facebook RSS # #

21.01.2020 13:27

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-18 14:04       aktualizacja: 2019-01-18 14:07       CZYTELNICY
  A A A

Coś nie halo. Czytelnicy o bilansowaniu systemu gospodarki odpadami

Coś nie halo. Czytelnicy o bilansowaniu systemu gospodarki odpadami
Fot. Fotolia
Gminy albo błędnie policzyły, albo - zachowując poprawność polityczną - dopłacały do systemu gospodarki odpadami – pisze Czytelnik.

Przez lata mieliśmy do czynienia z zaniżaniem opłat za śmieci – uważają eksperci Forum Gospodarki Odpadami. Ich zdaniem średnia cena w przeliczeniu na mieszkańca powinna wynosić ok. 22 zł miesięcznie. Czytaj: Eksperci FGO: bez rozszerzenia odpowiedzialności producentów opakowań ceny śmieci będą rosły

„W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie, bo nawet ponad 100-procentowe, podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci (…) Warto więc zapoznać się, jak to jest we Wspólnocie Europejskiej” – komentuje Czytelnik, podpisany jako „W poszukiwaniu nie tylko straconego czasu”. „Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki tych, co czyhają na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci?” – pyta.

I sam sobie odpowiada: „NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy, po kosztach własnych w tak zwanym systemie „in house”, a więc bez narzutów na realizację misji, którą dla obcych firm niemunicypalnych jest pomnażanie swoich zysków”.

„Skoro eksperci uważają, że przez ostatnie lata ceny za śmieci były zaniżane to jak ten biznes w ogóle się kręcił? Kto do tego interesu dokładał? Firmy świadczące takie usługi na pewno nie były stratne” – uważa Ten, który wystawia śmieci. „Mam wrażenie, że ci eksperci celowo sieją taką propagandę, aby jakoś wytłumaczyć podwyżki. Bo przecież każdy powód zwiększenia dochodów dla firm jest dobry” - ocenia.

„Dokładała do tego gmina, wykorzystując dochody z innych źródeł niż dochody z tytułu opłaty śmieciowej (na przykład dochody z tytułu podatków lokalnych). Nie każda gmina tak robiła, ale część z nich na pewno” – wskazuje w odpowiedzi MKs.

„Założenie tworzonego systemu odbierania i zagospodarowania śmieci było takie, aby "system" się bilansował. Skoro gminy dopłacały do systemu, to coś tu jest nie halo. Wychodzi na to, że albo błędnie policzyły, albo zachowując poprawność polityczną (kłamały) dopłacały do systemu” – kwituje Ten, który wystawia śmieci. „A skoro dopłacały do systemu, to było to niezgodne z prawem” - dodaje.

„Popieram przedmówców. Przeciętny obywatel Polski płaci podwójnie za śmieci - raz przy zakupie towaru, drugi raz za śmieci. Dlaczego rząd nie wprowadzi skupu w sklepach i marketach np. butelek plastikowych, szklanych itp.(…). Nie, bo lobby śmieciowe musi na tym zarobić” – ocenia Obywatelka.

aba/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-01-21 09:38:20
autor: Opłata za śmieci - podwyżka, prąd - podwyżka, woda i ścieki - podwyżki, słabo to wszystko wygląda. Cena paliwa podobna jak w innych (bogatszych) państwach UE. We Francji protestują, bo podobno obniżył im się poziom życia:)
 
2019-01-21 08:05:29
krzysztof.wiszowaty@gmail.com: oczywiście że obywatel płaci podwójnie i nie ma mocy by to zmienić w pojedynkę!
Skup materiałów wtórnych i kompostowniki dla obywateli to coś czego mi brakuje najbardziej. No i odpowiedzialność producentów za opakowania przez nich wytwarzane !

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25