facebook RSS # #

22.02.2019 08:22

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-12-15 15:56       aktualizacja: 2016-12-15 10:33       DEMOKRACJA
  A A A

Konsultacje on-line. Innowacyjna platforma do uzgodnień społecznych Planów Miejscowych

Konsultacje on-line. Innowacyjna platforma do uzgodnień społecznych Planów Miejscowych
Fot. SmallGIS
Powstało nowoczesne narzędzie ułatwiające gminom przeprowadzanie konsultacji społecznych związanych z opracowaniami planistycznymi.

System konsultacji społecznych MPZP firmy SmallGIS to platforma, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom gmin i ich mieszkańców. Intuicyjna aplikacja dostępna online ułatwia komunikację między interesantem a urzędem (elektroniczna obsługa wniosków i uwag), oferując dodatkowo przejrzystą formę prezentacji informacji planistycznej na interaktywnej mapie.

Dlaczego jest to rozwiązanie odpowiednie zarówno dla gmin jak i mieszkańców? Interfejs aplikacji został zaprojektowany tak, aby nieprzeszkolony użytkownik nie miał problemu z jej obsługą. Gmina nie ma potrzeby organizacji dodatkowych szkoleń dla urzędników.

Dzięki zastosowaniu kontrastowej szaty graficznej użytkownik nie będzie miał problemu z odszukaniem interesujących go treści. Aplikacja jest rozwiązaniem webowym – aby z niej skorzystać wystarczy przeglądarka internetowa oraz dostęp do sieci. Brak jest wygórowanych wymagań sprzętowych, często spotykanych w rozwiązaniach klasy desktop, wymagających instalacji na dysku komputera.

Panel urzędnika wyposażono w szereg narzędzi umożliwiających sprawne zarządzanie danymi o procedurach planistycznych zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Pracownik gminy wprowadza do systemu informacje o poszczególnych etapach procedury planistycznej, ma możliwość dołączenia odpowiednich załączników w postaci grafik, dokumentów czy hiperłączy. Dzięki temu informacja dotycząca danej procedury jest przechowywana w jednym miejscu.

Dodatkowo z procedurą zostaje powiązana informacja o jej zasięgu przestrzennym. Urzędnik zarządza również tym, jakie treści zostaną opublikowane na panelu mieszkańca. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość pracy na wersjach roboczych etapów procedury, zanim dany etap wejdzie w życie.

Kolejną zaletą aplikacji jest łatwość wygenerowania wniosku lub uwagi do konsultowanego projektu planu miejscowego dla wybranego obszaru. Dzięki zastosowaniu formularza wniosku, dokumenty generowane w aplikacji zachowują jednolitą formę. Mieszkaniec nie musi zatem poszukiwać właściwego formularza.

Dodatkowo system tworzy i przesyła do gminy elektroniczne wersje wniosków. Obsługa wniosku po stronie urzędu odbywa się również za pomocą odpowiedniego formularza. Po rozpatrzeniu wniosku odpowiedź zostaje wysłana do mieszkańca, który w systemie może sprawdzić status wysłanego wniosku. Informacja o statusie jest widoczna również w panelu urzędnika. Dzięki takiemu usprawnieniu komunikacji z mieszkańcami obie strony oszczędzają cenny czas.

Istotnym elementem systemu jest komponent mapowy. Dzięki zastosowaniu rozwiązań klasy GIS (ang. Geographic information Systems) zasięgi projektów planistycznych są widoczne na interaktywnej mapie. Interesant może zatem bezpośrednio z mapy wskazać nieruchomość, dla której chciałby podejrzeć informację planistyczną. Nawigacja w oknie mapy, jak i w panelach bocznych jest niezwykle intuicyjna. Geometria obszarów na mapie jest zintegrowana z ich danymi opisowymi.

Dostawca systemu zakłada dalszy rozwój aplikacji - planowane jest wdrożenie opcjonalnych modułów umożliwiających m.in. generowanie wyrysów z opracowań, czy obsługę wniosków do budżetu obywatelskiego.
Platforma do konsultacji społecznych została stworzona przez firmę SmallGIS, jedną z wiodących firm na rynku GIS w Polsce. Krakowska spółka może poszczycić się budową m.in. krajowego systemu do zarządzania ewidencją miast ulic i adresów dla Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, z którego korzystają setki urzędów.

Firma posiada również długoletnie doświadczenie w dostarczaniu rozwiązań geoinformacyjnych dla instytucji publicznych na terenie całego kraju.

Gminy zainteresowane pozyskaniem licencji na system prosimy o kontakt pod adresem mpzp@smallgis.pl lub poprzez stronę http://www.smallgis.pl./

ARTYKUŁ SPONSOROWANY Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam i artykułów sponsorowanych
ZAŁĄCZNIKI: Fot. SmallGIS
ZAŁĄCZNIKI: Fot. SmallGIS
ZAŁĄCZNIKI: Fot. SmallGIS
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25