facebook RSS # #

20.01.2020 16:23

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-11 15:04       aktualizacja: 2019-01-11 15:54       CZYTELNICY
  A A A

Do spraw wszelkich. Czytelnicy o propozycji PAS przekazania obsługi programu "Czyste Powietrze" do gmin

Do spraw wszelkich. Czytelnicy o propozycji PAS przekazania obsługi programu
Fot. Fotolia
Proponuję wszystko przekazać do gmin. Tam pracują najbardziej kompetentni ludzie, muszą znać się na wszystkim – pisze Czytelnik.

Polski Alarm Smogowy postuluje, żeby przekazać samorządom gminnym nabór wniosków o dotacje na termomodernizację czy wymianę pieców w domach jednorodzinnych z programu „Czyste Powietrze”. Według PAS z tym zadaniem nie radzą sobie WFOŚ. Czytaj: Czyste Powietrze. Polski Alarm Smogowy rozlicza rząd z działań antysmogowych

„Proponuję wszystko przekazać do gmin. Tam pracują najbardziej kompetentni ludzie, muszą znać się na wszystkim” – komentuje JST. „Jedna osoba w małej wiejskiej gminie daje rade sobie ze wszystkim - ma już decyzje środowiskowe, planowanie przestrzenne, wycinkę drzew, zabytki... plus obsługa interesanta” - wylicza.

Jego zdaniem taki pracownik „poradzi sobie i z kolejnym ustawodawczym bublem”. „Nas w gminach nikt nie pyta, czy dajemy radę” – dodaje.

Według Urzędnika sam program „Czyste Powietrze” to bubel. „Czemu ludzie nie wymieniają pieców? Bo ich na to nie stać, to proste jak drut. Sam piec 5 kl. ponad 10 tys. zł, a takich, co mają dochód, żeby się załapać na korzystną zniżkę, to może jest 0,5 proc. Ludzie śmieciami palą, bo na opał nie mają, to co mówić o wymianie pieca, w którym tylko jeden opał można spalać” – wylicza Urzędnik. „To że przerzuci się ten program na gminy, to niczego nie zmieni. Potrzebne są kompleksowe rozwiązania dla każdej grupy społecznej, a nie tylko dla biednych którzy i tak tych pieców nie wymienią” - ocenia.

W odpowiedzi Takise pisze: „Moi najbardziej kopcący sąsiedzi jeżdżą samochodami kupionymi w salonie. W tych przypadkach to nie kwestia biedy, tylko "jaskiniowej" mentalności”.

„Pomysł programu świetny, ale uważam, że dotacje powinny być w części bezzwrotne, gdyż nikt nie chce na starcie mieć ogromnego długu równorzędnego z kwotą dotacji do oddania” – wskazuje natomiast Urzędnik - mieszkaniec.

„Oczywiście, że najlepiej przerzucić to na gminy” – ironizuje Głos anty. „Jeszcze coś do państwowej kasy wpadnie, bo jak gminy będą pośrednikami, to jeszcze VAT od dotacji zapłacą. Bo przecież piec po zamontowaniu stanie się własnością obywatela, więc zgodnie z ustawą o VAT dochodzi do sprzedaży. Ponadto to gmina będzie odpowiedzialna za osiągnięcie efektu ekologicznego” - wskazuje.

„A czy gminy maja zasób ludzi, aby wykonać te zadania? Znowu będzie konieczność zatrudnienia, a kto zapłaci gminom za zatrudnienie?” – zauważa Ela.

aba/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-01-14 09:49:32
Przestraszony urzędnik: Nie daj Boże aby taki program zszedł do gmin. W WFOŚiGW nie jest tak łatwo, każdy beneficjent musi spełnić szereg kryterium (bez gadania) a w gminie na urzędnika się pokrzyczy, to on będzie musiał za wszystkich wypełniać wnioski, to on będzie się musiał martwić dlaczego P. Kowalski nie spełnia kryterium i wymyśleć co zrobić żeby P. Kowalski kryterium spełnił i dofinansowanie dostał itp.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25