facebook RSS # #

22.02.2019 08:15

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-26 22:14       aktualizacja: 2017-03-27 21:08       DEMOKRACJA
  A A A

Apel o dialog. Prezydenci 12 miast zaapelowali do premier oraz marszałków Sejmu i Senatu

Apel o dialog. Prezydenci 12 miast zaapelowali do premier oraz marszałków Sejmu i Senatu
Fot. Fotolia
Prezydenci 12 głównych polskich miast zaapelowali w piątek w Warszawie do premier oraz marszałków Sejmu i Senatu o podjęcie dialogu przy proponowaniu zmian dotyczących samorządu. „Oczekujemy otwartości, dialogu społecznego i przestrzegania konstytucji” - powiedziała prezydent Warszawy.

Prezydenci miast zgromadzili się w piątek w Warszawie na obradach rady fundacji Unii Metropolii Polskich. Obecnie przewodniczącą rady jest prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Podjęliśmy zgodnie, razem, bez względu na to, jakie mamy afiliacje polityczne, uchwałę, która przede wszystkim zwraca uwagę marszałkowi Sejmu, marszałkowi Senatu i pani premier, że jest gwałcona preambuła konstytucji, która mówi o konieczności podjęcia dialogu. Nie ma żadnej dyskusji, jeśli chodzi o ustrój samorządowy, na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego" - powiedziała na briefingu Gronkiewicz-Waltz, której towarzyszyli prezydenci pozostałych miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.

Prezydent stolicy dodała, że Unia domaga się zaprzestania wnoszenia przez posłów projektów ustaw, które dotyczą samorządów, bo - jak stwierdziła - takie projekty "w ogóle nie są dyskutowane", a władze samorządowe są ciągle zaskakiwane.

Pod apelem "o opanowanie chaosu przy projektowaniu zmian ustrojowych w samorządzie terytorialnym" podpisali się prezydenci 12 miast: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

"Apelujemy do władz Rzeczpospolitej, aby zmieniły styl i praktykę zarządzania zmianami ustrojowymi w samorządzie terytorialnym. Takie fundamentalne kwestie o wymiarze konstytucyjnym i ogólnospołecznym, jak np. ordynacja wyborcza, muszą być traktowane z najwyższą powagą. Należy zerwać z niedobrą praktyką, że najważniejsze sprawy są przeprowadzane w trybie inicjatywy grupy posłów partii rządzącej" - głosi apel prezydentów miast.

Domagają się, aby wszystkie projekty zmian ustrojowych były przedmiotem prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. "Oczekujemy, że sprawy dotyczące poszczególnych samorządów będą konsultowane i uzgadniane z samymi zainteresowanymi, zgodnie z zasadą +nic o nas bez nas+. Jesteśmy przekonani, że powrót do partnerskich relacji między władzami centralnymi i samorządami jest zgodny z polskim interesem narodowym i oczekiwaniami obywateli naszego państwa" - głosi apel włodarzy miast.

Prezydenta Wrocławia Rafał Dutkiewicz powiedział, że oprócz apelu, prezydenci miast na spotkaniu w Warszawie potwierdzili przyjęcie dokumentów, które pojawiły się 16 marca na spotkaniu 1500 samorządowców. "Wówczas samorządowcy zrzeszeni w sześciu korporacjach powołali Samorządowy Komitet Protestacyjny. Unia Metropolii Polskich dzisiaj potwierdziła przyłączenie się do tego komitetu protestacyjnego" - powiedział Dutkiewicz.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przekonywał, że "przygotowywany jest zamach na niezależność, kompetencje samorządu terytorialnego". "Pierwszy raz, po 27 latach udanego projektu samorządowego, prezes (PiS Jarosław - PAP) Kaczyński chcą samorządowi odebrać kompetencje i to się już odbywa" - powiedział Adamowicz.

Niedawno prezes PiS zapowiedział propozycje zmian w ordynacji wyborczej do samorządów. Chodzi m.in. o ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zmiana miałaby obowiązywać już od najbliższych wyborów samorządowych w 2018 r.

Unia Metropolii Polskich - jak można przeczytać na jej stronie internetowej - powstała w Krakowie w 1990 roku z woli prezydentów miast: Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. W 1993 r. Unia zarejestrowała się jako fundacja miast i została jednym z inicjatorów utworzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Dziś w Unii Metropolii Polskich współdziała 12 głównych polskich miast.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
kkż/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-27 10:10:24
JA: Panie Wojtania, czy Pan uważa, że członkowie Metropolii nie znają prawa? i tylko Pan analizuje wszystko poprzez zgodność z prawem?
Otóż UMP działa od 1990 roku i wtedy nie było jeszcze zapisu art. 45 UFP, został on nadany w 2005 roku w art. 30 w UFP.
 
2017-03-27 08:11:56
Opanować chaos: A czy Łódź wyciąga konsekwencje prawne za łamanie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach? plus.expressilustrowany.pl/wiadomosci/a/jak-wywozi-sie-lodzkie-smieci,11920084
 
2017-03-25 17:40:33
Tomasz Wojtania: ...zastanawiam się czy miasta tworzące UMP nie łamią przypadkiem ustawy o finansach publicznych, i czy sama UMP jest legalnym czy nielegalnym przedstawicielem JST ?

Chodzi o art. 45 ustawy o finansach publicznych z którego wynika, iż ze środków publicznych nie można tworzyć fundacji na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 2016 r. poz. 40).

Przecież UMP jest fundacją pod nazwą „UNIA METROPOLII POLSKICH”.
Fundacja działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach.

A zatem działa niezgodnie i nielegalnie, gdyż narusza art. 45 UOFP.

Fundacja ta zgodnie z jej statutem jest ogólnopolską organizacją jednostek samorządu terytorialnego, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 5 ust. 3 i art. 20 ust. 1 pkt 3 lit. a w związku z art. 23 ustawy z dnia 6 maja 2005 r. o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej.

Sęk w tym, że we wspomnianych przepisach, o ile wspomniana jest UMP jako organizacja reprezentująca JST, o tyle ustawa nie wspomina, że może mieć ona formę prawną fundacji.

Miasta tworzące UMP chyba tworzą nielegalną fundację.

Mylę się?


 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25