facebook RSS # #

26.05.2019 02:28

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-20 12:56       aktualizacja: 2018-04-20 13:04       CZYTELNICY
  A A A

Kwestia kamery. Czytelnicy o stanowisku GIODO ws. transmisji z lokali wyborczych

Kwestia kamery. Czytelnicy o stanowisku GIODO ws. transmisji z lokali wyborczych
Fot. PAP/L. Szymański
Jak pokazują w wiadomościach ludzi wrzucających karty do urn to nie jest łamane prawo do ochrony danych osobowych, a jak to samo nagra kamera wyborcza, to już jest? – dziwi się Czytelniczka.

W ocenie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych Edyty Bielak-Jomaa, transmisja lub rejestracja dźwięku i obrazu z lokalu wyborczego w dniu głosowania "może prowadzić do ingerencji w prywatność osób oddających głosy, jak i naruszać tę prywatność". Czytaj: Wątpliwości GIODO. W jego opinii nie można nagrywać wyborców podczas wrzucania głosów do urn

„Przypominam, że mężowie zaufania również mają możliwość rejestrowania czynności wyborczych i również mogą naruszać przepisy ochrony danych osobowych” – wskazuje w komentarzu Ciekawy.

„W tym całym bałaganie, który zafundowali nam rządzący, chodzi o to, że ktoś się w końcu skapnął, że naszego państwa nie stać na organizację wyborów wg posła Horały. Toteż trzeba było poszukać winnego, więc wymyślili RODO” – ocenia Samorząd. „A przecież już przed zmianą kodeksu było wiadomo, że w maju wchodzi RODO” - dodaje.

„Czy wam ludzie odbiło?? Jak pokazują w wiadomościach, jak ludzie wchodzą do lokalów wyborczych i wrzucają do urn karty, to nie jest łamane prawo do ochrony danych osobowych, a jak to samo nagra kamera wyborcza, to już jest?” – pisze Agnieszka Marszalek. „Idiotyzm i szukanie dziury w całym. Pójście do wyborów jest obowiązkiem obywatelskim, a kamery nie widzą, na kogo kto głosował. To ma być broszura zamknięta. Wrzucając ją do urny, nic nie widać” - podkreśla.

„Jeżeli nie można ustawowo wprowadzić nagrywania lokali wyborczych, to co z pozostałymi przepisami szczegółowymi? Prawo prasowe, transmisje z obrad Rady, Sejmu, kamerki on-lnie na stokach.... Czy przy takiej interpretacji będzie dopuszczalne przeprowadzenie transmisji i nagranie imprez sportowych, koncertów itp?” – zastanawia się Jeronimo. „Kamery w lokalach wyborczych to faktycznie rozwiązanie, delikatnie mówiąc, problematyczne i finansowo, i technicznie - choć Rosja sobie poradziła - i prawnie, ale wycofanie się, podając za przyczynę problemy z ochroną danych osobowych, może mieć dalej idące konsekwencje” – uważa.

„No dobrze... a kto weźmie odpowiedzialność na siebie, gdy zgodnie z nowymi majowymi przepisami ktoś zarzuci i złoży o odszkodowanie za nadużycie jego danych. Właścicielem danych jest gmina i dlaczego teraz gmina ma ponosić odpowiedzialność czy też płacić przyszłe kary za naruszenie zapisów UODO (obecnie), a w przyszłości Rozporządzenia” – podnosi Zapytanie.

„Według GIODO to tylko złodzieje mogą działać, a cała reszta jest niezgodna z prawem albo (według niektórych tak ochoczo podnoszone) z konstytucją” – stwierdza z kolei Dziara.

A Ochronnik ironizuje: „Samo umieszczanie nazwisk kandydatów i ich przynależność do struktur - to już jest naruszenie danych osobowych... Przecież wystarczyłyby same inicjały...

aba/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25