facebook RSS # #

22.02.2019 08:19

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-12-01 12:47       aktualizacja: 2016-12-01 14:21       DEMOKRACJA
  A A A

Spór o samorząd. PO: PiS szuka haków. PiS: To PO pozbawiła JST dochodów

Spór o samorząd. PO: PiS szuka haków. PiS: To PO pozbawiła JST dochodów
Samorządowy gabinet cieni PO:
Tomasz Siemoniak (C),
Jacek Protas (2L), Jacek Jaśkowiak (P),
Jacek Krupa (2P),
Bartosz Arłukowicz (L)
Fot.PAP/M.Obara

Członkowie gabinetu cieni PO akrytykowali rok funkcjonowania samorządów pod rządami PiS. PO powinna mieć pretensje do siebie - odpowiadają politycy PiS.


Tomasz Siemoniak i Jacek Protas zarzucili rządowi, że jego działania dążą do ograniczenia kompetencji, pozbawienia finansowania i zastraszenia niezależnych samorządowców. Politycy Platformy ocenili, że obecnie mamy do czynienia z "pełzającym zamachem stanu na samorząd terytorialny".

Pytany przez PAP o zarzuty posłów PO Arkadiusz Czartoryski (PiS) powiedział, że to PO kilka lat temu "przeprowadziła nowelizację ustawy o finansach publicznych w ten sposób, że pozbawiła dochodów jednostek samorządu terytorialnego".


"Nie zauważono wówczas w sposób właściwy protestów, które organizowali samorządowcy, jak wójtowie, burmistrzowie i prezydenci na ulicach miast w tym w Warszawie" - dodał poseł PiS.


Stwierdził, że obecnie w wyniku działań PO samorządy są w trudnej sytuacji finansowej. "Akurat PO nie powinna w tej kwestii się w ogóle odzywać, chyba żeby przeprosić i prosić o zmianę tamtych przepisów" - dodał Czartoryski.


Wobec samorządowców stosowane są bolszewickie metody, którymi posługiwały się służby PRL - UB i SB - mówił z kolei prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Apelował m.in. do posłów PiS, by nie cofali Polski do "poziomu Białorusi".


Jaśkowiak nawiązał do działań jakie w ostatnich tygodniach wobec dwojga wywodzących się z PO prezydentów miast: Hanny Zdanowskiej i Krzysztofa Żuka podjęły CBA i prokuratura. CBA wystąpiło najpierw do rady miasta Lublina, potem do wojewody lubelskiego o wygaszenie Żukowi mandatu prezydenta (chodzi o złamanie ustawy antykorupcyjnej);


Zdanowska otrzymała niedawno zarzuty związane z poświadczeniem nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytów.


Jaśkowiak ocenił, że działania CBA podjęte wobec Żuka i Zdanowskiej to "szukanie haków" na prezydentów miast, którzy cieszą się poparciem mieszkańców swych miast.


Odpowiedzialny w gabinecie cieni PO za sprawy samorządu Jacek Protas powiedział, że Platforma buduje blok współpracy i oporu przed złym państwem PiS.


- Zapraszamy do współpracy samorządowców, przedsiębiorców, liderów organizacji pozarządowych. Wspólnie przeciwstawimy się tym złym, szkodliwym, łamiącym kręgosłup Rzeczypospolitej działaniom - powiedział Protas.


PO powinna mieć pretensje do swoich samorządowców, że prowadzili swoją działalność w niejasny sposób, a nie do CBA - powiedział PAP wiceszef klubu PiS Marek Suski, który odniósł się do zarzutów polityków PO.


Suski zaznaczył, że większość działań CBA zostało podjętych jeszcze za czasów, gdy rządziła koalicja PO-PSL. "Tylko przed wyborami wstrzymane były niektóre postępowania, żeby nie robić kłopotu Platformie. Sama Platforma to wstrzymywała, więc jeżeli teraz to zostało odblokowane, to nie jest to żadne knucie PiS-u, raczej knuciem Platformy było niewszczynanie postępowań" - powiedział.


"PO powinna mieć pretensje do swoich samorządowców, że prowadzili swoją działalność w niejasny sposób, a nie do CBA, które to wyjaśnia. Samo wyjaśnianie spraw przez CBA nie jest wyrokiem. To dopiero etap przygotowawczy, który będzie oceniać prokuratura a następnie niezawisłe sądy, które nie pałają specjalną miłością do PiS-u" - dodał Suski.


Odniósł się też do zarzutów PO, że PiS "szuka haków" przed wyborami samorządowymi na prezydentów miast, którzy wywodzą się z innej opcji politycznej.


- Dla PO nigdy nie ma dobrej pory, żeby badać nieprawidłowości. Zawsze jest przed wyborami albo po. Tak to jest, że wybory są co cztery lata, więc nigdy nie można byłoby niczego zrobić. Argument cienki, jak na "cienie" przystało. Ten ich gabinet cieni, bierze się chyba z tego, że snują się po Sejmie, jak cienie po przegranych wyborach i nie mogą się odnaleźć. Są cieniem kiedyś silnej Platformy - powiedział Suski.


Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
wk/Serwis Samorządowy PAP


 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25