facebook RSS # #

17.01.2019 06:48

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-06 09:38       aktualizacja: 2017-09-06 16:05       DEMOKRACJA
  A A A

Forum Regionów. W Krynicy o przyszłości samorządów

Forum Regionów. W Krynicy o przyszłości samorządów
Fot. PAP/J.Krzemiński
Samorządy muszą walczyć o większą autonomię i o zahamowanie centralizacji państwa – wzywali samorządowcy podczas Forum Regionów w Krynicy.

Tegoroczną edycję krynickiej debaty samorządowej rozpoczął panel dyskusyjny pt. „Jakie zmiany czekają nas w samorządach?”. Panelistami byli Sebastian Chwałek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego, Ludwik Węgrzyn, prezes Związku Powiatów Polskich i starosta bocheński, Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa oraz Thomas Kufen, prezydent jednego z największych niemieckich miast – Essen.

Debatę rozpoczął marszałek Jacek Krupa. „Według mnie najważniejszą rzeczą jest utrwalenie i zagwarantowanie autonomii samorządu na wszystkich szczeblach, autonomii od administracji centralnej, niezależnie od tego, która partia w danym momencie rządzi. Od tego zależy, czy Polska będzie się rozwijać” – powiedział.

Według prezesa Związku Powiatów Polskich Ludwika Węgrzyna, mamy obecnie do czynienia z dalszą recentralizacją państwa.

„Wcześniej scentralizowano straż pożarną czy sanepid. Teraz administracja centralna przejmuje kolejne dziedziny, np. nadzór budowlany. Samorządy nie mają samodzielności finansowej, a środki, które otrzymują od państwa na realizację zadań zleconych, są niewystarczające. Nie ma też pomysłu na reformę finansowania samorządu” - powiedział.

Jak dodał, wprowadzane są kolejne niekorzystne dla samorządów rozwiązania, jak choćby zmiana kryteriów przyznawania dotacji na drogi lokalne czy podwyżki dla najniżej zarabiających w szpitalach (od red. większość szpitali w Polsce jest prowadzona przez samorządy) forsowane przez resort zdrowia.

„Sęk w tym, że jeśli szpital nie będzie miał na te podwyżki, to będzie musiał je sfinansować jego organ prowadzący. Czyli samorządy” – podkreślił Węgrzyn.

Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa, dodał, że obawy samorządowców budzą także prace nad zmianami w ordynacji wyborczej. „Mówiło się na przykład o likwidacji drugiej tury w wyborach bezpośrednich wójtów, burmistrzów i prezydentów” – tłumaczył wiceprezydent.

Jacek Krupa, małopolski marszałek, podkreślił, że wszystkie szczeble samorządów – oprócz gmin – nie mają zagwarantowanej autonomii przez Konstytucję RP. Jego zdaniem tę sytuację trzeba zmienić, bo bez tego każda władza będzie mogła dokonywać poważnych zmian w odniesieniu do samorządu.

Marszałek zaapelował do samorządowców, żeby nie tylko bronili swej autonomii, ale też domagali się dalszej decentralizacji państwa. „Ja zacząłbym od wojewodów, od ograniczenia ich kompetencji tylko do zadań wykonywanych przez rząd” – powiedział.

Jego zdaniem to usunęłoby „niezdrową rywalizację między wojewodą a marszałkiem, z którą mamy dziś do czynienia i która niczemu dobremu nie służy”.

Prezydent Essen Thomas Kufen przyznał, że w Niemczech też dochodzi do sporów między samorządami a administracją centralną. „W dobie globalizacji i wiążącymi się z nią negatywnymi zjawiskami ludzie bardziej utożsamiają się i wiążą ze swoimi lokalnymi, małymi ojczyznami, +wycofują się+ w nie” – powiedział. „Dlatego jestem przekonany, że to stulecie będzie stuleciem takich małych ojczyzn, miast, metropolii” - dodał.

Kufen opowiadał, że w Niemczech rząd również przekazuje samorządom część swych zadań. Przy założeniu, że będzie ich wykonywanie w pełni finansował. Stwierdził jednak, że to jest teoria, bo w praktyce rząd niejednokrotnie chce dać samorządom mniej, niż powinien, lub tworzy takie kryteria wsparcia, na które samorządowcy się nie godzą.

„Przykładem jest kwestia uchodźców, którymi zajmujemy się na zlecenie rządu, bo bez udziału gmin Niemcy by sobie z tym nie poradziły” – mówił. „W Essen mamy obecnie 22 tys. uchodźców, na których z budżetu państwa powinniśmy dostawać 35 mln euro rocznie. Ale o tę kwotę musimy się z rządem wykłócać” - zaznaczył.
Z kolej Sebastian Chwałek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, przekonywał, że opinia, jakoby obecny rząd chciał pozbawić samorządy samodzielności i nie liczył się z ich zdaniem, nie ma pokrycia w rzeczywistości.

„Cały czas rozmawiamy z samorządami, a dyskusja jest merytoryczna” – zapewniał. „W obecnej kadencji Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego spotkała się już 21 razy. Oprócz tego cały czas trwają prace w zespołach stałych, problemowych, które zbierają się raz w miesiącu lub wtedy, gdy jest to potrzebne” - dodał.
Jak podsumował, podczas prac komisji strona rządowa przedstawiła samorządom do zaopiniowania 800 projektów różnych aktów prawnych, w tym ustaw, z czego tylko 3 proc. z nich przedstawiciele środowiska samorządowego zaopiniowali negatywnie. „To przeczy opinii, że współpraca między rządem a samorządem przebiega źle” - podkreślił.

Jako przykład dobrej współpracy między stroną rządową a samorządową wiceminister Chwałek wymienił program 500+, do którego – jak zapewniał – samorządy nie muszą dokładać ani złotówki. Wspomniał też o ustawie metropolitarnej dla Śląska, o utworzeniu i współfinansowaniu przez rząd metropolii śląskiej, co poprzednia ekipa rządząca – jak stwierdził wiceminister – blokowała.

Innego zdania byli marszałek województwa małopolskiego i szef Związku Powiatów Polskich. Ludwik Węgrzyn argumentował m.in., że niekorzystne dla samorządów projekty ustaw to projekty poselskie, które nie są opiniowane przez komisję wspólną. Wiceminister Chwałek odpierał ten argument, mówiąc, że samorządy mogą uczestniczyć też w pracach Sejmu – nad projektami poselskimi i tam zgłaszać do nich swoje uwagi.

Jacek Krupa skarżył się na brak woli współpracy z kierowanym przezeń samorządem wojewódzkim ze strony administracji rządowej i spółek Skarbu Państwa. „Tej współpracy nie ma, bo traktuje się nas – jako, że jesteśmy z innej opcji politycznej – jak trędowatych” – mówił marszałek. Dodał, że wcześniej, po 1989 r., to zjawisko w takim nasileniu nie występowało.

Forum Regionów odbywa się w ramach trwającego od 5 do 7 września Forum Ekonomicznego w Krynicy, którego głównym partnerem w tym roku jest samorząd województwa małopolskiego.

jmk/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25