facebook RSS # #

26.05.2019 02:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-14 14:47       aktualizacja: 2018-04-13 14:52       CZYTELNICY
  A A A

Reflektory i łącza. Czytelnicy o warunkach technicznych transmisji z lokalu wyborczego

Reflektory i łącza. Czytelnicy o warunkach technicznych transmisji z lokalu wyborczego
Fot. PAP/P. Pawłowski
Aby nagrywać w technologii full HD lokal musi być odpowiednio oświetlony. Reflektory? - sugeruje Czytelnik w komentarzu do wytycznych PKW.

Dwie niezależne kamery cyfrowe, rozdzielczość co najmniej full HD, zasilanie awaryjne – to warunki techniczne transmisji z lokalu wyborczego, które określiła PKW. Czytaj: Wybory w HD. PKW określiła warunki techniczne transmisji z lokalu wyborczego

„Na jakiej wysokości mają być te kamery? Co mają nagrywać? Urnę, wyborców, komisję przy stoliku?
Stoły w trakcie liczenia głosów? Operatora informatycznego? Czy można nagrywać wyborców bez ich zgody?” – wylicza wątpliwości Wyborca.

„Jak centralny zakup, to i centralny montaż i obsługa serwisowa. Panowie montażyści/serwisanci będą mieli trochę napięty grafik z tymi 30-tys. montażami” – zauważa z kolei Czytenik o nicku Będzie się działo.

Podobnie Ciekawy: „Większość lokali wyborczych przygotowywana jest w piątek przed wyborami, bo lokale wyborcze to w większości klasy lekcyjne w szkołach i nie będzie możliwości zamontowania tam kamery wcześniej, nie przeszkadzając w zajęciach. Nie sądzę, żeby w większych miastach, które mają więcej niż 100 obwodowych komisji wyborczych udało się to zrobić w 1-2 dni”.

„Sprzęt zamawiany będzie centralnie :) Przetarg z kategorii unijnych min. 45 dni, a gdzie czas na produkcje, dostawę, konfigurację, montaż. Chińczycy już zacierają ręce do pracy. W naszym kraju jest na oko 27 tys. lokali wyborczych x2 kamery to jest 54 tys. kamer plus rejestratory, UPS, itp. Kto to wyprodukuje i na kiedy? A może komuś zalega w magazynie?” – śmieje się IT.

A Inbox: dodaje: „Musi być jakaś pula urządzeń zapasowych na wypadek awarii. Kto będzie obsługiwał takie zdarzenia?”.

„A jeszcze jedna ważna rzecz - aby nagrywać w full hd lokal musi być odpowiednio oświetlony (z tego co się zorientowałem - około 3000 lumenów) - reflektory?” – sugeruje Wojtek.

„Jestem ciekaw, jakie łącza będą potrzebne do transmisji na żywo z lokalu wyborczego w HD. Mam trzy lokale, gdzie stałego łącza nie ma, lokale nie są gminy, a nawet telefony komórkowe działają nędznie” – pisze Inf. „To może odgórnie dostaniemy superłącza, których w okolicy nie ma” - ironizuje.

Na ten sam problem zwraca uwagę Infor: „A co z lokalami, gdzie nie ma łącza internetowego?
Do tej pory ratowaliśmy się mobilnym internetem na czas wysyłania protokołów, co i tak wyglądało rożnie, bo trzeba było się włączyć w serwer, kiedy miał najmniejsze obciążenie, a to nie było łatwe i zawsze była nerwówka. Co będzie teraz?” – zastanawia się.

Marcin - informatyk gminny zwraca natomiast uwagę na koszty: „Ktoś chyba sobie nie zdaje sprawy, ile to wszystko będzie kosztować. Kamery, rejestratory w każdym lokalu (no bo co w przypadku, gdy internet przestanie działać?) i UPS na dwie godziny podtrzymania, który także będzie kosztować niemało” - wskazuje. I dodaje: „Czy ktoś przewidział, ile będzie potrzeba miejsca na przechowanie takiej ilości danych? Godzina materiału w Full HD to jakieś 3,6GB danych. Na samo głosowanie zejdzie jakieś 50 GB razy ilość komisji (np. 10) daje nam od 0,5 do 1TB danych. Teraz to wszystko wyślij jeszcze na serwery KBW. Mamy takie centrum danych, które to obsłuży? Postawią nowe? Wydzierżawią? I kto to wszystko kupi? Przecież to będzie niemało sprzętu” - podsumowuje.

Zdaniem Jerry’ego danych będzie jeszcze więcej. „Marcin - a jak policzyłeś te 50GB ? Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, że nagranie ma być od początku pracy komisji rano w niedzielę do zakończenia, czyli wywieszenia protokołu. Jeśli tak, to lekko licząc, trzeba być przygotowanym na 24 godziny nagrania - to są dość obszerne do liczenia wybory(...). Czyli: 3.6GBx24x2kamery=170GB, lekko licząc na komisję, a lepiej by było być gotowym na 48 h” – wylicza. „No i co jeśli komisję trzeba będzie zawezwać ponownie, bo np. jakiejś pieczątki braknie na protokole?” – dopytuje.

„Z taką ilością transmisji danych, ok. 50 tys. kamer w FullHD, to NET w Polsce padnie!” – kwituje Arte.

aba/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-04-16 08:48:51
gmina: Transmisja w FullHD niema szansy mamy lokale w których zasięg GSM jest słaby trzeba szukać miejsca by wykonać połączenie telefoniczne, tak było też z wysyłka protokołów. Sztywnego łącza nikt nie sprzedaje więc jak transmitować online? Jest to zły pomysł.
 
2018-04-16 07:53:42
xjedrekx: świetny artykuł, wszak nikt nie potrafi sam poczytać komentarzy, trzeba je przepisać i zrobić osobny post...
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25