facebook RSS # #

26.05.2019 02:24

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-16 14:14       aktualizacja: 2018-03-16 15:25       CZYTELNICY
  A A A

Honorowe "nie". Czytelnicy o problemach z naborem urzędników wyborczych

Honorowe
Fot. Fotolia
„Zabrano wójtom organizację wyborów, bo..., a teraz znów wójtowie mają naganiać urzędników??" - komentuje Czytelniczka.

„Bez kamer można te wybory przeprowadzić, a bez urzędników [wyborczych - PAP] będzie to trudne" - powiedział we wtorek Wojciech Hermeliński, szef PKW. Nie wykluczył, że zachęcaniem do tej pracy będą się musieli zająć także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Czytaj: Może wójt zachęci. PKW: trzeba zachęcać do zgłaszania się na funkcję urzędnika wyborczego

Honorowe „nie"

„Nie ma chętnych, bo nikt nie chce współpracować z ludźmi, którzy z góry zakładają, że urzędnikowi nie można ufać" - ocenia Antek.

„Zabrano wójtom organizację wyborów, bo..., a teraz znów wójtowie mają naganiać urzędników ??" - dziwi się Zuza. „Znów samorządy będą wszystkiemu winne" - dodaje. I proponuje: „Trzeba bezrobotnym zaproponować możliwość bycia urzędnikiem (jest niestety tylu dobrze wykształconych bezrobotnych) i po kłopocie".

„A dlaczego wójt ma zachęcać do kandydowania na urzędników wyborczych? Jest PKW, KBW, są delegatury KBW, mają swoich pracowników, niech obstawią nimi wybory. Raz na parę lat mogą uczciwie popracować" - wskazuje użwyb.

„Jestem informatykiem, który od wielu lat pracował przy wyborach. Teraz słyszę, że robiłem to nieuczciwie. A przy wyborach pracować teraz będą Ci, co to zrobią to rzetelnie" - ironizuje Informatyk. "Żadne namawianie Wójta mnie nie przekona do pracy przy tych wyborach. Zatem wezmą kogoś z ulicy, co będzie to robił pierwszy raz. Myślę, że podobnie zrobi wielu informatyków w gminach. To będą bardzo ciekawe wybory, pooglądam z domu" - pisze.

Pragmatyczne „nie"

„To sekretarze gmin dotychczas wykonywali obowiązki urzędników wyborczych. To są specjaliści, na głowach których spoczywał obowiązek przygotowania wyborów w gminach. To są ludzie od czarnej roboty. Żaden wójt nie przymusi [ich] do pracy w innej gminie, nie znając warunków pracy i płacy" - pisze z kolei m.j.. „Do dnia dzisiejszego wiemy tylko, że wynagrodzenie ma wynosić 4473 zł miesięcznie, ale ma to być proporcjonalnie do wykonywanej pracy. Liczy się, że to ma być 150 zł za 1 dzień. Aby wykonać pracę, muszę wziąć urlop bezpłatny i wtedy realnie nic nie zarobię albo nawet stracę. W tym przypadku wolę, żeby jasno określić, że ma to być wolontariat i wszystko będzie jasne" wskazuje.

Dziwny! Zwraca natomiast uwagę na problem zastępstwa w czasie nieobecności urzędnika wyborczego,.

„To spory koszt dla urzędu. Jeśli np. podatki prowadzi jedna osoba (często w małych gminach tak jest) i zostanie urzędnikiem wyborczym, to ktoś ją musi zastąpić! I za to zastępstwo trzeba komuś zapłacić. I to nie krótki czas będzie, najpierw szkolenia, potem wybory, sprawozdania, rozliczanie. W małej gminie wiejskiej jest tak duże obciążenie pracowników, że dłuższe zastępstwo jest problemem" - podkreśla.

aba/
 
KOMENTARZE: 7 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-03-22 08:44:50
japa: Wybory przez internet?
To najlepiej przez facebook, bo teraz akurat to jest na czasie:)
Przecież u nas w dużej ilości miasteczek czy wsi sygnał internetowy jest ledwo-ledwo odbierany, a co dopiero o dobrych parametrach?
Tu dopiero byłoby pole do zawieruchy.

"Stary urzędnik" pisze, że pracuje przy wyborach od 1976r. Chylę czoła. Moje pierwsze wybory miałam obsługiwać w 1982r, ale ze względu na stan wojenny kadencję ówczesnych rad przedłużyli do 1984 roku i wtedy zaczęłam pracę przy obsłudze i organizacji wyborów. Od tego roku zawsze przy nich pracowałam.
Mogę powiedzieć, że przez te 34 lata zdobyłam trochę:) doświadczenia.
To co teraz jest szykowane przyprawia mnie o zawrót głowy, bo ja sobie z tym na pewno nie poradziłabym, dlatego urzędnikiem wyborczym nie chcę być i nie będę. Nawet za dużo większe pieniądze i zwrot kasy za samochód.
Wybory wymagają dopracowanych reguł i znakomicie przejrzystych przepisów, a teraz jest jak jest.

 
2018-03-19 15:31:22
wybory przez internet: PKW, KBW i ich delegatury niech popracują uczciwie nad zmianami w tym systemie. Już dawno nie powinno być kart różowych bo nie ma już KOM. System powinien być powiązany z PESEL aby nie tworzyć obowiązkowej teraz biurokracji, a wybory powinny odbywać się przez internet.
 
2018-03-19 11:15:14
stary urzędnik: Stary urzędnik - popieram wcześniejsze wypowiedzi zwłaszcza byłego urzędnika wyborczego, otóż wyborami zajmuję się od 1976r. Przeszłam różnego rodzaju wybory i referenda i w różnym układzie politycznym w również w okresie transformacji ustrojowej ale to co się dzieje obecnie jest mi trudno zrozumieć. Przez wiele kampanii wyborczych wykonywała prace w formie wolontariatu, ostatni okres s za symboliczne wynagrodzenie starała się to robić jak najlepiej umiałam, rzetelnie i sumiennie, a teraz, ze to nie uczciwe. Ludzie , którzy to tworzą nie maja pojęcia o pracy przy wyborach, nieprzespanych nocach, godzinach nadliczbowych, a przy tym wykonywaniu swoich codziennych obowiązków wynikających z zakresu czynności. Pytanie zasadnicze co ustaliła komisji powołana do zbadania czy wybory z 2014r były fałszowane czy nie jakoś cicho w ty7m temacie, ale pieniążki na to poszły z naszej wspólnej kasy.
 
2018-03-19 10:38:42
kij: Nie dziwię się, że nikt nie chce być urzędnikiem wyborczym w innej gminie, bo i w swojej był dlatego ,że musiał. Ale to dopiero początek problemu, bo analogiczna sytuacja będzie przy szukaniu dwóch komisji wyborczych .Jeżeli nie zostaną zaangażowani pracownicy gmin,którzy coś rozumieli z prawa wyborczego, to przypadkowi członkowie komisji obwodowych, jeżeli w ogóle znajdzie się ich odpowiednia liczba, dopiero narobią bigosu,
Ale cóż , łatwiej psuć niż budować. A ta nasza 30-letnia rewolucja powinna się wreszcie skończyć . Poprawiać trzeba służbę zdrowia, 87 specjalnych , administracji pańswowych , spauperyzowane szkolnictwo średnie i wyższe, powiaty, niby samorządowe województwa, administrację centralną, która nie umie odpowiedzieć przez pół roku i nic sobie nie robi z problemów ludzi itd, a nie wiecznie reformować podstawówki, samorządy gminne. To dotychczas działa rzeczywiście relatywnie najlepiej, a na pewno w małych gminach. Dotyczyło to również wyborów.
 
2018-03-19 09:25:01
japa: Nie ma się co dziwić i zastanawiać dlaczego tak jest.
Urzędnik wyborczy (dotychczasowy) to była chodząca encyklopedia wiedzy w zakresie nie tylko kodeksu wyborczego, ale przede wszystkim wiedzy potrzebnej do właściwego przygotowania, przeprowadzenia i rozliczenia wyborów.
Jak sobie wyobrażę, że musiałabym teraz robić to w gminie,
o której mam małe, albo nawet żadne pojęcie, to mówię nie, dziękuję. Tylko ktoś, kto nigdy nie pracował przy tym odpowiedzialnym i trudnym zadaniu może gadać, że każdy sobie z tym poradzi.
Tu niestety trzeba lat doświadczeń.
Jak sobie uchwalili nową (przy tym co najmniej dziwną) ustawę, to niech ze swoich ludzi robią urzędników.
 
2018-03-19 08:35:03
były urzędnik wyborczy.: Przez kolkanaście lat pełniłam funkcje urzednika wyborczego w gminie, mozna powiedzieć, ze w wolontariacie bo trudno uznac za wynagrodzenie jednorazowo 1400 zł za kilka miesiecy pracy. w gminie był tylko 1 urzędnik wyborczy. Oczywiście obok dodatkowej pracy zwiazanej z wyborami wykonywałam takze wszystkie zadania, które do mnie należały (w małych gminach nie ma zastepstw). Teraz słyszę, że moja praca nie była uczciwa. nikt mnie więcej nie zmusi do pracy przy wyborach.
 
2018-03-19 07:44:12
URZĘDNIK: Kto ma pojęcie o wyborach nie zgłosi się na urzędnika wyborczego. To jest ogrom pracy, a przy tym trzeba dobrze znać przepisy i na bieżąco czytać uchwały PKW. Ponadto jest to niesamowita odpowiedzialność. Nie wyobrażam sobie przy tylu niewiadomych jak te wybory będą przebiegały.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25