facebook RSS # #

26.09.2018 13:40

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-09 16:36       aktualizacja: 2017-11-09 16:39       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Sposób na smog. W Sosnowcu zamontują elektrofiltry na kominach domów

Sposób na smog. W Sosnowcu zamontują elektrofiltry na kominach domów
Fot. PAP - A.Grygiel
Samorząd Sosnowca wdroży pilotażowy projekt montażu elektrofiltrów na kominach domów. Elektrofiltry mają znacząco ograniczyć emisję pyłów.

Na razie miasto chce pozyskać 10 takich urządzeń. Jeśli się sprawdzą, sosnowiecki samorząd będzie dotował ich zakup przez mieszkańców. Projekt jest częścią pilotażowego programu ograniczenia niskiej emisji przy pomocy elektrofiltrów kominowych - zainicjowanego przez katowicką, państwową Grupę CZH.

W połowie października br. pierwsze takie instalacje zamontowano w Goczałkowicach-Zdroju. Montaż kolejnych zapowiedziano m.in. w Tomaszowie Mazowieckim, Nowym Targu, Żywcu, Zabrzu i Sosnowcu. Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński poinformował, że Grupa CZH wystąpiła o dofinansowanie tego programu do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale wniosek został odrzucony. Mimo to miasto postanowiło współpracować z tą firmą.

Prezydent przytoczył przy tym szacunki ekspertów, że skuteczność takich elektrofiltrów może wahać się od 50 do 90 proc. - w zależności od rodzaju i jakości źródła. Podobne urządzenia są instalowane na kominach m.in. w Niemczech czy w Skandynawii. „Bardzo dobrze się sprawują i kosztują około czterech tysięcy, przy czym tam w euro, a te polskie – w złotych” - dodał Chęciński. Zapowiedział, że władze Sosnowca chcą zakupić bądź wydzierżawić 10 filtrów do końca listopada i jak najszybciej je zainstalować.

Podczas październikowej prezentacji elektrofiltrów w Goczałkowicach inicjatorzy pilotażu szacowali, że - przy dofinansowaniu urządzeń z funduszy ekologicznych - w ciągu najbliższych pięciu lat rynek mógłby wchłonąć nawet 50 tys. indywidualnych urządzeń, dzięki którym np. właściciele domów ogrzewanych węglem byliby w stanie spełnić wymogi samorządowych uchwał antysmogowych bez konieczności zmiany paliwa czy wymiany pieca.

Inicjatorzy przedsięwzięcia wskazują, że same elektrofiltry nie są niczym nowym – od dawna stosuje się je w energetyce i ciepłownictwie, gdzie najczęściej są instalowane w kotłowniach, za urządzeniami grzewczymi. Rozpowszechnienie elektrofiltrów do indywidualnego użytku, poprzez montaż na wylocie kominów, ma ograniczyć zanieczyszczenia z tzw. niskiej emisji, przy zachowaniu obecnego paliwa - najczęściej jest nim węgiel.
 
Podejmowane przez sejmiki kolejnych województw uchwały antysmogowe eliminują z rynku komunalnego najgorsze gatunki węgla, jak muły czy tzw. flotokoncentraty, ale też np. lepszej jakości, jak miały węglowe. Ustalają przy tym normy dotyczące stosowanych kotłów, preferując z reguły kotły piątej generacji. Według autorów pilotażu testy wykazały, że stosowanie elektrofiltrów w wielu przypadkach powoduje, iż starsze kotły osiągają parametry emisji zanieczyszczeń porównywalne z najnowszymi.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25