facebook RSS # #

22.02.2019 08:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-06-05 17:38       aktualizacja: 2017-06-06 12:53       DEMOKRACJA
  A A A

Super Gala. Laureaci nagrody Super Samorząd 2017

Super Gala. Laureaci nagrody Super Samorząd 2017
Fot.PAP/T.Gzell
Organizacje mieszkańców i władze lokalne siedmiu gmin zostały laureatami nagrody Super Samorząd 2017. Tytuł i statuetki przyznawane są za współdziałanie wspólnoty lokalnej z samorządem na rzecz najbliższego otoczenia.

Organizacje mieszkańców i władze lokalne gmin: Nasielsk (mazowieckie), Siechnice (dolnośląskie), Kluczbork (opolskie), Międzyrzec Podlaski (lubelskie), Ustrzyki Dolne (podkarpackie), Lisewo (kujawsko-pomorskie) oraz Kłodawa (lubuskie) zostały laureatami nagrody Super Samorząd 2017.

Gala rozdania nagród odbyła się w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie. Statuetki i dyplomy oraz tytuły Super Samorząd przyznawane są za dokonanie pozytywnych zmian w miejscu zamieszkania. Otrzymują je wspólnie uczestnicy akcji oraz wspierające ich władze lokalne; nagrody unaoczniają, że samorząd to wspólnota ludzi, a nie tylko przedstawiciele władz.

„Co jest potrzebne, aby samorząd był super? (…) Konieczna jest umiejętność kontaktu z władzami, wiele można osiągnąć tam, gdzie jest wola partycypacji" – powiedział podczas gali Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Jego zdaniem to, że raz na jakiś czas wybiera się władze, nie oznacza, że oprócz tego mieszkańcy są pozbawieni wpływu na los wspólnoty. „Każdy z nas może aktywnie działać na rzecz dobra wspólnego, które jest postrzegane z perspektywy własnej rodziny, ulicy, dzielnicy, wsi, grupy społecznej, czy też całej gminy” – podkreślił.

Zdaniem RPO, aby te działania były dobrze realizowane, potrzebna jest wiedza o potrzebach ludzi i zasobach, jakimi dysponuje dany samorząd. Niezbędna jest też aktywność w myśleniu i działaniu, umiejętność współpracy, w tym z władzami, zdolność do kompromisów oraz zadbanie o interesy najsłabszych.

„Widać wyraźnie na przykładzie jednostek samorządu terytorialnego, że demokracja nasza nie sprowadza się tylko do tego, że wybieramy rządzących i na kilka lat zapominamy (…), ale jest to demokracja deliberacyjna, czyli za każdym razem staramy się dyskutować o naszych sprawach, kontrolować rządzących, domagać się respektowania określanych wartości i mamy do tego instrumenty” – dodał.

Akcja Masz Głos angażuje w szczególności grupy, które stereotypowo nie są uważane za aktywne. „Większość naszych uczestników i uczestniczek działała z dala od wielkich miast, a wśród nominowanych do nagrody dominują organizacje z terenów wiejskich” – podkreśliła Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego.

Udział w akcji, w edycji 2016/2017, wzięło łącznie 350 grup z całej Polski. Przez cały rok uczestnicy zajmowali się ulepszaniem przestrzeni publicznej, dostosowywaniem działania lokalnych instytucji do potrzeb społeczności, przekonywaniem władz oraz mieszkańców do większej otwartości na współpracę i wprowadzaniem metod wspólnego podejmowania decyzji.

Nominowanych zostało 14 grup z 12 województw. Fundacja przyznała także wyróżnienia.

Nagroda Super Samorząd przyznawana jest od 2011 roku tym grupom uczestniczącym w akcji Masz Głos, które wprowadziły najbardziej znaczące zmiany w swoim otoczeniu, współpracując przy tym z władzami samorządowymi i z całą społecznością.

Program Masz Głos, Masz Wybór powstał w 2002 roku w Fundacji Batorego po to, by zachęcać obywateli i obywatelki do angażowania się w życie lokalnych społeczności. Chodziło o pokazanie, że głos mieszkańców ma znaczenie, że powinni się wypowiadać i mogą współdecydować o przyszłości swojej gminy nie tylko podczas wyborów, ale na co dzień.  

We wrześniu ruszy nabór do kolejnej edycji akcji. Więcej na www.maszglos.pl

Nominowani do nagrody Super Samorząd 2017

Lista laureatów z opisem działań oraz wyróżnionych w plikach poniżej
 
Kkż/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25