facebook RSS # #

18.12.2018 06:57

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-10 07:31       aktualizacja: 2018-01-10 17:11       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Jadłodzielnia. W Słupsku pojawił się kontener na darmową żywność dla najuboższych

Jadłodzielnia. W Słupsku pojawił się kontener na darmową żywność dla najuboższych
Fot. Foodsharing Łódź
Słupsk dołącza do miast, w których powstają tzw. jadłodzielnie. Czyli miejsca, w których można zostawić jedzenie, którego mamy za dużo, a potrzebujący mogą je sobie stamtąd wziąć.

Idea jest taka, że jeśli mamy w domu za dużo jakiegoś jedzenia, a nie chcemy go wyrzucać, nie chcemy, żeby się zepsuło, to zanosimy go do wolno stojącej jadłodzielni. Skąd mogą sobie je zabrać najubożsi. W Słupsku jadłodzielnia powstała z inicjatywy Centrum Integracji Społecznej i stanęła na parkingu przy jego siedzibie. Jedna z sieci handlujących materiałami budowlanymi przekazała płyty, z których pracownicy CIS z podopiecznymi wykonali kontener. Jest na kółkach, w środku ma półki na żywność i wyposażony jest w chłodnię do przechowywania wymagających tego produktów spożywczych.

Gotowy kontener na razie stoi pusty, ale to ma się zmienić już w poniedziałek.
Jak poinformowało PAP CIS w Słupsku, jadłodzielnia rozpocznie przyjmowanie i wydawanie żywności 15 stycznia. Czynna będzie od poniedziałku do piątku w godz. 7-15.

„W tej akcji nie chodzi o to, by darczyńcy kupowali produkty spożywcze, a o to, by dzielili się tymi, których już nie są w stanie zjeść. Chodzi o to, by uchronić żywność przed zmarnowaniem, wyrzuceniem do kosza tej dobrej, nadającej się jeszcze do spożycia” – wyjaśniła pracownica socjalna CIS Joanna Michalak.

Do jadłodzielni od poniedziałku można przynosić żywność, która nie straciła terminu ważności, jest oryginalnie zapakowana. Jeśli są to wyroby własne, jak np. ciasto czy zupa, to powinny być szczelnie zapakowane i zawierać opis z datą ich przygotowania. Produkty wymagające przechowywania w lodówce czy zamrażarce należy dostarczyć w przenośnej chłodni lub torbie termicznej.

Nie będą przyjmowane: surowe mięso, alkohol, tytoń, produkty z niepasteryzowanego mleka, produkty napoczęte ani potrawy z zawartością surowych jaj.
Jednocześnie CIS w regulaminie jadłodzielni zastrzega, że bierze odpowiedzialność jedynie za jej stan techniczny i czystość w obiekcie, ale już za jakość produktów – nie. „Bierzesz i dajesz na własną odpowiedzialność” – można przeczytać w regulaminie uruchamianej jadłodzielni.

Żywność przekazywana będzie bezpłatnie. Każdy, bez względu na sytuację materialną, będzie mógł się po nią zgłosić.

Jadłodzielnie uruchomione zostały już wcześniej w Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Szczecinie, Warszawie.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25