facebook RSS # #

20.02.2019 01:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-17 15:18       aktualizacja: 2017-03-17 15:33       DEMOKRACJA
  A A A

Czysta hipokryzja. Czytelnicy o motywach obrony samorządności

Czysta hipokryzja. Czytelnicy o motywach obrony samorządności
Fot. Fotolia
Protesty „wiecznych” włodarzy to czysta hipokryzja. Może czas spojrzeć w lustro i posłuchać, czego oczekują rozczarowani wyborcy – pisze Zbigniew Rybak.

Jak poinformowaliśmy, samorządowcy z całej Polski wzięli udział w zorganizowanym w Warszawie Forum Samorządowym, podczas którego zaapelowali o obronę samorządności terytorialnej w kraju. W ich ocenie, zapowiadane przez rząd zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji państwa i pozbawienia samorządu możliwości uczestnictwa w sprawowaniu władzy publicznej.

Zdaniem naszych czytelników apel ten uwarunkowany jest różnymi motywami. Poniżej publikujemy wybrane komentarze.

„Protesty „wiecznych” włodarzy to czysta hipokryzja. Panowie, nie pamiętacie jak kolonizowaliście administrację samorządową (…)? Dzisiaj, kiedy te same metody zastosowali wasi koledzy w polityce wobec was - protestujecie? Może czas spojrzeć w lustro i posłuchać, czego oczekują rozczarowani wami wyborcy. Ponad 60 proc. chce max dwóch kadencji” – komentuje Zbigniew Rybak.

Jak dodaje: „Znamienny jest fakt, że żadna ze stron sporu nie widzi potrzeby oddzielenia stanowisk politycznych od merytorycznych, odpolitycznienia i obiektywnego zatrudniania w administracji, ograniczenia liczby radnych i sensownego wyposażenia rad w realne kompetencje (…). Kolonizacja administracji przez polityków trwa - a właśnie to zjawisko najbardziej szkodzi państwu i wkurza obywateli”.

Samorządowiec podkreśla: „Gdyby temu gremium rzeczywiście zależało na (…) mieszkańcach gmin, to walczyliby o większe środki na realizowane ustawowe zadania, a nie walczyli o swoje zasiedziałe stołki. Nie ma to nic wspólnego z samorządnością. Dlaczego nie walczycie o to, żeby samorządy miały cokolwiek do powiedzenia np. w sprawach inwestycyjnych, aby mogli zdroworozsądkowo podejść do indywidualnych spraw obywateli, aby wójtowie (…) byli słyszalni w walce z prawniczymi absurdami”.

Czytelnik o nicku asdasdasda kwituje: „Kolesie się bronią”.

Z kolei jotka pisze: „Nie chcemy, aby było tak, że to państwo (…) ustanawia jakieś uprawnienia wspólnotom mniejszym z pominięciem ich podmiotowości. Wówczas mamy do czynienia z tyranią państwa. Ono ma dbać o to, żeby te mniejsze organizacje funkcjonowały bez przeszkód, zgodnie z potrzebami ludzi. Podmiotowo, po prostu. Polski model samorządności uwzględnia takie postulaty”.

Dziękujemy za wszystkie głosy w dyskusji. Zachęcamy do dalszego komentowania samorzad@pap.pl.

Czytaj: Forum Samorządowe: apel o obronę samorządności

Czytaj też: Forum Samorządowe. Mówią uczestnicy

dap/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 12 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-24 15:17:58
janush: Przepraszam ,może jestem naiwny ale nie interesuję się wielką polityką i mam pytanie : kto obecnie wybiera tych samorządowców tj wójtów, prezydentów???? Słyszę że wszyscy mieszkańcy gminy wybieraja te Panie i Panów!!! To chyba lepiej niż jakiś tam szef partii!!! A pomysł zę 2 kadencję dla wyboru samorządowców to pomysł b.dobry ale dla wszystkich łącznie z posłami!!!
 
2017-03-23 21:02:23
ziomm: Ja postuluję o jedną rzecz. Skoro tak chcą dwukadencyjności, niech wprowadzą to w sejmie i senacie. Ot tak.
 
2017-03-22 09:08:12
bbb: "Partia polityczna potrzebna od zaraz"
Polityka przez duże P wkracza do małych gmin. W najmniejszej gminie nie będzie wójta bez zaplecza partyjnego. Przecież po dwóch kadencjach taki wójt musi coś robić. Tylko duża organizacja jaką jest partia polityczna to zagwarantuje. Podobnie z mniej czy bardziej niezależnymi prezydentami dużych miast.
 
2017-03-21 10:13:11
e: Samo-rządny - też mam takie wrażenie. Serwis Samorządowy należy do PAP, a ta działa zgodnie z linią obecnej władzy. Poza tym, czy Państwo zauważyliście, że samorządowcy boją się komentować na forum? Za poprzedniej władzy - gdy coś nie podobało się np. źródło, to pisano otwarcie co "im leży na żołądku". Teraz prawie nie ma komentarzy samorządowców, bo boją się, że zostaną namierzeni i mogą zaszkodzić swoimi wypowiedziami swojej jst. i sobie też oczywiście.
 
2017-03-20 14:02:31
Bonifacy Krówka: POLITYCY ZOSTAWCIE SAMORZĄDY W SPOKOJU !
Bo w tym kraju zostaną same igrzyska, a ktoś musi codziennie pracować na rzecz coraz biedniejszych ludzi.
RURA KANALIZACYJNA , CZY DROGA MAJĄ śREDNICĘ , DŁUGOŚĆ, SZEROKOŚĆ I NIE MAJĄ WYMIARU POLITYCZNEGO. SAMI UMIEMY WYBIERAĆ GOSPODARZY GMIN.
kTÓRE PAŃSTWO NA ŚWIECIE CHCE WYRZUCAĆ Z ROBOTY NAJLEPSZYCH Urzędników, KTÓRZY SIĘ SPRAWDZAJĄ ? TYLKO GŁUPIE !!!!
 
2017-03-20 13:33:54
jst: Te szczytne hasła wójtów i burmistrzów to walka o prawo pierwszeństwa do koryta, to ochrona lokalnych sieci powiązań interesów, klik i koterii. Z tych szczytnych frazesów można wywnioskować że są niezastąpieni. Brak ograniczenia kadencji prowadzi do wielu nadużyć.
 
2017-03-20 12:25:34
Samorzadowiec: Obrona samorządności, to nie żadna hipokryzja. Wprowadzenie kadencyjności też nie rozwiązuje sprawy dotyczącej zasiedzenia na stanowiskach wójtów, burmistrzów czy prezydentów. Problemem w każdym z tych przypadków, jest brak właściwych postaw obywatelskich i niska frekwencja w wyborach. Nikt, nikogo na stanowiska ww. nie usadza przed wyborami, a są to tylko osoby poddane wyborowi społecznemu. Chcesz kandyduj, a wyborcy zdecydują czy się nadajesz. O tym czy zostaną wybrani jedni czy drudzy decydują osoby, dla których uczestnictwo w wyborach jest świętym, konstytucyjnie zagwarantowanym prawem i niepisanym obowiązkiem. Wprowadzanie kadencyjności, z całym szacunkiem dla zwolenników tego rozwiązania, nic nie zmieni, jeśli nie zaczniemy korzystać ze swojego prawa wyborczego. To, że 50%, 60%, 70% czy wskazalibyśmy inną wyższą liczbę procentową zwolenników kadencyjności, bez wzrostu uczestnictwa w wyborach, sytuacji nie jest w stanie zmienić, co najwyżej wybory zostaną tylko bardzo mocno upolitycznione, a wg minie o to wszystkim krzykaczom o wprowadzenie kadencyjności chodzi. Zacznijmy czynnie uczestniczyć w wyborach tak jak to się dzieje w wielu bardziej cywilizowanych w tym zakresie krajach, a nie będzie trzeba czynić żadnych regulacji politycznych. Wyborcy sami wiedzą, co dla nich jest najlepsze i kto funkcję ich gospodarza będzie pełnił najlepiej.
 
2017-03-20 11:13:47
kij: Czy my w Polsce musimy wszystko zepsuć aby coś zrozumieć?
Po to są samorządy , aby to ludzie sami wybierali swoich włodarzy a nie jak onegdaj bywało przywożono ich w teczce. W PRL-u też były głosowania, tyle ,że listę układała partia.
Czyżbyśmy tęsknili za tamtymi czasy??????
 
2017-03-20 10:25:47
Samo-rządny: cóż, odnoszę nieodparte wrażenie, że Serwis Samorządowy realizuje politykę PiS. a co do meritum - kto zabrania Nowakowi, Kowalskiemu czy Malinowskiemu startować w wyborach samorządowych? kto mu broni przekonać wyborców, że będzie lepszym gospodarzem od tego co jest już ileś tam kadencji?! Bo jeśli aktualny włodarz jest złym gospodarzem to mu podziękują nawet po jednej kadencji. Tylko, niech WYBORCY o tym zdecydują a nie przepis partii, która chce zawłaszczyć całą władzę w tym kraju. Na to chyba nie ma zgody.
 
2017-03-20 09:25:13
góral: asdasdasda: nie pleć bzdur polityków PiS=PZPR o kolesiach
tu nie chodzi o kadencyjność
chodzi o partyjniactwo czyli tylko partie mogą wystawiać kandydatów na radnych, wójtów ... i to jest GROŹNE !
ale jak kolesie z PiS działają to widzimy na przykładzie Misiewiczów, Obajtków ...
 
2017-03-20 09:14:38
jst: Te szczytne hasła wójtów i burmistrzów to walka o prawo pierwszeństwa do koryta, to ochrona lokalnych sieci powiązań interesów, klik i koterii. Z tych szczytnych frazesów można wywnioskować że są niezastąpieni. Brak ograniczenia kadencji prowadzi do wielu nadużyć.
 
2017-03-20 08:37:46
asdasdasda: Zacytowano mnie !! Chciałbym z tego miejsca pozdrowić mamę, tatę, siostrę i sąsiadów :)

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25