facebook RSS # #

17.10.2019 23:51

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-28 09:48       aktualizacja: 2018-09-28 10:11       CZYTELNICY
  A A A

Rola sekretarza. Czytelnicy o zwolnieniu sekretarza za współpracę z poprzednim burmistrzem

Rola sekretarza. Czytelnicy o zwolnieniu sekretarza za współpracę z poprzednim burmistrzem
Fot. Fotolia
Apolityczny sekretarz to oksymoron – pisze w komentarzu jeden z Czytelników. Sekretarz to bezpartyjny omnibus – uważają inni.

Zwolnienie sekretarza gminy ze względu na współpracę z poprzednim burmistrzem to przejaw dyskryminacji - orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi. Chodzi o wielkopolską gminę Stawiszyn. Czytaj: Zwolnić sekretarza. Zwolnienie sekretarza gminy za pracę z eks-burmistrzem to dyskryminacja - orzekł sąd. To najchętniej komentowany artykuł mijającego tygodnia.

„W małych gminach sekretarz to etatowy zastępca. Gra zawsze w wójtowe gierki albo i nim kieruje - taka „Czerepachownia z Wilkowyj”. Wcale się nie dziwię, że ich gnają” – pisze Ela. „Załatwili sobie umowę o prace parę lat temu to i udają urzędników. Ile „czerepachów” w gminach siedzi? Setki, a może i tysiące?” – zastanawia się. I dodaje: „Proszę podawać, gdzie tokowe „omnibusy bezpartyjne” się chowają”.

"W/B/P pochodzi z wyborów bezpośrednich, tzn. jest politykiem. Jednocześnie jest szefem urzędu, który decyduje o zatrudnianiu pracowników. Ergo: żaden urzędnik nie jest apolityczny. A już na pewno nie wyżsi rangą. Apolityczny sekretarz to już oksymoron” – kwituje Czytelnik podpisany jako Nie Lubię Fikcji.

„Proszę nie obrażać setek, a nawet tysięcy sekretarzy. Jak jest problem w gminie, to do kogo? Sekretarza! Dlaczego? Bo ta osoba ma pojęcie o administracji. Jest wykształcona, z licznymi dodatkowymi kursami, a i bardzo często zna język obcy. Niestety ustawodawca wymyślił, że W/B/P może być bez wykształcenia, bez żadnej wiedzy i pojęcia o pracy w administracji, natomiast sekretarz musi być wykształcony, mieć doświadczenie itp.” – wskazuje Sekretarz.

Jak podkreśla, przez te wymagania już na starcie może dochodzić do spięć, bo „im mniejsza gmina, tym większe prawdopodobieństwo, że sekretarz będzie miał większe doświadczenie, będzie bardziej kompetentny, zanim nowy włodarz się wdroży”.

„Analizując sytuację zwolnionej sekretarz, to informuję, że kolejny sekretarz w tej gminie nie może być lojalny wobec obecnego włodarza, bo przyjdzie nowy i zarzuci mu brak lojalności wobec siebie. I tym sposobem koło się zamknęło. Pozdrawiam, "Bezpartyjny omnibus" - pisze Sekretarz.

Zwolnionej sekretarz broni też Urzędnik. „Szef urzędu decyduje o zatrudnianiu pracowników, ale w granicach prawa. Sekretarz to stanowisko urzędnicze, na które obowiązuje nabór. (…) By zgodnie z prawem wypowiedzieć umowę o pracę np: sekretarzowi, potrzebny jest powód konkretny, rzeczywisty i prawdziwy oraz taki, który uzasadnia wypowiedzenie! Takie potraktowanie sekretarza jak opisane wyżej w artykule, to skandal! To nadużycie uprawnień przez W/B/P” – ocenia Urzędnik.

„Sekretarz ma być lojalny wobec szefa w pracy i w oficjalnych sytuacjach poza nią. Lojalny to znaczy: wykonywać polecenia i reprezentować w sprawach służbowych to samo stanowisko co szef. Może też mieć inne niż szef zdanie, ale tylko w SPRAWACH MERYTORYCZNYCH dotyczących funkcjonowania gminy czy powiatu. I to wyłącznie podczas rozmów w cztery oczy albo np. na posiedzeniach zarządu. I w takim przypadku jego polityczne poglądy mogą być zupełnie inne. Jeżeli tego rozdzielić nie potrafi, to powinien odejść sam lub zostać zwolniony” - uważa Również sekretarz.

„I jak zawsze! sekretarze! jak skarbników, to można odwołać” – oburza się natomiast Eksskarbnik. „Przychodzi nowa miotła i... odwołuje skarbnika nawet bez podania przyczyny, co jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę. I... cisza. A sekretarze jak zwykle wrzeszczą, bo oni nie do ruszenia. Oni mają na to czas. Skarbnicy gonią z przygotowaniem projektów budżetów i sprawozdaniami za trzy kwartały, i podatkami na rok następny i.... wiele innych” – wylicza.

aba/
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-09-28 14:47:18
to wiem : Wysoko najedzony dyletant za nic nie odpowiada.
 
2018-09-28 12:48:22
odjazd: "Również sekretarz" mocno się zagalopował. Sekretarz ma takie samo prawo do własnych poglądów politycznych, jak każdy inny pracownik, co gwarantują mu nie tylko dyrektywy Unijne, ale i nasza Konstytucja i Kodeks pracy w dziale dot. zakazu dyskryminacji. Nie myl lojalności zawodowej z lojalnością polityczną. Sekretarz ma być apartyjny i apolityczny w wykonywaniu swoich obowiązków służbowych i w stosunku do swojego pracodawcy, czyli URZĘDU, a nie polityka na stanowisku burmistrza, ale nikt nie ma prawa pozbawić go jego praw do własnych przekonań politycznych.
 
2018-09-28 12:00:02
Urzędnik: Wyrok sądu jest prawomocny i nie ma co dyskutować. Prawo musi być przestrzegane, o czym każdy urzędnik powinien wiedzieć, wszak organy administracji działają na podstawie i w granicach prawa. Sąd stwierdził, że sekretarz była dyskryminowana, a dyskryminacja to czyn zabroniony przez ustawę, dlatego zasądził odszkodowanie i zadośćuczynienie. Z cytowanego w artykule uzasadnienia sądu wynika, że dyskryminowano, nierówno traktowano, naruszono godność oraz molestowano sekretarz, a to już podpada pod art.218 KK.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25