facebook RSS # #

22.02.2019 08:13

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-06 13:38       aktualizacja: 2017-09-06 13:40       DEMOKRACJA
  A A A

Wciąż masz głos. Rusza kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Masz Głos

Wciąż masz głos. Rusza kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Masz Głos
Fot. Masz Głos
Ruszył nabór do akcji Masz Głos. Jej uczestniczki i uczestnicy prowadzą działania, które zmieniają ich otoczenie – organizują miejsca spotkań, nadają ulicom nazwy, wprowadzają budżety obywatelskie, odnawiają istotne dla nich miejsca, czy odkrywają ważne postaci ze swoich okolic. Otrzymują przy tym merytoryczne i organizacyjne wsparcie oraz bezpłatne szkolenia.

„Akcja Masz Głos angażuje zarówno mieszkańców i mieszkanki, jak i władze lokalne do dialogu i współpracy na poziomie samorządowym” – podkreśla dyrektorka akcji Joanna Załuska.

W tym roku nabór do akcji Masz Głos trwa od 4 do 30 września. Dla zainteresowanych akcją zaplanowano bezpłatne szkolenia we wszystkich województwach. Uczestnicy zdobędą wiedzę o wybranych narzędziach, które ułatwią im działanie w lokalnej społeczności m.in. o tym czym jest inicjatywa lokalna i uchwałodawcza, jak wpływać na budżet gminy, czy jak angażować mieszkańców metodą organizowania społecznego.

Każda edycja trwa około dziesięciu miesięcy i przez ten czas uczestnicy są wspierani przez ekspertów i koordynatorów z Fundacji im. Stefana Batorego oraz organizacji partnerskich. Przy organizacji działań mogą skorzystać z ich doświadczenia, zasięgnąć rady i pomocy, m.in. w aktywizowaniu swoich społeczności lokalnych, dowiedzieć się jak budować dialog mieszkańców z samorządem, a także jak integrować wokół rozwiązywania problemów w gminie.

W akcji mogą wziąć udział organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy organizujący się w grupy nieformalne, a także młodzieżowe rady gminy, rady osiedlowe, domy kultury, biblioteki i sołectwa, lokalne media, szkoły, uniwersytety trzeciego wieku, portale informacyjne i wszyscy, którym zależy na aktywizowaniu społeczności lokalnej. Dołączyć do akcji można poprzez rejestrację na stronie maszglos.pl.

Od 2002 roku akcja objęła 680 (27 proc.) gmin w całej Polsce. W Kuniowie w gminie Kluczbork mieszkańcy opracowali strategię rozwoju miejscowości, a o postępach swoich działań informowali w specjalnie reaktywowanej gazetce. W działania udało się zaangażować różne grupy mieszkańców w wieku od 20 do 60 lat, organizacje pozarządowe, Ochotniczą Straż Pożarną, Środowiskowy Dom Samopomocy, biblioteki, a także sołtysa, radę sołecką i miejscowego radnego.

W Ustrzykach Dolnych młodzież stworzyła Międzyszkolny Klub Młodzieżowy, organizując przy tym akcję promocyjna i informacyjną. Dzięki spotkaniom, koncertowi, ulotkom i plakatom do pomocy zaangażowała szkoły, organizacje, media, firmy oraz władze samorządowe. Powstało miejsce, gdzie można uczyć się języków obcych, pograć w gry, czy po prostu spędzić czas.

W Tłuśćcu mieszkańcy postanowili rozwiązać problem braku nazw ulic, bo zdarzało się, że karetka krążyła po miejscowości w poszukiwaniu chorego. Mieszkańcom udało się zaangażować odpowiednie władze i przeprowadzić konsultacje wśród mieszkańców i wkrótce problem zostanie rozwiązany.

Organizatorem akcji jest Fundacja im. Stefana Batorego, która prowadzi ją wspólnie z partnerami: Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Homo Faber i Stowarzyszeniem POLITES.

Przedsięwzięcie organizowane jest od 2002 roku, aby włączać mieszkańców i mieszkanki w życie publiczne, zachęcać do działania i pokazywać, że mogą być współodpowiedzialni za losy swojej gminy

Więcej informacji na temat akcji na stronie www.maszglos.pl.

kkż/

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25