facebook RSS # #

21.01.2020 11:53

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-04 13:17       aktualizacja: 2019-01-04 14:15       CZYTELNICY
  A A A

Księgowe wiedzą. Komentarze Czytelników m.in. w sprawie wyrównań dla nauczycieli

Księgowe wiedzą. Komentarze Czytelników m.in. w sprawie wyrównań dla nauczycieli
Fot. Fotolia
Ile pracy będzie w związku z tym opóźnieniem, to tylko wiedzą księgowe – pisze Czytelnik o wypłacie podwyżek dla nauczycieli.

Nadmiarowa praca


Samorządy mają obowiązek wypłacić podwyżkę wynagrodzenia dla nauczycieli nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej na dany rok, z wyrównaniem od 1 stycznia – poinformował resort edukacji. Czytaj: Od 121 do 166 zł

Wyrównania będą konieczne, ponieważ nadal nieuchwalony jest budżet państwa i nieprzyjęte rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

„Wiśta wio, łatwo napisać. Ale ile pracy będzie w księgowości w związku z tym opóźnieniem, to tylko wiedzą księgowe” – komentuje Samorządowiec. „Wyrównania, potem korekty godzin ponadwymiarowych, korekty wynagrodzenia chorobowego, korekty deklaracji ZUS itp.” – wylicza. I pyta: „Czy nie można wprowadzać takich zmian na bieżąco?”.

„Rząd daje podwyżki, ale to samorząd ma się martwić, z czego je wypłacić” – podsumowuje Retert.

„Jeśli MEN przejmie finansowanie wynagrodzeń nauczycieli, to w budżecie państwa nie będzie środków na subwencje dla jst na pozostałe zadania! To jest cała tajemnica poliszynela” – twierdzi natomiast Samorządowiec.

Rzecz w alimentach


W tym tygodniu komentowali też Państwo rządową nowelizację zakładającą m.in. aktywizację dłużników alimentacyjnych. Ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Czytaj: Zarobią na alimenty

„Roboty publiczne są finansowane z podatków obywateli. Długi alimentacyjne zobowiązanych zapłacą więc obywatele” - komentuje OldestWoman. „O ubezwłasnowolnieniu samorządu, który nie może nawet wybrać pracownika potrzebnego do robót publicznych, tylko musi zatrudniać tego, kogo wskaże państwo, już nie wspominam” - pisze.

„Dług płaci dłużnik, który otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracę, a nie obywatele” – polemizuje bbb. "Roboty publiczne oznaczają, że to państwo płaci za pracę pracownika, więc może w tym przypadku stawiać pewne warunki. Pracodawca zawsze może całą pensję płacić sam” - dodaje.

"W państwie demokratycznym nie powinno być takiego przymusy jak alimenty. Jest to ubezwłasnowolnienie finansowe, a za tym ograniczenie wolności" - uważa z kolei Jacek.

aba/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-01-07 09:00:24
Gordon: Kiedy w latach dziewięćdziesiątych byłem nauczycielem a w tym dyrektorem szkoły, bardzo cieszyliśmy się z pracy związanej z naliczeniem podwyżek i wyrównań. Pensje w tamtych czasach były zdecydowanie niższe i relatywnie nieporównywalne do innych grup zawodowych. Obecnie nie pracuję już w szkole i obserwuję w oświacie syndrom niedosytu. Wtedy były faktycznie marne wynagrodzenia, obecnie nauczyciele zarabiają przyzwoicie, jednak nadal im mało tylko dlatego, że są nauczycielami i od wielu lat ciągle żądają podwyżek. A już do pasji mnie doprowadza narzekanie, że coś trzeba przeliczyć. Przecież wynagrodzenie jest za pracę inaczej byłaby to zapomoga. Szanowni oświatowcy, weźcie się do roboty najpierw za to co już macie, a jak wykonacie więcej to domagajcie się wyższych wynagrodzeń.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25