facebook RSS # #

20.01.2020 16:56

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-02-01 16:24       aktualizacja: 2019-02-01 13:18       CZYTELNICY
  A A A

Ile maksimum. Komentarze Czytelników ws. projektu płacowego ZMP

Ile maksimum. Komentarze Czytelników ws. projektu płacowego ZMP
Fot. Fotolia
Pensja wójta, burmistrza czy prezydenta w wysokości maksimum trzy razy najniższego wynagrodzenia w urzędzie na stanowisku urzędniczym – proponuje Czytelnik.

Związek Miast Polskich przygotował projekt nowelizacji, który ma wprowadzić nowy model wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru. Wynagrodzenie wójta, burmistrza, prezydenta miasta uzależnione od przeciętnej płacy w gospodarce i zróżnicowane w zależności od województwa, w którym leży dana gmina, miasto czy powiat – to propozycje ZMP. Czytaj: Pensja wójta i Nowy model wynagradzania

Po naszych artykułach o projekcie o swoje dopominają się w komentarzach pozostali pracownicy samorządowi.

„Kiedy wreszcie ktoś pochyli się nad pracownikami, którzy robią za nich [wójtów, burmistrzów, prezydentów miast] czarną robotę. Jak długo będziemy zarabiać najniższą krajową?” – denerwuje się Maria. „W Biedronce i w Lidlu za wykładanie towaru na półki pracownice zarabiają więcej niż pracownik decyzyjny w urzędzie, który musi znać multum przepisów, musi umieć napisać decyzję administracyjną” - dodaje.

„Czy podwyżka (uzależnienie wynagrodzenia od jakiegoś wskaźnika) tylko dla osób "wybranych", czy też dla pracowników? Przypominam o I stopniu zaszeregowania (…) - kwota niższa niż minimalne wynagrodzenie” – pisze Ziom. „Co ze specjalistami? Ludzie z urzędów uciekają i jest coraz gorzej. Może pora na strajk w stylu +chorobowego+" - zastanawia się.

„Płace w administracji publicznej powinny być wyższe, aby przyciągać i zatrzymywać specjalistów, jeśli chcemy budować profesjonalną kadrę administracji publicznej. (…)Wynagrodzenie powinno być adekwatne do kwalifikacji. Ludzie z wyborów ich mieć nie muszą” – ocenia Kadra.

„A kiedy rozpocznie się dyskusja o sprawiedliwych pensjach dla pracowników pomocy społecznej?” – pyta z kolei Pracownik. „Władze samorządowe owszem ważne, ale pracownicy, którzy zarabiają 1/5 tego, co zarabiają włodarze, zostawieni są jakby na uboczu. (…) W związku z rozmaitymi świadczeniami pomocowymi, również z serii (+)plusów, często mają dochody niższe niż ich klienci. A to bardzo boli” - kwituje.

„A o zastępcach wójta burmistrza, którzy odwalają masę roboty już zapomniano!” – zauważa natomiast Tom.

Dyskusję studzi Om. „Zadaję pytanie: czego mają prawo wymagać Polacy od osób zarządzających dziesiątkami i setkami milionów złotych, dużymi inwestycjami, wieloma instytucjami zatrudniającymi setki i tysiące pracowników, jeżeli otrzymują oni wynagrodzenie na poziomie doradcy klienta w banku czy asystentki dyrektora w korporacji (i to dobrze jeśli aż tyle)” – wskazuje.

Czytelnicy odnosili się również do szczegółów projektu ZMP.

„Proszę mi powiedzieć czym różni się zarządzanie gminą wiejską około 10-11 tysięcy mieszkańców na przykład w województwie dolnośląskim od gminy przykładowo w świętokrzyskim?” – pisze Skarbnik. „W naszym województwie gmina wiejska miała niejednokrotnie budżet większy od sąsiedniej gminy, gdzie burmistrz (bo miasto) zarabiał więcej” – wskazuje.

„Ta mediana jest bez sensu, bo w samym województwie są bogatsze i biedniejsze gminy, nie można tego uśredniać” – uważa Czytelnik podpisany jako Zasady. „Poza tym wszystkie powiaty niezależnie od liczby ludności mają do zrealizowania takie same zadania, w tym także zlecone przez rząd, to jaka stawkę przyjąć do realizacji tych zadań?” – dopytuje.

„Według mnie warto oprócz liczby mieszkańców uwzględnić także wielkość budżetu gminy, wartość jej majątku” - zaznacza Om.

A Realista proponuje: "Maksimum 3 x najniższego wynagrodzenia w urzędzie na stanowisku urzędniczym (niekierowniczym). Może wtedy zaczęli by dbać o podległych im pracowników."

aba/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25