facebook RSS # #

10.12.2019 15:39

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-19 05:32       aktualizacja: 2018-10-19 10:01       CZYTELNICY
  A A A

Głos z worka. Komentarze Czytelników o organizacji wyborów samorządowych

Głos z worka. Komentarze Czytelników o organizacji wyborów samorządowych
Fot. Fotolia
Jestem urzędnikiem wyborczym. I to ja przygotowuję i przeprowadzam wybory, sama drukuję listy obecności, przygotowuję uchwały czy protokoły – pisze pani Magda.

Publikujemy przegląd komentarzy Czytelników związanych z przeprowadzeniem wyborów samorządowych.

„W tegorocznych wyborach samorządowych mam o wiele więcej pracy niż wcześniej. To jest masakra - stres mnie zabija. Oprócz wszystkich zadań, które musieli wykonywać pracownicy urzędu, dochodzi obsługa urzędnika wyborczego, [który] w niczym nie doradzi, bo się nie zna na zadaniach mu przypisanych” – narzeka Koza.

„W urzędach mamy dwa razy więcej pracy niż dotychczas, mniej czasu, a do tego wszystkiego jeszcze na głowie mamy urzędnika wyborczego, który nie ma pojęcia, co się dzieje. Nie dość, że nie wiadomo w co ręce włożyć, to jeszcze trzeba wszystko urzędnikowi wyborczemu tłumaczyć (rzadko ze zrozumieniem). Jednym słowem organizacja tych wyborów jest najgorsza, odkąd pracuję w samorządzie tj. od 20 lat” – wtóruje Zuzka.

„Realia są takie, że pracownicy samorządowi wykonują swoje obowiązki pracownicze i dodatkowo obsługują wybory. Większość czynności wyborczych (gotowych, przygotowanych) podlega uzgodnieniu z urzędnikiem wyborczym. Czarna robota zrobiona - urzędnik zaakceptuje” – opisuje Katarzyna.

„Urzędnik w naszej gminie po każdym pytaniu zadanym na szkoleniu przez członków komisji dzwonił do delegatury KBW w celu uzyskania odpowiedzi” - pisze Waleria. A Strus dodaje: „U nas urzędnik miał problemy z prawidłowym przeczytaniem prezentacji przygotowanej przez KBW. Nie dało się tego słuchać, normalnie uszy więdły”.

Z takim obrazem urzędnika wyborczego nie zgadza się Magda. „Jestem urzędnikiem wyborczym. Czytając większość komentarzy, jest mi po prostu przykro” - pisze. „Posiadam wieloletnie doświadczenie w wyborach: byłam członkiem OKW, kalkulatorem wyborczym, pełnomocnikiem ds. wyborów. I to ja przygotowuję i przeprowadzam wybory, sama drukuję listy obecności, swoje prezentacje, przygotowuję im uchwały, protokoły posiedzeń, odbioru lokali itp.” – wylicza.

Magda przyznaje, że są niedociągnięcia. „Nie mamy podglądu do systemu WOW. Wtedy nie trzeba by było angażować pełnomocnika ds. wyborów” - wskazuje. I apeluje: „proszę nie wrzucać wszystkich do jednego worka”.

Mirabelqa80 z kolei zwraca uwagę na pracę w obwodowych komisjach wyborczych. „Zapytajcie członków obwodowych komisji - większość z nich nie ma czasu na spotkania przed wyborami, szkolenia, ale każdy wie, ile dostanie za pracę” - podsumowuje. „Słyszałam od wielu, że przecież to przewodniczący i zastępca OKW biorą kasę, niech pracują” – pisze.

Zgadza się z nią Koza: „Śpię po 4 godziny dziennie, aby jak najlepiej przygotować wybory. Cała nadzieja w odpowiedzialności członków obwodowych komisji wyborczych, a i te w dużej części składają się z osób przypadkowych” - ocenia. „Jest to wina części Komitetów wyborczych, które organizują łapankę na członków komisji, zachęcając ich tylko i wyłącznie apanażami jakie otrzymają. A gdzie odpowiedzialność? – zastanawia się Czytelniczka.

aba/
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-10-24 08:53:19
pracownik: Jedna sprawa powinna być powiedziana głośno. Maksymalna kwota, jaką urzędnik wyborczy może zyskać za wybory to 13 422,00 zł, czyli 4 474,00 zł za miesiąc. U nas urzędnik wyborczy otrzyma prawie 10 000,00 zł za swoją pracę.

Zmiana kodeksu wyborczego jest NIEZBĘDNA. Powrót do normalności, albo konkretny podział zadań. Dość rozmydlania kompetencji i obowiązków uchwałami Państwowej Komisji Wyborczej. Dużo więcej można byłoby napisać...
 
2018-10-23 18:26:15
Wacław: A nasz urzędnik wyborczy nigdy nie uczestniczył w wyborach. Chyba to zadanie powinno wam wystarczyć.

Całą robotę za urzędnika wykonał urząd, urzędnik nie podał swojego numeru kontaktowego aż do dnia wyborów, nie pełnił żadnego dyżuru, oprócz dnia wyborów.

Nadana nam Pani Patrycja była osobą chamską i arogancką, wykonywała swoją pracę bez najmniejszego przygotowania.

Szkolenie dla przewodniczących polegało na dwugodzinnym odczytaniu informacji ze slajdów oraz wytycznych. Szkoleniem członków komisji mieli zająć się przewodniczący.

Na większość pytań dot. wyborów odpowiadała iż trzeba przeczytać wytyczne, albo że za to odpowiada urząd.

Na spotkaniu z członkami komisji obwodowych na których wybierało się przewodniczących obiecała przesłać materiały na zebrane adresy e-mail czego nie zrobiła aż do dnia wyborów. Wszystkim członkom komisji obiecała identyfikatory ze zdjęciem których przygotowaniem miał zająć się urząd.

Na 90% pytań odpowiedzi szukała dzwoniąc do delegatury lub pytając mnie wprost.

Zaproponowała ba nawet powiadomiła o dniu i godzinie, że poprowadzi szkolenie dla operatorów w komisjach i naszego informatyka, jednak po spotkaniu z nim wykręciła się mówiąc iż to nie jest zadanie.

Żadnej odpowiedzialności za spore pieniądze.
 
2018-10-21 17:41:05
Do Magda: Magda nie przedstawiła innego obrazu urzędnika wyborczego, tylko obraz urzędnika wyborczego, którym jest osoba doświadczona, która wcześniej ZAJMOWAŁA SIĘ wyborami z urzędu. To zupełnie inny obraz, niż urzędnik wyborczy, który nie miał w ogóle styczności z tematem wyborów.
 
2018-10-19 22:22:09
MKW: A niby jakie uchwały i protokoły szykuje urzędnik wyborczy? U nas TKW zawsze miała zapewnioną obsługę biurową, a teraz ludzi z ulicy muszą sami robić zadania, które przez lata robili urzędnicy. Na następne wybory nie będzie chętnych do TKW, bo ja juz do tej pory więcej straciłam na wynagrodzeniu przez prace w TKW, niż zarobię. Urzędnicy wyborczy biorą masę kasy, a niewiele robią. MY swojego w MKW widzieliśmy tylko 1 raz i to przez 30 min. ZERO wsparcia.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25