facebook RSS # #

22.02.2019 08:08

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-07-03 12:13       aktualizacja: 2017-07-03 14:36       DEMOKRACJA
  A A A

Budżet obywatelski. Samorządom potrzebna jest aktywność obywateli

Budżet obywatelski. Samorządom potrzebna jest aktywność obywateli
Fot. XI Forum Regionów w Krynicy
Kwintesencją innowacyjnego samorządu jest budżet obywatelski. Dzięki niemu lokalna społeczność nareszcie ma możliwość podejmowania konkretnych decyzji – mówił podczas debaty „Innowacyjny samorząd” Dominik Jaśkowiec, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Zorganizowane w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu spotkanie zapoczątkowało cykl debat o samorządzie poprzedzający XI Forum Regionów w Krynicy, które odbędzie się w dniach 5-7 września 2017 r.

„Idea budżetu partycypacyjnego polega na tym, że mieszkańcy zgłaszają swoje pomysły, samorząd je weryfikuje, a później poddawane są one ocenie lokalnej społeczności podczas głosowania. To także przejrzysty proces decyzyjny i skuteczny sposób na edukację mieszkańców w zakresie kompetencji samorządu, wreszcie osłabianie ruchów związanych ze społecznym protestem. To także większa identyfikacja mieszkańców z działaniami lokalnych władz” – mówił Jaśkowiec.

Jedną z części spotkania była rozmowa o społeczeństwie obywatelskim, aktywności NGO i formach wsparcia, na jakie ze strony samorządu mogą liczyć organizacje pozarządowe.

„Stosunek do organizacji pozarządowych to nie jest efemeryda, to podejście długofalowe. Gdybyśmy popatrzyli na ostatnie lata, to co roku zwiększa się kwota przeznaczona na działania organizacji pozarządowych. Mówiąc o roku 2016, przekazaliśmy bezpośrednio do organizacji pozarządowych 26 mln zł, rozłożonych na bardzo szeroki wachlarz aktywności. Najwięcej pieniędzy przeznaczyliśmy na szeroko rozumianą kulturę: mecenat Małopolski, ochrona zabytków - to obszary przez nas od lat mocno wspierane” – powiedział Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Uczestnicy debaty podkreślali również, że znaczący wkład w innowacyjne działania samorządu ma Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości, które zajmuje się wspieraniem rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Rafał Solecki, dyrektor Centrum zapewniał, że środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego dają samorządom ogromne możliwości w realizowaniu takich przedsięwzięć, jak aktywne centra informacji.

„To przede wszystkim konkretna pomoc dla tych, którzy są daleko od rynku pracy i na działalność gospodarczą mogą otrzymać bezzwrotne dotacje. To także możliwość aktywizacji i wsparcie osób niepełnosprawnych oraz kształcenie zawodowe uczniów” - wyjaśniał.

Za flagowy projekt realizowany przez Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości Solecki uznał Małopolską Chmurę Edukacyjną. To innowacyjny w skali Europy projekt polegający na przeprowadzaniu przez pracowników wyższych uczelni dodatkowych zajęć on-line w małopolskich szkołach ponadgimnazjalnych. Dzięki projektowi w szkołach powstają nowoczesne sale, a uczniowie już w szkołach ponadgimnazjalnych mają możliwość uczestniczenia w akademickich wykładach.

Praca Departamentu Turystyki i Sportu Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego opiera się w głównej mierze na aktywności lokalnej społeczności i jej przedsiębiorczości.

„Główną formułą wsparcia samorządów jest pomoc finansowa udzielana gminom. To dotyczy przede wszystkim projektów związanych z zagospodarowaniem czasu dzieci i młodzieży. Szczególnym sukcesem okazał się realizowany w zimie projekt nauki jazdy na nartach pod nazwą +Jeżdżę z głową+, skierowany do klas młodszych szkół podstawowych. Jego liderami okazały się gminy subregionu sądeckiego” – mówił szef departamentu Tomasz Urynowicz.

Jak podkreślił, sądecczyzna jest liderem w pozyskiwaniu środków finansowych na tego typu przedsięwzięcia. „Sztandarowe projekty związane z turystyką, jakie udało się zrealizować, to szlak architektury drewnianej i małopolski szlak turystki kolejowej. Jest on wynikiem aktywności nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei” - dodał.

Zadanie publiczne, współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017 – „Wymiar samorządowy i obywatelski polskiej polityki zagranicznej 2017".


Źródło: XI Forum Regionów w Krynicy
Kkż/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25