facebook RSS # #

20.10.2019 22:43

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-12 10:57       aktualizacja: 2018-10-12 10:09       CZYTELNICY
  A A A

Rola urzędnika. Komentarze Czytelników o organizacji wyborów samorządowych

Rola urzędnika. Komentarze Czytelników o organizacji wyborów samorządowych
Fot. Fotolia
Lepiej było dać kasę członkom komisji, a nie tym statystom – pisze Czytelniczka o urzędnikach wyborczych. "Nie jest ich winą, że są traktowani, jak piąte koło u wozu" - komentuje inna.

65 obwodowych komisji wyborczych nie ma wciąż minimalnych, 5-osobowych składów – poinformowała w ubiegłym tygodniu szefowa KBW Magdalena Pietrzak. Braki miało 38 komisji ds. przeprowadzenia głosowania i 27 komisji ds. ustalenia wyników głosowania. Czytaj: Brakuje chętnych. KBW: niepełne składy 65 obwodowych komisji wyborczych

„Jeżeli brakuje chętnych, to trzeba zatrudnić takie osoby, jak urzędnicy wyborczy, z łapanki” – skomentował pod artykułem Pracownik ug. „Urzędnik zatrudniony w mojej gminie nie ma pojęcia, gdzie szukać druków do zgłaszania kandydatów na członków komisji. (…) Należało dać urzędnikom pieniądze i nie wysyłać ich do gmin, żeby nie kompromitowali KBW” – podsumował.

„Popieram zdanie pracownika ug. W z tego, co wiem, urzędnik w urzędach był raz. Urzędnicy kasę biorą, a zero pracy z ich strony. Może szefowa KBW by zainteresowała się, za co i na jakich zasadach wypłacane jest wynagrodzenie urzędnikom wyborczym” – zasugerowała Monia. I dodała: „Lepiej było dać kasę członkom komisji, a nie tym statystom”.

„Pracownicy urzędów, gmin są wściekli na urzędników wyborczych i wszystko, co złe, zwalają na nich” – oceniła z kolei Kama. „Nikt z urzędników [wyborczych] nie był raz [w urzędzie] - kłamstwo. Widocznie w tym czasie Monia wychodziła na papierosa albo bawiła się telefonem lub była w kanciapie na kawie” - napisała.

„Uczestniczyłem w organizacji wielu wyborów i gdyby nie te +urzędasy+, to ani terenowe komisje, ani nowy twór, jakim jest "urzędnik wyborczy", nie przygotowaliby wyborów. Cała praca przy przygotowaniu wyborów spada na zwykłych pracowników urzędów” – odpowiedział Wojtek. „Z drugiej strony to wszystkich, którzy przygotowują przepisy wyborcze, posadziłbym w gminach, aby przygotowali wybory zgodnie z przepisami, jakie wymyślili. Może wtedy dotarłoby do tych osób, jak się przygotowuje wybory +na samym dole+" - stwierdził.

"Nie jest winą urzędników wyborczych, że są traktowani, jak piąte koło u wozu i nikt nie chce obdarzyć ich prawdziwą pracą. Tak po prawdzie powinni pójść do sądu z oskarżeniem o mobbing, bo to, co się dzieje, nosi jego znamiona” – zauważyła OldestWomen. Jej zdaniem korpus urzędników wyborczych nie wytrzyma sześciu lat.

aba/
 
KOMENTARZE: 24 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-10-23 12:21:56
Komisant: Byłem w dziennej komisji obwodowej w dużym mieście. Szkolenie na podstawie ogólnej (kontekstowo beznadziejnej) prezentacji, przygotowanej centralnie to jakiś żart. Brak dodatkowego szkolenia dla przewodniczących i zastępców komisji. Brak bezpośredniego (telefonicznego) kontaktu z urzędnikiem wyborczym przed wyborami. Wyrzucono z komisji obwodowych powoływanych wcześniej z urzędu tzw. gospodarzy miejsca. Gospodarze miejsca zapewniali przygotowanie lokalu wyborczego, zapewniali dostęp do infrastruktury obiektu (telefon, wieszak na ubrania, komputer, czajnik itd.) i stabilizowali komisję swoim doświadczeniem. Wytyczne dla komisji napisane bełkotem urzędniczo-prawnym, przez który należało się przegryzać. Nie obsadzono w pełni komisji, brak skutecznych, szybkich procedur do eliminacji martwych dusz (powołanych członków komisji, którzy już na wstępie zrezygnowali). Przepisy ustawione tak aby całą robotę "zwalić" na OKW, a "na górze" tylko korygować kropki w protokołach. Dobry pomysł podziału na komisję nocną i dzienną został zniszczony właśnie tą "przepisową" sprytną spychotechniką, co dało tylko efekt dodatkowego zamieszania, bez żadnych innych korzyści. Komisja nocna nie powinna się nawet dotykać jakichkolwiek materiałów komisji dziennej i nawet oglądać pieczęci komisji dziennej. Komisja licząca głosy (nocna) powinna otrzymać tylko i wyłącznie zaplombowaną urnę i sporządzić protokół z tego co w niej znalazła. Przekazanie urny między komisjami dzienną i nocną to byłaby chwila. W obecnych realiach u mnie uzgodnienie ostatecznej wersji protokołu przekazania zajęło ponad godzinę, a jeszcze należało go przepuścić przez system informatyczny i podpisać wszystkie egzemplarze, a potem spakować i oplombować co trzeba. Wyszedłem z lokalu wyborczego tuż przed godz.23. W tym dniu byłem 18 godzin "na nogach", z czego większość w lokalu wyborczym (poza łącznie raczej nie więcej niż 2 godziny - obiad oraz zasilenie telefonu, oraz kilkukrotne obejście budynku, po fałszywych alarmach o rzekomo rozlepionych plakatach wyborczych). Na koniec: wymóg przebywania w lokalu wyborczym minimum 2/3 składu komisji dziennej mógł wymyślić tylko ktoś, kto ani razu nie był w komisji obwodowej i nie ma bladego pojęcia o realiach pracy komisji przygotowującej i przeprowadzającej głosowanie. Coraz mniej będzie "frajerów" do tyrania w takich i na takich warunkach.
 
2018-10-19 09:27:06
urzędnik zwykły nie wyborczy: Brak słów, gdzie są Ci którzy uchwalali przepisy o tegorocznych wyborach. Takiego bałaganu(tu trzeba by użyć niecenzuralnego słowa ), nie ma chyba na przysłowiowej Białorusi, nie obrażając ale myślę, że tam jest porządniej !!!!, a wszyscy uważają, że jakoś to będzie, gdyby Ci niedouczeni pracownicy w urzędach gmin, to wybory w 100% by się nie odbyły !!!! A urzędnicy wyborczy to żenada do potęgi. Wstyd , Poseł Horała, już o wyborach się nie wypowiada, teraz jest rzucony na inny odcinek Komisję Watowską, będzie to samo !
 
2018-10-18 21:50:00
koza: Ja nie jestem zadowolona z przypisanego nam urzędnika wyborczego. Mam go uczyć bo pierwszy raz to robi. Niech PIS i PKW go uczy. Wszytko musimy sami przygotować. Nie mam czasu na szkolenie urzędnika wyborczego. Śpię po 4 godziny dziennie aby jak najlepiej przygotować wybory. Cała nadzieja w odpowiedzialności członków obwodowych komisji wyborczych, a i te w dużej części składają się z osób przypadkowych. Jest to wina części Komitetów wyborczych, które organizują łapankę na członków komisji zachęcając ich tylko i wyłącznie apanażami jakie otrzymają. A gdzie odpowiedzialność. Przecież członek komisji reprezentuje dany komitet, nie powinien przynosić im wstydu. Apel do komitetów wyborczych - proszę w przyszłości zgłaszać kandydatów, którzy może nie mają doświadczenia w przeprowadzaniu wyborów, ale gwarantują godne reprezentowanie danego ugrupowania, a przede wszystkim zadbają o to, aby siebie nie skompromitować.
 
2018-10-18 20:03:15
Zuzka: Organizacja tych wyborów moim zdaniem to żenada. W urzędach mamy dwa razy więcej pracy niż dotychczas, mniej czasu, a do tego wszystkiego jeszcze " na głowie mamy urzędnika wyborczego" który nie ma pojęcia co się dzieje. Nie dość że nie wiadomo do czego ręce włożyć to jeszcze trzeba wszystko urzednikowi wyborczemu tłumaczyć (rzadko ze zrozumieniem). Jednym słowem organizacja tych wyborów jest najgorsza odkąd pracuję w samorządzie tj. od 20 lat
 
2018-10-18 16:23:12
wniesmak: Oliwka: nie mógłbym tego ująć lepiej...
 
2018-10-18 14:46:00
darek: do tej pory nie było urzędników wyborczych.
Byłem PEŁNOMOCNIKIEM WÓJTA D/S WYBORÓW i nie byłem osobno opłacany.
Dziś jestem osobą wskazaną przez Wójta do roboty jeszcze większej, bo są zjechane przepisy, że ledwo to ogarnąć. Uchwały PKW zmieniają przepisy kodeksu wyborczego, byle by ratować RANGĘ urzędnika wyborczego i jakiegoś korpusu iluzorycznego
 
2018-10-18 11:41:54
Urzędnik/były urzędnik wyborczy: Pani Magdo - bardzo przykro napisać - 8 lat temu nie było kodeksu - to po pierwsze.
Po drugie - Urzędnik wyborczy wtedy już też był - tylko Pani tego nie zauważyła - więc najprawdopodobniej, niestety, Pani wiedza w zakresie wyborów jest mocno okrojona.
Wide: urzędnikiem wyborczym byłą osoba wskazana przez Wójta - odpowiadała za całość przeprowadzenia wyborów w gminie.
Dlatego też wielu jest "byłych urzędników wyborczych" nowelizacja kodeksu spowodowała wygaśnięcie wszystkich powołań urzędnika wyborczego. Proszę się dokształcić z tego czym Pani się w tej chwili zajmuje.
Pozdrawiam
 
2018-10-18 08:28:48
Oliwka: Mam nadzieję, że po wyborach zostaną zmienione przepisy dot. urzędników wyborczych. Teraz dopuszcza się, by w przypadku braku chętnych, urz.wyb. był pracownik urzędu. Czyli ten, który przygotowuje całe wybory. Praca popołudniami, stres, odpowiedzialność...(za kilkaset zł). Ale przecież obecni urz.wyb. zostali powołani na 6 lat!! Który z nich sam zrezygnuje z ... tysięcy zł za "bycie urz.wyb." Dlaczego to Komisarz Wyb. potwierdza wykonaną pracę a nie np. Wójt? Urz.wyb., który we wrześniu był 1 raz -2 godz. otrzymał ponad 2 tyś zł na rękę. O jego wiedzy na temat wyborów nawet nie wspomnę. Gminy miały pomagać (później asystować) urz.wyb. a teraz to urz.wyb. asystują, a robimy tylko my. Chyba celowo są odsuwani od jakiejkolwiek odpowiedzialnej czynności. Wiele osób pyta mnie za co otrzymują takie pieniądze. Czy ktoś może wie? Bo ja nie!
 
2018-10-16 20:43:45
Magda: do infor: Byłam pełnomocnikiem 8 lat temu i nie było tego systemu. W kontekście systemu WOW- to może w tych emocjach- mało precyzyjnie napisałam- ale chodziło mi o to że gdyby urzędnicy wyborczy mieli podgląd do tego systemu, to mogliby sami to wszystko dot. OKW wydrukować, nie prosząc o to pełnomocników, którzy mają ogrom innej pracy przy tych wyborach. My wszyscy mamy jeden wspólny cel- przeprowadzić sprawnie i uczciwie wybory, więc naprawdę szkoda czasu i energii na takie czy inne komentarze. Pozdrawiam
 
2018-10-16 13:25:36
infor: Pani Magdo jest pani wyjątkiem potwierdzającym regułę. Większość Urzędników Wyborczych nigdy przy wyborach nie pracowało nawet w OKW nie było a o systemie WOW słyszało pierwszy raz na szkoleniu, ośmielę się stwierdzić że jest Pani jedynym urzędnikiem o którym słyszałem że ma jakieś doświadczenie.
Jednak według Pani stwierdzenia, że gdyby Urzędnikom Wyb. dali dostęp WOW to pełnomocnicy nie byliby potrzebni świadczy o tym, że nie była pani pełnomocnikiem podczas wyborów samorządowych, i nie wie Pani że to Terytorialna Komisja Wykonuje operacje w WOW a z Pani zakresu to jedynie skład OKW jest wprowadzany do systemu przez pełnomocników i niestety tylko dlatego żeby było szybciej i łatwiej bo to zadanie Komisarza.
 
2018-10-16 11:35:38
Magda: Jestem Urzędnikiem Wyborczym. Czytając większość komentarzy jest mi po prostu PRZYKRO. Posiadam wieloletnie doświadczenie w wyborach: byłam i członkiem OKW, kalkulatorem wyborczym, pełnomocnikiem d/s wyborów. I to ja przygotowuję i przeprowadzam wybory, sama drukuję listy obecności, swoje prezentacje , przygotowuję im uchwały,protokoły posiedzeń, odbioru lokali,itp. To jest pierwszy rok, w którym powołano taką funkcję i to akurat trafiło na wybory samorządowe.Zgadzam się że są niedociągnięcia, ponieważ nie mamy podglądu do systemu WOW. Wtedy nie trzeba by było angażować pełnomocnika d/s wyborów. Podsumowując, proszę nie wrzucać wszystkich do jednego worka.
 
2018-10-16 10:43:28
strus: U nas urzędnik miał problemy z prawidłowym przeczytaniem prezentacji przygotowanej przez KBW.

Nie dało się tego słuchać, normalnie uszy więdły.
 
2018-10-16 08:44:21
waleria: Urzędnik w naszej gminie, po każdym pytaniu zadanym na szkoleniu przez członków komisji dzwonił do delegatury KBW w celu uzyskania odpowiedzi.
 
2018-10-15 18:14:10
Aga: W naszej gminie jest urzędnik który chyba nawet wytycznych nie przeczytał. Na szkoleniu komisji obwodowych podał np.ze frekwencję mają komisje przekazywać o 11 i 14.
 
2018-10-15 13:23:30
informatyk_samorządowy: Do Katarzyna: Żadna myśląca gmina nie będzie nawet proponowała swoim pracownikom wzięcia udziału w TKW lub OKW. Takie zachowanie z jednej strony może rodzić podejrzenia ze strony obecnie rządzących o próby "wpływania" na pracę komisji przez obecnych włodarzy (co miało być zakończone przez obecny system) a z drugiej strony warto, aby komisje same spróbowały sobie poradzić. Moim zdaniem rozgardiasz kompetencyjny, podwójne komisje bez ludzi obeznanych w temacie wyborów (urzędników z gmin) oraz niekompetentni urzędnicy wyborczy rozłożą te wybory ..
 
2018-10-15 09:35:56
koordynator: Mój urzędnik pojawił się kilka razy. Ale nic prawie nie robi i wiedzę na temat wyborów ma bardzo ograniczoną. Jak przeprowadzał szkolenia, to okazało się, że napisał "swój kodeks wyborczy". Cały czas trzeba było reagować i prostować wypowiedzi urzędnika. A urzędnicy pieniądze za przeszkolenie wzięli i to wcale nie małe. Potwierdzam, że pracy przy wyborach jest o wiele więcej niż wcześniej.
 
2018-10-15 09:19:56
Katarzyna: Urzędnik wyborczy to twór niestety niedoskonały.Każda myśląca gmina zadba o to, by zarówno w terytorialnej jak i obwodowej komisji wyborczej znalazł się choć jeden pracownik samorządowy. Przy odrobinie szczęścia tak jest. Realia są takie, pracownicy samorządowi wykonują swoje obowiązki pracownicze i dodatkowo obsługują wybory. Większość czynności wyborczych (gotowych, przygotowanych) podlega uzgodnieniu z urzędnikiem wyborczym. Czarna robota zrobiona urzędnik zaakceptuje W przeciwnym razie byłoby strasznie.Dlaczego czas pracy urzędnika zatwierdza komisarz wyborczy a nie wójt gminy, który wie najlepiej co zostało zrobione?
 
2018-10-15 07:16:08
Jarosław Bogucki: Należy tę instytucję zlikwidować jak najszybciej
 
2018-10-14 22:53:29
Koza: W tegorocznych wyborach samorządowych mam o wiele więcej pracy niż wcześniej.To jest masakra - stres mnie zabija. Oprócz wszystkich zadań, które musieli wykonywać pracownicy urzędu dochodzi obsługa urzędnika wyborczego. W niczym nie doradzi, bo się nie zna na zadaniach mu przypisanych. Urzędnik wyborczy w mojej gminie w pewnym sensie został przymuszony do wyrażenia zgody na objęcie tej funkcji. Ponadto tak krótki kalendarz wyborczy można sobie zafundować przy referendum, ale nie przy wyborach samorządowych - najtrudniejszych z możliwych.
 
2018-10-13 19:52:42
urzędnik: zgadzam się z moimi przedmówcami, powołanie urzędnika to sztuczny twór. Kodeks wyborczy mówi, że pracę powinien wykonać urzędnik, natomiast PKW w swoich uchwałach spycha całą pracę na pracowników ug. Urzędnik jest osobą absolutnie nie kompetentną, jak stwierdził to tej pory nie był nawet w komisji wyborczej, więc gdzie te doświadczenie urzędników. Mój urzędnik nie umiał poprowadzić pierwszego spotkania z komisjami, musiał to zrobić pracownik ug, nie mówiąc o pomocy Gminnej Komisji Wyborczej. Natomiast Delegatury do uchwał GKW każą dopisywać obecność w czynnościach wyborczych urzędnika, którego nawet komisja nie widziała, chyba tylko po to, żeby można było mieć podstawę do wypłaty wynagrodzenia urzędnikowi.
 
2018-10-13 10:59:45
wniesmak: Do Janusz: Nie chodzi o to, że samorządowcy "psioczą" - po prostu: lepszy jest jasny podział obowiązków i zakres odpowiedzialności, a nie doprowadzenie do sytuacji gdy przy każdej czynności jak cień urzędnikowi wyborczemu ma towarzyszyć pracownik gminy (na dodatek przy lekkiej "dysproporcji" w wynagrodzeniach). i żeby nie było: jestem urzędnikiem wyborczym w swojej gminie(powierzenie w związku z rezygnacją wcześniej powołanego UW). Ponad 90 proc. rzeczy które robię w związku z wyborami to są zadania wykraczające poza katalog przypisany do urzędnika wyborczego (i jego uposażenia).
 
2018-10-12 21:14:59
Janusz: Zmagam się z wyborami samorządowymi piąty raz i takiego bałaganu jaki jest teraz nie było. W tej chwili mam szumnie uchwalony Kodeks Wyborczy, a wszystkie wytyczne PKW idą w kierunku starego systemu. Szkoda, że nikt z "reformatorów" nie chce zobaczyć jak zniszczyli dobrze funkcjonujący system. Przeglądając fora - urzędnicy z gmin psioczą, ale jeszcze robią o co ich się prosi (bo nie pracują dla kasy). Urzędnicy wyborczy - z jednej strony to mi ich po ludzku żal (chcieli coś zrobić, ale cały system nie wie jak ich zagospodarować), z drugiej strony szkoda wydanej kasy na ich wynagrodzenia. Dwie komisje wyborcze (po co wyrzucać tyle kasy)- a ja zachodzę w głowę, kto i po co skomplikował zasady liczenia głosów i pisania protokołów przekazania "urny" "pieczęci" "wyników" ...
Ja wiem że za 5 lat nie będzie chętnych do pracy w komisjach ...
 
2018-10-12 15:47:39
wniesmak: Urzędnik wyborczy... szkoda gadać. Na przykład wg kodeksu odpowiada za obwodowe komisje wyborcze ALE szczegóły precyzuje uchwała PKW: to gmina przyjmuje zgłoszenia w ramach OBSŁUGI urzędnika wyborczego, to gmina wprowadza dane do systemu, to gmina weryfikuje kandydatów w RW, pytam: CO ROBI URZĘDNIK WYBORCZY? urzędnik NIE MA dostępu do WOW nawet w trybie podglądu, co jest kompletnie niedorzeczne. urzędnik nie ma nawet listy namiarów na pełnomocników, że o służbowej komórce nie wspomnę. kończy się tym, że nawet w najprostszą czynność jest angażowany pracownik gminy. ŻADNEJ czynności urzędnik wyborczy nie wykonuje samodzielnie (nawet jeśli chodzi o szkolenia: "ktoś" otwiera / zamyka urząd, "ktoś" przygotowuje pomieszczenie, "ktoś" szykuje sprzęt do prezentacji, "ktoś" drukuje protokoły pierwszych posiedzeń z wyborów zastępcy i przewodniczącego >> zasłyszane na szkoleniu KBW "te protokoły, szanowni państwo, można wydrukować z WOWa - urzędy gmin służą pomocą")
 
2018-10-12 14:48:47
Mirabelqa80: Zgadzam się z Wojtkiem... Wiele lat stresu, związanego z organizacją wyborów, realizacją wykluczających się wzajemnie, niedoprecyzowanych przepisów...aż w końcu urzędnik wyborczy gminie stał się niepotrzebny... Nie warto było się poświęcać... bo jeśli ktoś ODPOWIEDZIALNIE podchodzi do pracy przy wyborach, wiąże się to ze stresem.. Zapytajcie członków obwodowych komisji - większość z nich NIE MA CZASU na spotkania przed wyborami, szkolenia, ale każdy wie, ile dostanie za pracę...Słyszałam od wielu, że przecież to Przewodniczący i Zastępca OKW biorą kasę,,niech pracują... Kwestia pracowania na kulawych przepisach, wytycznych.. pozostaje nie rozwiązana. Zapraszamy Panowie z Establishmentu na tzw. DOŁY:) Pytajcie, co ulepszyć, rozmawiajcie, naprawdę warto. To my- na tym szarym dole mamy styczność z wyborcami, z ich problemami, pytaniami.... Nie odsyłamy im wytycznych ani przepisów pod adres domowy, tylko rozmawiamy, rozwiązujemy problemy na bieżąco... To do nas mają żal za takie przepisy... za takie decyzje. PZDR

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25