facebook RSS # #

21.01.2020 11:56

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-16 15:20       aktualizacja: 2018-11-16 11:11       CZYTELNICY
  A A A

Krajobraz "po". Czytelnicy komentują przebieg zmiany władzy

Krajobraz
Fot. Fotolia
Pracuję w urzędzie dwadzieścia lat. Wyprowadziłam gminę z zapaści. I właśnie dowiedziałam się, że będę zwolniona – pisze Skarbnik.

W tym tygodniu najchętniej komentowali Państwo sytuację kluczowych pracowników gminy po wyborach i moment "przekazania władzy" w samorządzie. "Najczęściej ten nowy wójt chce mieć w otoczeniu swoich ludzi do realizacji, jak to się mówi, programu wyborczego. Wtedy wymienia sekretarza" – powiedział nam Leszek Świętalski z ZGWRP. "Skarbnik jest w pewnym sensie chroniony przez radę (….). Po przegłosowaniu uchwały przez radę, stary skarbnik odchodzi albo przestaje być skarbnikiem, ale pozostaje w zasobach pracowniczych urzędu" – wskazał. Czytaj: Przekazanie władzy. Krajobraz po wyborach: skarbnik, sekretarz i "wójtów dwóch"

„Co to oznacza "swoich ludzi w otoczeniu" - nepotyzm? Gmina to nie prywatny folwark. A gdzie prawo - kodeks pracy, konkursy, szacunek dla pracy innych” – dziwi się w komentarzu Samorządowiec.

„Uważam, że każdy szef ma prawo dobierać sobie takich podwładnych jakich chce, przeszkody prawne to idiotyzm i w praktyce fikcja” – stwierdził z kolei Om.

Odezwali się również skarbnicy. „Nie wyobrażam sobie, jak wyglądałaby moja dalsza praca w urzędzie, gdzie wójt i rada zdecydowała się mnie odwołać ze stanowiska. Nawet gdybym pracowała wcześniej w obecnym urzędzie (a nie pracowałam), to jak wrócić na swoje "stare" stanowisko? A co z obecnie na nim pracującym, na bruk?” – dopytuje jeden z nich.

„Pracuję w urzędzie dwadzieścia lat. Wyprowadziłam gminę z zapaści. Mam same pozytywne opinie instytucji nadzorczych. Nigdy nie byłam na dyscyplinie. Właśnie zmienia się u mnie władza. I właśnie dowiedziałam się, że będę zwolniona. Nie pracowałam wcześniej w tym urzędzie jako pracownik” – zwierza się inny Skarbnik.

„Bardzo rzadko po zmianie władzy zmieniają się skarbnicy, ale oczywiście takie sytuacje się mogą zdarzyć i czasami się zdarzają. Trzeba się z tym liczyć, decydując się na to stanowisko” – ocenia Skarbnik płci męskiej. „Jeśli się jest fachowcem, to nie ma się co bać, dzisiaj fachowców brakuje na rynku” - uspokaja.

Według niego sekretarza można zwolnić, wystarczy „uzasadnić, że nie ma się do niego zaufania”. „No chyba że robił jakieś konkretne rzeczy, a nie uprawiał polityki, to może być trudniej go zwolnić” – zastrzega skarbnik.

Jak wskazuje, na stanowiskach sekretarzy pracują różne osoby. „Niektóre coś robią, i to nawet dużo, niektóre robią niewiele (…). W przeciwieństwie do skarbników sekretarze z mocy prawa za nic nie odpowiadają, o ile nie złamią jakichś przepisów (…), natomiast skarbnikom powierzono z mocy prawa wiele obowiązków i już nie da się tak tylko przychodzić do pracy i nic nie robić. Najlepiej jakby w końcu zlikwidowali taką funkcję jak sekretarz, bo to jakiś relikt przeszłości, w ogóle nie jest potrzebna albo dubluje się z innymi stanowiskami, jak choćby na przykład dyrektorzy czy naczelnicy wydziałów organizacyjnych, administracyjnych itp. itd.” – wskazuje. I dodaje: „Skarbnicy, głowa do góry! Będzie dobrze - jak nie tu i teraz, to tam i później”.

Wiele komentarzy wzbudził też temat jakości powietrza. Choć zakaz spalania śmieci obowiązuje w Polsce od 20 lat, to przepis ten jest martwy, bo nie ma realnej kontroli. W 80 proc. gmin praktycznie nikt nie kontroluje spalania w domowych piecach; tam, gdzie kontrole są, pozostawiają wiele do życzenia - przekonuje Polski Alarm Smogowy. Czytaj: Bez kontroli. Polski Alarm Smogowy: w 80 proc. gmin można bezkarnie palić śmieciami

„A niby jak ma urząd ukarać takiego palącego śmieciami? Skoro to albo jakiś alkoholik, albo patologia” – pisze Urzędnik.

„Żałosne. Mam wydelegować urzędniczkę, która będzie ścigać wykroczenia i przestępstwa? A co robią próżniaki z Policji, z gminnych komisariatów? Chodzą na L-4. Może sam pójdę z Panią Sekretarz” - zżyma się Wójt.

„A po co w Polsce jest Policja? Czy tylko umie zatrzymywać kierowców i chronić manifestacje?” – wtóruje Kij. „Samorząd reprezentuje mieszkańców, a państwo jest aparatem przymusu w egzekwowaniu prawa. (…) Administracji specjalnych mamy już chyba 88, a bezradność nadal pełna."

Praktyk z kolei podsumowuje: „Dopóki nie będzie dotkliwych kar, dopóty żadne kontrole nie będą skuteczne. To strata czasu, niezależnie kto je będzie wykonywał. Ludzie nic sobie nie robią z tych apeli, bo wiedzą, że kontrola i tak niewiele im zaszkodzi, a wyroki w sądzie są śmiesznie niskie”.

aba/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-11-19 13:37:16
Teodor: Kompetencje to oni mają. Głównie na papierze. Papier najczęściej zrobiony za publiczne pieniądze w innej publicznej instytucji;)
 
2018-11-16 14:14:43
urzędnik: Przeważnie tam, gdzie rządy zaczynają ludzie przynależący do partii politycznej, bezpartyjni wieloletni fachowcy wywalani są z pracy i zastępowani ludźmi powiązanymi politycznie, często o dużo mniejszych kompetencjach. I to jest smutny obraz naszej administracji publicznej.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25