facebook RSS # #

22.02.2019 08:14

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-18 20:23       aktualizacja: 2017-11-18 21:35       DEMOKRACJA
  A A A

Pomysł na samorząd. Nowacka: Polska może i musi być kolorowa, otwarta, przyjazna, radosna, postępowa

Pomysł na samorząd. Nowacka: Polska może i musi być kolorowa, otwarta, przyjazna, radosna, postępowa
Fot. PAP/R.Guz
Zapraszamy siły progresywne do debaty o programie dla samorządów – nawoływała szefowa Inicjatywy Polska Barbara Nowacka podczas konwencji samorządowej.

Podczas wystąpienia Nowacka poinformowała, że jej środowisko ma pomysł na samorząd. „Polska może i musi być kolorowa, otwarta, przyjazna, radosna, postępowa – to są zadania dla nas, to są zadania dla naszych samorządowców" – przekonywała.

Szefowa Inicjatywy Polska przedstawiła cele do zrealizowania przez przyszły samorząd. „Zmiana sposobu myślenia o obywatelkach i obywatelach, walka z tym, że inwestowało się wyłącznie w infrastrukturę, walka wreszcie z wykluczeniami, biedą i odrzuceniem społecznym" – wyliczała.

Argumentując, że takie sprawy załatwia się na poziomie samorządu, określanego przez nią jako reduta wolności.

„I o tę redutę będzie przez najbliższy rok szła wielka batalia – wielka batalia, której nie można przegrać, bo stawka jest dużo większa niż to, która partia dostanie ile poparcia, jaki procent w sejmikach” – przekonywała.
Wyjaśniła, że będzie to zmaganie o „kształt tego naszego samorządzenia się; gdzie będą granice wolności, gdzie będą granice samorządności i gdzie będą granice uczestnictwa nas, obywatelek i obywateli, mieszkanek i mieszkańców Polski”.

Liderka Inicjatywy Polska była pytana przez dziennikarzy o swój start w wyborach na prezydenta stolicy.

"Nie czas dzisiaj wystawiać kandydatów i kandydatki, to czas na rozmowę merytoryczną, wybory są za rok. Ja chciałabym, żeby siły progresywne, lewicowe, wystawiły najlepszą możliwą kandydatkę, kandydata, ale to będzie wynikało z programu, który wydyskutujemy. My zaprosiliśmy te siły progresywne do poważnego dialogu, do dialogu o programach, a nie niepoważnego – o figurach i nazwiskach” – odpowiedziała.

Dopytywana, czy ostatecznie chciałaby zostać kandydatką lewicy na to stanowisko wyjaśniła, że „każdy polityk i polityczka ma swoje marzenia i cele".

Jednak, w jej ocenie, marzenia i cele muszą być dopasowane do realiów. „W obliczu nowej ordynacji te decyzje naprawdę muszą być podjęte z rozmysłem, tak, żebyśmy doprowadzili do tego, by jak najwięcej głosów progresywnych było przede wszystkim w radach miasta” – podkreśliła.

Odnosząc się do rozmów koalicyjnych w Warszawie, Nowacka stwierdziła, że nie powinno się z nich wykluczyć Nowoczesnej, ale jest tu również przestrzeń do rozmów z PO i PSL. „Tylko, proszę, rozmawiajmy o programie, a nie o ludziach, bo to ten program jest potrzebny mieszkańcom, a nie wrażenie, że ktoś miły, sympatyczny jest prezydentką, prezydentem ich miasta" – argumentowała.

W konwencji samorządowej stowarzyszenia byłej liderki Zjednoczonej Lewicy wzięło udział kilkadziesiąt osób. Wśród nich związani z Inicjatywą Polska samorządowcy: były wiceprezydent Łodzi Dariusz Joński, warszawska radna Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceprezydent Poznania Tomasz Lewandowski i wicemarszałek sejmiku województwa zachodniopomorskiego Adam Ostaszewski.

Uczestnikami byli również reprezentanci Partii Razem, OPZZ, ZNP i Zielonych. Pojawił się też były przewodniczący SLD, obecnie senator niezrzeszony wybrany z list Platformy Obywatelskiej Grzegorz Napieralski.

Kierowana przez Barbarę Nowacką organizacja zrzesza m.in. samorządowców i polityków zaangażowanych wcześniej w tworzenie Zjednoczonej Lewicy. Stowarzyszenie było jednym z organizatorów ubiegłorocznych „czarnych protestów” przeciwko rozpatrywanemu wówczas przez Sejm obywatelskiemu projektowi ustawy „Stop aborcji”.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

jas/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25