facebook RSS # #

26.05.2019 02:16

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-27 13:25       aktualizacja: 2018-04-27 13:28       CZYTELNICY
  A A A

Wprawa czy rutyna. Czytelnicy o piśmie PKW w sprawie nowelizacji Kodeksu wyborczego

Wprawa czy rutyna. Czytelnicy o piśmie PKW w sprawie nowelizacji Kodeksu wyborczego
Fot. PAP/T. Waszczuk
Nie przesadzajcie Internauci z tymi doświadczonymi urzędnikami wyborczymi. Nie ma ludzi niezastąpionych – pisze Czytelnik.

W piśmie do najważniejszych osób w państwie PKW zasugerowała podwyższenie wynagrodzeń dla urzędników wyborczych i odstąpienie od wymogu powoływania ich tylko spośród grona pracowników urzędów obsługujących organy administracji rządowej i samorządowej. Według Komisji ułatwiłoby to nabór urzędników wyborczych. Pisaliśmy o tym: Kodeks do korekty. PKW: warto rozważyć podwyżkę wynagrodzeń dla urzędników wyborczych

„Zapomniano dopisać, aby uregulować sprawę zwalniania z macierzystego miejsca pracy, gdzie urzędnicy mają "brać" urlopy bezpłatne... czyli mogą wyjść na zero! Nie może być oddelegowania?” – pyta Kamila. I dodaje: „Oczywiście popołudnia, weekendy to można pracować. Prosimy uwzględnić to zwalnianie z pracy – oddelegowanie”.

„Jaka podwyżka? Po co? Możliwość wykonywania tej pracy w swoim urzędzie załatwia temat. Tak jesteś intruzem u kogoś. Po godzinach nie da rady, bo kto otworzy ci urząd, zapłaci nadgodziny pracownikom, którzy będą współpracować z urzędnikiem” – zastanawia się Marko.

„Od kilku tygodni samorządowcy podpowiadają, jak uniknąć wpadki z wyborami (…). Do zorganizowania sprawnego przeprowadzenia najtrudniejszych wyborów trzeba doświadczonych urzędników, a nie osób, które nie mają pojęcia o złożoności problemu. Co z tego, że zgłosi się osoba, która raz była w komisji” – pisze m.j.

„Nie przesadzajcie Internauci z tymi doświadczonymi urzędnikami. Nie ma ludzi niezastąpionych” – stwierdza z kolei Edi. „Dawniej, gdy nie płacono komisjom wyborczym - był tylko gratisowy obiad -to nie było chętnych (zaliczam się do nielicznych:)). Jak zaczęto płacić, to ciężko było się dostać, bo sami znajomkowie i pociotki” – wytyka.

Zdaniem Edi, gdyby można było „u siebie w gminie pracować, to nie byłoby naboru, bo między sobą ekipa by rozdała etaty”.

„Dobra zmiana kodeksu, tylko trochę dopracować, aby nie tracić w swojej pracy i żeby się pracodawcy na pracownikach nie wyżywali, za te wolne dni. I aby to było oddelegowanie (w razie potrzeb)” - wskazuje. „Jak by nie było można coś dla Ojczyzny zrobić bezinteresownie” - kończy.

„Świeża krew się przyda! Bez kolesiostwa i powiązań” – wtóruje Ola. „Nie wiem, dlaczego niektórzy się boją zmian? Najlepiej krytykować -to taka nasza narodowa natura. Drobne poprawki i będzie dobrze:)” – pisze.

Według Wyborcy korpus urzędników wyborczych to jednak zbędny wydatek. „Wybory nadal będą przygotowywane przez samorządy, a urzędnicy wyborczy będą brać kasę za "robienie nic".
Dotychczasowy urzędnik wyborczy miał ogrom pracy, ale nigdy nie miał wpływu i nigdy nie będzie miał wpływu na wynik wyborów. Wyniki wyborów są ustalane przez komisje wyborcze, a w każdej komisji zawsze jest "świeża krew, nie ma kolesiostwa i powiązań"” – parafrazuje.

I podkreśla: „W komisji siedzi około 10 osób, każdy z innego komitetu wyborczego i nawzajem się kontrolują. O powiązania i kolesiostwo posądzają ci, którzy sami mają coś za uszami”.

aba/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25