facebook RSS # #

26.05.2019 02:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-09 14:07       aktualizacja: 2018-03-09 14:23       CZYTELNICY
  A A A

Głupie dublowanie. Czytelnicy o obowiązkach sprawozdawczych samorządów

Głupie dublowanie. Czytelnicy o obowiązkach sprawozdawczych samorządów
Fot. Fotolia
„Nie bądźmy naiwni. [Minister finansów] mówi o ograniczeniu sprawozdań, a zaczyna od planowania???” – dziwi się Czytelnik.

Przy resorcie finansów zostanie powołany zespół, który weźmie pod lupę obowiązki sprawozdawcze samorządów. „Chcę zrobić rzetelny przegląd i weryfikację sprawozdań i tam, gdzie to możliwe, wprowadzić uproszczenia” – zapowiada prof. Teresa Czerwińska. Czytaj: Prostsze sprawozdania. Minister finansów: Chcę zrobić rzetelny przegląd sprawozdań

„No wreszcie może skończą się idiotyzmy np. z karaniem za przekroczenie w paragrafie. Liczba sporządzanych sprawozdań jest horrendalna” – komentuje Jarek. „Trzeba również dopracować tak system Bestia, by można za pomocą niego sporządzać wszystkie sprawozdania: i budżetowe, i finansowe” – dodaje.

„Proponowałabym zacząć od likwidacji zaangażowania środków budżetowych, bo to zbędny, sztuczny twór” – wskazuje pracownik samorządowy.

„Polecamy szczególnie uwadze sprawozdania z zakresu spraw obywatelskich i usc” – podpowiada z kolei mad. „Od lat oprócz bieżących miesięcznych sprawozdań kilkakrotnie w ciągu roku liczymy liczbę czynności wykonanych w ubiegłych latach. W kółko te same dane za te same okresy, czasem w różnej konfiguracji. Sprawozdania są bezpłatne, więc nie ma oporów, żeby wielokrotnie zlecać, zamiast podejść i wyjąć z szafy. Dane te były przekazywane w formie elektronicznej i papierowej” - zauważa.

I prześmiewa: „Jak ktoś liczy 10 razy to samo, to może raz się pomyli, i wtedy jest "nasz". Aby zabawa była przednia, dajemy krótki termin”.

Ironizuje również Zazi: „Prostsze sprawozdania... a potem dziesiątki dodatkowych ankiet uszczegóławiających te prostsze sprawozdania sporządzanych dla RIO "na prośbę" MF...”. „Wystarczy uprościć sporządzanie i przekazywanie sprawozdań z operacji finansowych samorządowych osób prawnych, włączając je do systemu BeSTi@ - na co czekamy od lat” - pisze.

„Nie bądźmy naiwni. [Minister finansów] mówi o ograniczeniu sprawozdań, a zaczyna od planowania???” – dziwi się Skarbnik. „Liczba i kształt sprawozdań to jedno, a budżet i plany finansowe to drugie. Każdy skarbnik sam sobie kształtuje szczegółowość budżetu i zmiany na pewno nie ciążą mu tak, jak bezsensowne dublowanie danych ze sprawozdania Rb-27S do Rb-PDP, itd.” – wskazuje.

A Tomasz Wojtania przygotował dla minister finansów zagadkę: „Jednostka ma pewną sumę pieniędzy do dyspozycji zgodnie z planem i w związku z podpisanymi umowami wydała 20 jednostek, zostało się jej 30 jednostek umów niezapłaconych - zobowiązań.
Potem wydała 15 jednostek i zostało się jej …… umów niezapłaconych - zobowiązań.
Potem wydała 9 jednostek i zostało się jej …. umów niezapłaconych - zobowiązań.
Potem wydała 6 jednostek i zostało się jej …. umów niezapłaconych - zobowiązań.

Zagadka 1 : Jakie miała wydatki?
Zagadka 2: Jakie miała zaangażowanie ?
Zagadka 3 Jakie miała zobowiązania?”

„Pozwolę sobie zauważyć, iż RIO i NIK sumuje stany zobowiązań (i zaangażowanie traktuje tak jak zobowiązanie) i wykazuje przekroczenia. Rozumie Pani, jaki bezsens mamy w Polsce ze sprawozdawczością budżetową?” – pisze.

aba/
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-03-13 14:07:20
kij: Już urzędy pracują na inne urzędy . Sprawozdania , procedury, okólniki , wytyczne , biegunka legislacyjna itp.
Istota samorządu tak została wypaczona , że brakuje czasu na pracę merytoryczną na rzecz mieszkańców. Na dodatek będzie co chwilę nowy wójt z" konkursu piękności" , który jak ztrudni swój komitet wyborczy to sparaliżuje do końca coraz bardziej zbiurokratyzowany samorząd.A w małej gminie jest raptem dwudziesyu paru urzędników obwieszonych zadaniami jak choinki, bo grosza na nic prawie nie ma, tym bardziej na biurokrację , która mieszkańcom wydaje się i tak niepotrzebna.
Sprawozdawczość to jedno , a po co te wyssane z palca WPF wieloletnie prognozy finansowe na 20 lqt do przodu ?????
 
2018-03-12 13:19:05
Gadał dziad do obrazu a obraz ani razu: Od gmin powinno się wymagać wyłącznie tego czego ministerstwo nie może samo ustalić!
Czemu tworząc raporty w najnowocześniejszym systemie administracji (ŻRÓDŁO) Ministerstwo nie zamówiła ich w COI, w takiej postaci aby były najbardziej przydatne i eliminowały bezsensowne obowiązki w gminach?
 
2018-03-12 10:13:20
1: Odpowiedź jest prosta - każde sprawozdanie to gdzieś w centrali jeden etat. Centrala to zazwyczaj W-wa. Redukcja sprawozdania - redukcja etatu. A zredukowany nie odda głosu na redukującego.
 
2018-03-12 08:18:07
dziara: Warto jeszcze w tym momencie wspomnieć o sprawozdaniach odpadowych. Brednie jakich mało. Wiele nieścisłości i wpisywania bo tak ma być - ale sensu żadnego. Apogeum to utrata mocy z dniem 01 stycznia 2018 r. ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 17 czerwca 2016 r.w sprawie wzorów sprawozdań o odebranych i zebranych odpadach komunalnych, odebranych nieczystościach ciekłych oraz realizacji zadań z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi. Innymi słowy nie ma wzoru do przygotowania sprawozdania. Totalny pat. Ale widmo kary zarówno dla firm jak i dla samorządów w postaci 100 zł za każdy dzień opóźnienia dalej obowiązuje. Minister nie daje rady a reszta musi. Żeby nie było - za poprzedników były identyczne sytuacje.
 
2018-03-10 18:25:53
Małgorzata: A ja wierzę i wierzyć będę, że ktoś się tym na poważnie zajmie !!! ta biurokracja zaczyna nas przerastać! Ilość sprawozdań często powtarzanie tych samych danych /np.Rb-Z i RB-UZ,RB-27S i przepisywanie paragrafów dotacyjnych do Rb-50 / czemu to ma służyć ? Czemu ma służyć sporządzanie i wysyłanie sprawozdań RB-27S i Rb-28S za miesiąc styczeń, listopad i grudzień kiedy w przypadku błędu, korekt tych sprawozdań się nie sporządza więc czy ktoś to wogóle sprawdza ??? W jakim celu sporządzamy sprawozdania grudniowe jeśli w niedługim po nich czasie robimy sprawozdania za IV kwartał.Termin za terminem, pracownikom ciężko iść na urlop.Może dobrym pomysłem będzie stworzenie ankiety w której pracownicy mogliby się wypowiedzieć co chcieliby zmienić, co jest uciążliwe a przede wszystkim wskazać największe "bezsensy" sprawozdawczości która niczemu nie służy.Trzymam mocno kciuki za Panią Minister.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25