facebook RSS # #

18.01.2019 05:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-12 10:10       aktualizacja: 2018-02-12 15:33       JAK ROBIĄ TO INNI
  A A A

Dla seniorów. Tele-Anioł zadba o potrzeby osób starszych i niesamodzielnych

Dla seniorów. Tele-Anioł zadba o potrzeby osób starszych i niesamodzielnych
Fot. UMWM
Małopolski projekt Tele-Anioł to nie tylko opaska ratująca życie, ale i pomoc w zabiegach higienicznych czy wsparcie w codziennych obowiązkach.

Jeszcze w tym roku mieszkańcy Małopolski będą mogli przetestować usługi Tele-Anioła. Projekt, którego liderem jest województwo małopolskie, obejmie 10 tysięcy osób, które z powodów zdrowotnych, niepełnosprawności lub podeszłego wieku, nie są w pełni samodzielne. Rekrutacja do pierwszej części projektu rozpocznie się w tym półroczu i weźmie w niej udział około 5 tysięcy osób.

Osoba, która zakwalifikuje się do programu, otrzyma za darmo specjalną bransoletkę bezpieczeństwa i kartę SIM. Urządzenie to będzie posiadać specjalny przycisk, który po naciśnięciu umożliwi szybki kontakt z centrum teleopieki.

Wykwalifikowana kadra ratowników medycznych zatrudniona w centrum dostępna będzie całą dobę przez wszystkie dni tygodnia. Dodatkowo od poniedziałku do piątku przez 12 godzin dziennie uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z pomocy psychologów oraz asystentów teleopieki.

„W przypadku zagrożenia życia osoba niesamodzielna, która dodatkowo jest sama w domu, ma niewielkie szanse na szybkie uzyskanie profesjonalnej pomocy. Dlatego z myślą o takich osobach powstał Małopolski Tele-Anioł, który umożliwi szybką komunikację z centrum pomocowym, a w efekcie – natychmiastową i skuteczną pomoc. A czas reakcji w takiej sytuacji ma przecież ogromne znaczenie” – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Projekt przewiduje również wsparcie osób niesamodzielnych i seniorów w ich domach. Będzie to pomoc w zabiegach higienicznych, ale i wsparcie w codziennych obowiązkach – zakupach, przygotowaniu posiłków, drobnych porządkach, załatwieniu urzędowych formalności czy dotarciu na wizytę u lekarza. Czasem może być potrzebna chociażby rozmowa czy spacer.

„W Małopolsce myślimy długofalowo – już teraz testujemy rozwiązania, które w przyszłości będą wręcz niezbędne. Tak właśnie jest z projektem Tele-Anioł. Obserwujemy obecne tendencje demograficzne i dostrzegamy wyzwania, jakie wiąże ze sobą postępujące starzenie się społeczeństwa. Jestem pewny, że za kilka lat teleopieka będzie powszechnym rozwiązaniem” – przekonuje marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Pierwszym krokiem do realizacji projektu Małopolski Tele-Anioł była podpisana umowa partnerska pomiędzy Województwem Małopolskim a Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.

Koszt projektu wyniesie ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,4 mln zł stanowią środki unijne pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Pozostałe koszty pokryją fundusze od partnerów oraz dofinansowanie z budżetu państwa. Projekt ma być realizowany przez 3 lata.

Źródło: UMWM

jas/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25