facebook RSS # #

13.11.2018 12:16

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-27 16:40       aktualizacja: 2017-11-27 16:44       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Hala dla firm. Samorząd wybudował halę magazynowo-produkcyjną, którą będzie wynajmował przedsiębiorcom

Hala dla firm. Samorząd wybudował halę magazynowo-produkcyjną, którą będzie wynajmował przedsiębiorcom
Fot. UM Częstochowa
Należąca do gminy Częstochowa spółka Agencja Rozwoju Regionalnego zbudowała halę magazynowo-produkcyjną na wynajem dla firm.

Jak tłumaczą władze Częstochowy, ta inwestycja to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez częstochowskich przedsiębiorców. - Jesteśmy pierwszym miastem, które uznało, że jeżeli chce kompleksowo odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców, musi tym, którzy tego oczekują, maksymalnie ułatwić i skrócić proces inwestycyjny – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Teraz firma, która chce zainwestować, ma już gotową halę i przygotowaną powierzchnię. Może wstawiać maszyny i szybko rozpoczynać produkcję lub inną działalność, korzystając przy tym ze strefowych ulg podatkowych.

Halę wybudowano w pół roku. Ma ona ponad 3,2 tys. mkw. powierzchni, zaplecze socjalno-biurowe, wszelkie instalacje, ale co najważniejsze jest bardzo dobrze zlokalizowana: na terenie częstochowskiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz blisko powstającej autostrady A1 (przy jej odcinku stanowiącym obwodnicę Częstochowy) i jednego z jej węzłów. Takie położenie oznacza, że najemcy hali będą mogli korzystać z przysługujących na terenie strefy ulg podatkowych (chodzi m.in. o możliwość zaliczenia kosztów czynszu w podstawę zwolnienia podatku dochodowego).

Hala kosztowała 9 mln zł i połowie została już zarezerwowana. To pierwszy w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej projekt budowy hali produkcyjnej nie na potrzeby konkretnego inwestora, tylko pod wynajem dla zainteresowanych tym, zgłaszających się firm. Zezwolenie na działalność w strefie dostał już pierwszy najemca hali - firma STERISERVICE, zajmująca się sterylizacją wyrobów medycznych przy pomocy innowacyjnej technologii. Zaś rozmowy z inną firmą zainteresowaną kolejnym modułem hali są już na tyle zaawansowane, że uzyskanie przez nią strefowego pozwolenia jest kwestią czasu.

Władze miasta mają nadzieję, że za przykładem tego przedsięwzięcia pójdą inne podmioty, zapowiadające podobne inwestycje na częstochowskich terenach aktywności gospodarczej, jako odpowiedź na potrzeby rynku.
Hala, jak element miejskiego programu „Teraz lepsza praca”, ma służyć realizacji jednego ze strategicznych celów tamtejszego samorządu – tworzeniu atrakcyjnych, coraz lepiej płatnych, stabilnych miejsc pracy. Do hali dojeżdża już – utworzony z myślą o pracownikach i potrzebach pracodawców - miejski autobus linii MPK 35 i 36.

W związku z budową hali miasto podwyższyło w zeszłym roku kapitał zakładowy Agencji Rozwoju Regionalnego – o 3 mln zł. Wkład pozwolił spółce pokryć część kosztów inwestycji, uzupełniając finansowanie pozyskane na warunkach rynkowych.

Cena wynajmu za 1mkw. to 20 zł netto. Rzeczywisty (efektywny) koszt czynszu przy założeniu w pełni wykorzystanej przysługującej pomocy publicznej (zwolnienia z podatku dochodowego) może wynosić ok. 11 zł netto za 1m2.

Jacek Krzemiński

Źródło: UM Częstochowa
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25