywać tylko część zadań, które dotychczas należały do zadań urzędników wyborczych/pełnomocników ds. wyborów.

W gminach do 20 tysięcy mieszkańców urzędników wyborczych będzie dwóch. W gminach do 50 tysięcy mieszkańców będzie ich trzech, a w większych gminach dodatkowo po jednym urzędniku na każde 50 tysięcy mieszkańców – ale nie więcej niż w sumie siedmiu. W miastach wojewódzkich lub powiatowych będzie powoływany dodatkowo jeszcze jeden urzędnik wyborczy.

aba/
 
KOMENTARZE: 16 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-03-02 12:25:57
zadowolony: 28 lat obrabiałem wybory i się cieszę, że mądrymi przepisami mnie wybawił mój SUWEREN. To oznacza nienawiść do dotychczasowych pełnomocników wójta, z posunięciem się nawet, że urzędnik gminy nie może ratować sytuacji braku kompetencji nowego.
Dopuścili, że może nim być pracownik rządowy, samorządowy lub z podległej jednostki.
pytanie: od kiedy administrcja rządowa przeprowadzała wybory, aby ludzie stamtąd wykazali się stosowaniem kodeksu wyborczego?
 
2018-03-02 12:07:23
urzędnik wyborczy w gminie: Tylko do 13 marca zgłoszenia kandydatów na urzędników wyborczych a nie ma odpowiedzi na podstawowe pytania: na jakich zasadach pracownik będzie oddelegowany?, czy na ten okres będzie mu udzielony urlop bezpłatny czy też będzie musiał wykonywać równocześnie pracę w swoim urzędzie?, w jaki sposób (i przez kogo) będzie rozliczany jego czas wykonywania funkcji urzędnika wyborczego?, a kto będzie ewidencjonował, potwierdzał, rozliczał... za czas wykonywania czynności urzędnika wyborczego w okresie między wyborami? Myślę, że pytań jest więcej. Zbyt wiele niewiadomych aby decydować się na wykonywanie tych obowiązków przez 4 lata.
Zastanawiam się: w gminach zazwyczaj dotychczasowy urzędnik wyborczy sam wykonywał pracę, a gdy teraz będzie urzędnikiem wyborczym w innej gminie, to Nowy urzędnik nie będzie miał żadnego wsparcia, pomocy ze strony doświadczonego w danej gminie urzędnika.
Obawiam się, że większość chętnych do pełnienia tych funkcji to będą osoby, które nie mają doświadczenia ani pojęcia o obowiązkach i odpowiedzialności przy organizacji wyborów.
Życzę powodzenia.
 
2018-03-02 08:54:23
AM: Jeżeli na urzędników wyborczych nie zgłoszą swoich kandydatur osoby dotychczas zajmujące się przeprowadzeniem wyborów w miastach i gminach, to w jaki sposób inni kandydaci udokumentują doświadczenie w organizacji wyborów (informacja o tym stanowi element zgłoszenia). W przypadku nie zgłoszenia się chętnych, jakie możliwości wskazania osoby pracującej w innym urzędzie oraz zamieszkującej w innej gminie ma Wójt, Burmistrz, Prezydent?
 
2018-02-27 16:00:32
stary urzędznik wyborczy: Trochę się zastanówcie.Dlaczego 2 ? Proste - przypadek losowy,choroba itp. no i co ? klapa!.Rób szybko nabór bo innego wyjścia nie ma ,a kalendarz wyborczy pędzi do przodu.Nie sądzę ,że kbw podpisze umowy z 2 osobami w małej gminie.Jest to moim zdaniem zabezpieczenie organizacyjne.Z tego co wiem już są problemy z naborem.Poczekamy zobaczymy:)
 
2018-02-27 08:38:21
PESEL_RDO_USC: Proponuję poczytać:
http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,23061694,mission-impossible-na-wybory-samorzadowe-ma-powstac-potezny.html
 
2018-02-26 14:07:13
janka: Zrobiłam rozeznanie w kilku sąsiednich gminach, poprzedni urzędnicy wyborczy nie są zainteresowani propozycją, następny krok to Burmistrz będzie Musiał wytypować takiego Urzędnika.
Tylko przepraszam, kto będzie pracował w miejscu zatrudnienia takiego delikwenta, czy to może oznaczać że urzędników jest za dużo i nie zauważymy braków kadrowych, dalej idąc czy potrzebni są sekretarze do prawidłowego funkcjonowania gminy?A może inni mają na tyle mało pracy żeby przejąć jego obowiązki na jakieś 2-3 miesiące? Pożyjemy, zobaczymy :)Żeby w urzędzie pamiętali o pracownikach, którzy w tym czasie będą mieli większy zakres obowiązków w związku z zastępstwem;)
 
2018-02-26 13:54:05
urzednik: Kto pokryje koszty zastępstw osób oddelegowanych na urzędników wyborczych? Te osoby są zatrudnione w pełnym wymiarze, powinny wykonywać powierzoną im pracę, czyżby zastępstwo za darmo i za karę, o oddelegowanie w nagrodę za ...
 
2018-02-26 13:41:41
Grizli: żeby wszystko było jasne, to zapierdzielał będzie ten stary urzędnik który to robił i się na tym zna a nie jakiś nie wiadomo skąd bo niby jak ma się poznać. Pieniądze otrzyma ten nowy bo przecież przepisy mu to gwarantują bo jest powołany po nowemu. A ten stary niech zapierdziela po staremu i kasę ma też po staremu a jak mu się nie podoba to niech się zwolni - koniec i kropka.
 
2018-02-26 09:59:50
doświadczony: POnieważ nie będzie to pracownik danej gminy, to wszystkie prace będzie i tak wykonywał pracownik Gminy a ściślej dotychczasowy urzędnik wyborczy bez tzw. dodatkowych groszy. Na tyle się to zmieni, że będzie dwóch, których polecenia będzie trzeba wykonywać, bowiem za wszystkie organizacyjne, techniczne........ odpowiada wójt, burmistrz. Jak jestem doświadczoną w organizowaniu wyborów, tak tego nie ogarniam.
 
2018-02-26 09:53:20
kadrowy: czy ktoś może wyjaśnić jak będzie rozliczana praca urzędnika wyborczego? kto będzie ewidencjonował godziny pracy, kto rozliczał, ustawa mówi tylko o pensji w wysokości 2.5 krotności kwoty bazowej za pełnoetatowy miesiąc pracy. Skoro urzędnik wyborczy nie może tej funkcji pełnić w miejscu zamieszkania oraz zatrudnienia to czy dostanie delegacje - zwrot kosztów podróży ??? A w jaki sposób urząd macierzysty będzie zwalniał urzędników wyborczych i czy za czas nieobecności będzie płacone wynagrodzenie ??? może ktoś mi wyjaśni ... w przepisach nie doszukałem się żadnych konkretów
 
2018-02-26 08:54:05
bbb: Nabór trwa tylko nie wiadomo jak w szczegółach będzie wyglądał zakres obowiązków powołanego urzędnika. PKW ma wydać w tym zakresie wytyczne ale chyba ich jeszcze nie ma.
Nie ta kolejność przy tak ogromnych wątpliwościach.
 
2018-02-26 08:04:05
kadrowy: czy ktoś może wyjaśnić jak będzie rozliczana praca urzędnika wyborczego? kto będzie ewidencjonował godziny pracy, kto rozliczał, ustawa mówi tylko o pensji w wysokości 2.5 krotności kwoty bazowej za pełnoetatowy miesiąc pracy. Skoro urzędnik wyborczy nie może tej funkcji pełnić w miejscu zamieszkania oraz zatrudnienia to czy dostanie delegacje - zwrot kosztów podróży ??? A w jaki sposób urząd macierzysty będzie zwalniał urzędników wyborczych i czy za czas nieobecności będzie płacone wynagrodzenie ??? może ktoś mi wyjaśni ... w przepisach nie doszukałem się żadnych konkretów
 
2018-02-24 14:15:12
NIK: Jeżeli urzędnika wyborczego nie będzie w jego miejscu pracy, bo będzie realizował swoje zadania wyborcze, to pracodawca samorządowy ma obowiązek zwolnić go na ten czas ze świadczenia pracy, ale jednocześnie ma obowiązek za ten czas potrącić mu wynagrodzenie, bo wynagrodzenie pobierane z publicznych pieniędzy należy się wyłącznie za świadczoną pracę, no chyba, że ten zechce swój urlop poświęcić dla wyborów.
 
2018-02-24 09:24:30
JeszczeNieKomisarz: A niech powołują urzędników, niech się leje kasa zewsząd, niech zarabiają...
 
2018-02-23 13:57:21
były urzędnik wyborczy: W małych gminach często zadania urzędnika wyborczego były wykonywane przez sekretarza. Wiadomo, że żaden z sekretarzy nie wyłączy się z pracy w gminie na parę miesięcy (nie wspominając o wiele mniejszym wynagrodzeniu). W większych gminach był do tych zadań powoływany pełnomocnik/urzędnik wyborczy wójta, w porozumieniu z KBW. Myślę, że włodarzowi będzie bardziej zależało, żeby mieć takiego doświadczonego w zakresie wyborów pracownika przy sobie niż zwolnić go od wykonywania obowiązków w urzędzie każdorazowo przy wyborach czy referendum. Żyjemy tegorocznymi wyborami, ale należy pamiętać też o wyborach w kolejnych latach. Taki członek Korpusu Urzędników Wyborczych będzie w niektórych latach nieobecny w urzędzie przez parę miesięcy, będzie musiał uczestniczyć w szkoleniach. To wszystko kosztem pracy etatowej.
 
2018-02-23 13:28:20
Józef: Rządzący i PKW nie zdaje sobie sprawy, że bardzo trudno bedzie znaleźć osoby, które wyłączą się z pracy zawodowej na kilka miesięcy i przyjmą urzędnika. Nie każdy pracodawca wyrazi na to zgodę.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25